etu ja takakaiuttimet??

Onko mitään eroa mitkä kaiuttimet iskee eteen tai taakse? Siis jos ei ajatella yhtään miltä se kuulostaa, vaan miten se teknisesti toimii? Siis onko erillisiä etu ja takakaiuttimia?
33153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei. Hyvät ämyrit on hyviä, huonot on huonoja. Auto on huono kuuntelutila, paitsi basson osalta.

Näitä perusasioita ajatellen kannattaa tosiaan miettiä sitä kuuntelukohtaa. Normaalisti on järkevin suunnitella systeemi niin että kuljettajan paikalle on paras äänentoisto. Makuasioistahan tässä osin on kyse mutta minusta on selviö että esiintyjä on edessä, ei takana. 2-kanavaisessa äänitteessä takaa ei pidä kuulua mitään.

Eli eteen hyvät kaiuttimet, jos mahdollista suunnattuina kohti kuljettajaa niin stereo-kuva tulee parhaiten esiin. Jos taka-kaiuttimet ovat olemassa niin ne varmasti parantavat kuuntelukokemusta takamatkustajille, mitä paremmat sen parempi. Ne kuitenkin kannattaisi säätää niin etteivät ne kuulu etumatkustajille ollenkaan. Jos ne kuuluvat niin 2-kanavaiseen äänitteeseen ilmestyy outo kaiku joka pilaa musiikin.

Kuljettajaa ei taida autossa saada 'sweet spottiin' mitenkään, mutta se kai on hyväksyttävä. Jos balanssia alkaa säätelemään niin se sitten häiritsee muita matkustajia. Autossa on tyydyttävä kompromisseihin.

Pojilla on vielä lisäbassoja takaloosterissa. Sen tarpeellisuutta kannattaa pohtia. Autossa sen suunta/sijoituspaikka kuuluu liiankin helposti. Jos tavoitteena ei ole vain rämisevä takaluukku ja jakaus niskassa niin ehkäpä normaali laadukas erillissarja tarjoaa riittävän basson. Olen tutustunut useampaan 'hifi-autoon' joissa basso on kuulunut ja tuntunut. Kuitenkin sitä heti ihmettelee että jopas on pumppu tuola takana. Minusta silloin ollaan oikealla polulla kun nautitaan hyvästä bassosta mutta ei voida oikein olla varma että onko sielä subbari jossain vaiko ei.

Nonii semmosia jorinoita tässä tuopin kera vähä tais karkaa offtopicillekki :-) Kukaan älköön pahastuko, ihan mun omia mielipiteitä.

Äänestä

Kun sopivan subin laitat taakse se tuo sopivaa lisäbassoa kuitenkáan tuntumatta siltä että on ns. takana. Auton tilavuus ja kaiuttimien asettelu on tärkeää, kuuntele harjoittele vaihda ja opettele, niin minäkin teen

Äänestä

Hei

Kaiutin on periaatteessa vahvistimelle kuorma jossa sähkö muuttuu ääneksi. Ei siinä mitään eroa ole sijoitatko kaiuttimen eteen vai taakse.

Taajuusvaste taas muodostuu osin sijoittelun ja osin tietysti itse elementin kokonaisuudesta joten voi olla parempi että eteen laitetaan suuntaavampi, pienempi elementti ja taakse isompi ja matalampaa ääntä toistava elementti.

Seurauksena edestä kuuluu hyvin korkeammat taajuudet joiden perusteella muodostuu suunta- aistimus ja takaa kuuluu matalammat taajuudet joiden suuntaa ei pysty / tarvitse aistia.

Yleensä autoissa takana on paremmin tilaa isoille kaiuttimille, esim hattuhyllyyn voi tehdä vaikka kuinka isoja asennuksia verrattuna etuovissa oleviin 10cm halkaisijaltaan oleviin paikkoihin.

Tästä varmaan selvisi ettei ole teknistä eroa mutta käytännössä pienet myydään eteen ja isommat taakse.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmä kirjoitti:

Onko mitään eroa mitkä kaiuttimet iskee eteen tai taakse? Siis jos ei ajatella yhtään miltä se kuulostaa, vaan miten se teknisesti toimii? Siis onko erillisiä etu ja takakaiuttimia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu