TUTKIMUS EI KERRO

"Mikä on ihmisen tarkka altistus tai mitkä ovat myrkkyjen tarkat terveyshaitat, sitä tutkimuksemme ei kerro."

Näin toteaa suomalainen tutkimusryhmä kesällä 2009 alkaneesta tutkimuksestaan Mirja Salkinoja-Salosen sanoin.

Eli mitä se tutkimus oikeastaan kertoi?
Että oireita aihettaneista rakennusten sisäilmasta löytyi myrkyllisyyttä joka koostui eri toksiineista,
mutta rakennuksissa jossa ei oireiltu ei näitä toksiineja ollut.

Tutkimus jatkuu ainakin elokuuhun saakka.

Jos edelleen ei tutkimuskaan kerro, mikä on ihmisen tarkka altistus tai mitkä ovat myrkkyjen tarkat terveyshaitat, niin ei tutkimus oikeastaan kerro yhtään sen enempää Inspectorin laitteella kuin jo
mitä jokainen

homesairas on itse lopulta päätellyt omien oireidensa suhteen

eli kun olet kosteusvauriorakennuksessa, oireilet (kukin tavallaan ja osin samoin)
ja kun et ole siellä, oireilu loppuu tai helpottaa.

Käytännössä se mitä myrkyjä sisäilmassa on,
ei auta yhtään homealtistunutta, sillä
ainoa tapa välttää oireilua on puhtaat tilat (jo fraasi tämäkin mutta ainoa totuus).

Ei tule olemaan koskaan tilannetta jossa korvaukset määritettäisiin
perustuviksi tiettyyn home-tai bakteerilajille altistumiseen, koska
SAMASSA TILASSA ON USEITA ERI LAJEJA,

ja tästä ei ole vielä edes tutkimusta aloitettu eli mikä on lajien yhteisvaikutus
ja sekin taas riippuu siitä mitä lajeja yhdessä kasvaa eikä
sekään ole vakio rakennuksissa.

Joten...........emme ole yhtään sen viisaampia jälkeen MSS:n tutkimuksenkaan.
16290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

On olemassa paljon mittavampiakin, kansainvälisiä myrkkytutkimuksia, joissa on myös lääketieteellinen mikrobiologia mukana. Esim.: http://www.lu.se/o.o.i.s?id=708&news_item=3190

Erityisesti tämän palstan lukijoiden olisi hyvä kiinnittää huomiota siihen, mitä Lundin yiopiston tutkijat toteavat. Eli - mitään ei oikeastaan vielä tiedetä. Ei olla paljoakaan edistytty Vanhan Testamentin aikojen tietotasosta.

"Vi vet att människor blir sjuka av fuktskadade byggnader, men om detta orsakas framför allt av mögelgifter, bakterier eller gaser som avges av blött byggmaterial, det vet vi inte exakt."

Suomeksi: Tiedämme, että ihmiset sairastuvat kosteusvauriotaloissa, mutta sitä emme tarkalleen tiedä, johtuuko se homemyrkyistä, bakteereista vai kastuneiden rakennusmateriaalien emissioista.

Äänestä
  • on, että korjaamalla vaurioitunut rakenne ja tietysti poistamalla pilaantuneet materiaalit, oireilu loppuu muutamia hyvin harvinaisia poikkeuksia lukuun ottamatta. Niin, ja korjauksiin päästään käsiksi
    rakennuksen rakenteiden mikrobitutkimuksella, ei muulla tavalla, ei siis millään sisäilmamittauksilla, biofactoilla, etc.

    Äänestä


  • Lundikunniaan kirjoitti:

    nainen on todellinen mikrobiologi. Minäkin uskon enemmän homemyrkkyihin, kuin noihin M S-S:n bakteerimyrkkyihin.

    Löysin tämän Erican tutkimusluettelon, mutta kun en ymmärrä ruotsia tai englentia, niin voisitko sanoa, mikä tutkimusta tarkoitat.
    http://www.ivl.se/english/ivlstartpage/topmenu/reportspublications/downloadreport.4.360a0d56117c51a2d30800063742.html

    Et ymmärrä ruotsia etkä englantia. Silti haluat löytää englanninkielisiä tiedejulkaisuja. Tuollaista logiikkaa ei ole kuin nisuiisulla (tai opetuslapsellaan). Muutenkin taitaa olla ihan turha etsiä IVL:n sivuilta Lundin yliopiston tutkimuksia.

    Äänestä

  • sama päätelmä på svenska, ei mitään uutta.

    Kyllä mekin sairastuneina tiedämme että kosteusvauriorakennus sairastuttaa,
    mutta ekstaktimpaa selvitystä saamme odottaa ehkä vielä pitkäänkin.

    Sairauksista joita saamme, tiedetään jo että reuma,autoimmuunisairauksia, keuhkosairauksia yms.
    olemme saaneet,mutta mistä lajeista tai minkä lajien yhteistemmellyksestä johtuvat, se on edelleen auki.

    Minulle ainakin riittää nykyään tieto, että pysyn poissa kyseisistä rakennuksista jos en halua
    oireiluja.

    Äänestä

  • Kosteissa ja märissä tiloissa asuville suositellaan kumisaappaita tanskalaisessa alan tutkimuksessa et Al.
    Koskahan meille suositellaan samaa?

    Äänestä

sulla on jankuttaa jostakin korvauksista. Ne nyt on, jos niitä kukaan ikinä saakaan, ihan hyttysenpierun kokoisia.

Eiköhän tässä haeta terveydellisiä arvoja. Ei rahaa.

Tolla periaattelle mitään ei pitäisi tutkia, ei niin mitään.

Siinähän sitten kaikki "tietäisimme" kaiken...

Kumma käsitys TIEDOSTA..

Äänestä

Kosteusvauriorrakennusaltistuksen aiheuttman sairauden, käytännössä sairauksien, syy-yhteysosoittimeksi laitteesta ei ole.

Kuten nimimerkki Liisä tällä palstalla aikoinaan totesi, että kosteusvaurion tapahduttua kokonaismikrobilajiston selville saaminen vaatisi 11 mikrobitutkimusta. Tutkijat tietävät, että kosteusvauriosta JO parin kolmen vuorokauden kuluttua homeet ovat paikalla. Kun tilanteesta riippuen rakennusmateriaalien kuivuminen itsekseen saattaa viedä pitkiäkin aikoja, niin monimikrobikirjo on taattu aina sädesieniä myöten.
Yksikään työantaja ei teetä 11:sta mikrobimittausta eikä halaisi teettää yhtäkään tutkimuksen kalleuden vuoksi.
Hyvin näyttävät oelvan perillä mikrobikäyttäytymisestä kuitenkin, koska eräskin työnantaja vesiputkien rikkouduttua, vettä tulvi kaikkialle, teetätti mikrobimittauksen heti seuraavana päivänä todeten työntekijöille ettei mikrobeja löytynyt. Eli jos alatte oireilla, niin mikrobeista se ei johdu.
Tiedossa on myös sisälämpötilan kuivattava vaikutus rakennusmateriaaleihin, joten sentähden mittauksia aletaan tehdä vasta kuukausien kuluttua kosteusvauriosta tuloksena ettei paljon mitään löydy.

Kun sunnuntain Hesarissa kansallisia hometalkoita?? johtava Juhani Pirinen totesi, että toivottavasti tästä (Inspector Sec Oy:n kehittämä laite) saadaan kehitettyä työkalu HOMEKORJAUSTEN priorisointiin, niin
olisihan se kaupallistettavissa oleva laite jo myrkkyä tuottavien mikrobien olemassaolon toteamiseen ENNEN homekorjauksia ja kustannuksiltaan olisi halvempi kuin mikrobimittaukset.

Kun kirjoitit, että ei tule olemaan koskaan tilannetta, jossa korvaukset määriteltäisiin perustuviksi tietyn HOMELAJIN tai bakteerilajin altistumiseen, niin kun tiettyjen HOMElajien osalta ALLERGEENIALTISTUKSET aloitettiin 1960-luvulla ja mikäli altistus aiheutti tulehdusSAIRAUDEN tai pahensi jo olemassaolevaa sairautta, siitä syntyi ammattitautilain mukainen korvausperuste. Bakteereilla ei ole ketään altistettu, vaikka niillekin voi allergisoitua, kuten myös ns. kosteusvauriohiivoille, joilla ei myöskään ketään ole altistettu.
Kosteusvauriorakennuksissa esiintyville varastopunkeille on nähtävästi altistettu, koska tuota altistusta TTL tarjosi minullekin varastopunkki IgE:läisenä ja varastopunkki Prickiläisenä, ja kun en oireillut I:s tyyppisesti, niin hylkäsin tarjouksen.

Jostain syystä teknisiä laitteita ei tule markkinoille kosteusvauriorakennusaltistuksesta sairastuneiden oikeusturvan takaajaksi.
Muutama vuosi sitten Tukholman Karoliininen Instituutti kertoili kehittävänsä typpioksidimittaria tulehdusoireilevien arkipäiväkäyttöön.
Turun yliopisto kertoili parisen vuotta sitten kehittäneensä pikatestin, jolla voidaan HENGITYSTIEINFEKTION aiheuttaja, joka voi olla virus tai bakteeri ja kun vain bakteeritulehdukseen tarvitaan antibiootteja, niin mikäli hengitystietulehduksen aiheuttajana on virus, niin kansantaloudellisesti säästyisi lääkekorvauksia, koska virustulehduksiin antibiootteja ei tarvita.

Kun me ns. mikrobiallergikot tiedämme ko. altistuksen tulehduttavan hengitysteittemme limakalvot, niin tuo pikatesti olisi ns. kosteusmikrobiallergian toteamisessa todella käyttökelpoinen. Vaan ei siitäkään ole kuulunut mitään.

Ja muuten kosteusvauriomikrobiDNA-testi olisi kaikkein paras käytäntö sisäilmassa leijuvien mikrobilajikkeiden toteamisessa, ja vaikka siitäkin tieteentekijät huhuilivat, niin siitäkään ei ole kuulunut mitään.
Ja kun vieripisarasta voidaan mitata mirkosirulla yli parisataa merkkiainetta, eikä maksa maltaita, niin olisihan tuokin testi käyttökelpoinen kosteusvauriorakennusaltistuksesta sairastuneiden lisätutkimuksena..

No toivossa on hyvä elää.

Äänestä
  • lopettaisit nuo pohdiskelusi tällä palstalla, koska ne menevät täysin pieleen. Pohdiskele vasta sitten, kun tajuat, että kyse ei ole itiöiden aiheuttamasta sairaudesta, vaan mikrobien myrkyllisten aineenvaihduntatuotteiden (siis kemikaalien) joutumisesta kehoon.

    Usko nyt jo, ettei ole kyse mistään homeallergiasta tai homepöykeuhkosta. Sinun homepölykeuhkoa vastaava tilanne syntyi TTL:n laittomista altistuskokeista. Lue nyt perhana edes tämä, jossa TTL:n Harri Alenius kertoo juuri siitä, mitä tapahtuu altistettavan keuhkoissa:
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/8917502/thread

    Yritä pystytkö opettelemaan tämä pieni runonpätkä:
    Siis homeista (itiöistä) viis, ongelmarakennuksessa sairastuttaa toksiineista (kemikaali) ainakin viis.

    Kun sinä tehostat tekstiäsi, niin tehostuksesi menevät aina päin prinkkalaa, koska juuri ne kohdat eivät liity millään tavalla kosteusvauriossa sairastumisiin. Tässä Henrik Wolff ja lääninlääkäri Helena Mussalo-Rauhamaa kertovat, millainen oli kosteusvauriossa sairastuneen keuhkojen huuhtelunäytteen valkosolukoostumus:
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/8924833

    Voit sitä soveltaa itseesi, kun ajattelet itsesi aina niihin kohtiin, jossa minä puhun omista altistuskokeistani. Piipari ja Nordman onnistuiva kusettamaan myös sinua. He siis kusettivat sinua sellaisilla allergeeneilla, joille et ole allerginen. Sitäpaitsi tuota uutetta ei olisi saanut edes käyttää keuhkojen altistuksiin. Ne ovat tarkoitetut nenän tai silmien IgE-allergioiden tutkimiseen. Siis jos altisti Aspergillus fumigatuksella, niin altistettavalta olisi pitänyt löytyä Af:n IgE-vasta-ainetta. Af:n kroonisen tulehduksen aiheuttamaa eosinofiiliaa olisi myös pitänyt olla.

    Sari Vee, nämä asiat ovat 100% biokemiaa ja mikrobiologiaa.

    ystävällisin terveisin

    Pekka Nikkola
    FM (biokemia)

    Äänestä

  • nisuiisu kirjoitti:

    lopettaisit nuo pohdiskelusi tällä palstalla, koska ne menevät täysin pieleen. Pohdiskele vasta sitten, kun tajuat, että kyse ei ole itiöiden aiheuttamasta sairaudesta, vaan mikrobien myrkyllisten aineenvaihduntatuotteiden (siis kemikaalien) joutumisesta kehoon.

    Usko nyt jo, ettei ole kyse mistään homeallergiasta tai homepöykeuhkosta. Sinun homepölykeuhkoa vastaava tilanne syntyi TTL:n laittomista altistuskokeista. Lue nyt perhana edes tämä, jossa TTL:n Harri Alenius kertoo juuri siitä, mitä tapahtuu altistettavan keuhkoissa:
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/8917502/thread

    Yritä pystytkö opettelemaan tämä pieni runonpätkä:
    Siis homeista (itiöistä) viis, ongelmarakennuksessa sairastuttaa toksiineista (kemikaali) ainakin viis.

    Kun sinä tehostat tekstiäsi, niin tehostuksesi menevät aina päin prinkkalaa, koska juuri ne kohdat eivät liity millään tavalla kosteusvauriossa sairastumisiin. Tässä Henrik Wolff ja lääninlääkäri Helena Mussalo-Rauhamaa kertovat, millainen oli kosteusvauriossa sairastuneen keuhkojen huuhtelunäytteen valkosolukoostumus:
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/8924833

    Voit sitä soveltaa itseesi, kun ajattelet itsesi aina niihin kohtiin, jossa minä puhun omista altistuskokeistani. Piipari ja Nordman onnistuiva kusettamaan myös sinua. He siis kusettivat sinua sellaisilla allergeeneilla, joille et ole allerginen. Sitäpaitsi tuota uutetta ei olisi saanut edes käyttää keuhkojen altistuksiin. Ne ovat tarkoitetut nenän tai silmien IgE-allergioiden tutkimiseen. Siis jos altisti Aspergillus fumigatuksella, niin altistettavalta olisi pitänyt löytyä Af:n IgE-vasta-ainetta. Af:n kroonisen tulehduksen aiheuttamaa eosinofiiliaa olisi myös pitänyt olla.

    Sari Vee, nämä asiat ovat 100% biokemiaa ja mikrobiologiaa.

    ystävällisin terveisin

    Pekka Nikkola
    FM (biokemia)

    Sinun poistumisesi tältä palstalta olisi suuri helpotus kaikille homesairaille.

    RIP kertoi, että olet kovin yksinäinen ja tarvitset paljon huomiota. Eikö siellä teilläpäin ole mitään mukavia kerhoja tms., joissa voisit saada seuraa ja saada sitä kaipaamasi huomiota?

    Äänestä

  • homehtunut. kirjoitti:

    Sinun poistumisesi tältä palstalta olisi suuri helpotus kaikille homesairaille.

    RIP kertoi, että olet kovin yksinäinen ja tarvitset paljon huomiota. Eikö siellä teilläpäin ole mitään mukavia kerhoja tms., joissa voisit saada seuraa ja saada sitä kaipaamasi huomiota?

    silloin, kun luotti vielä Putukseen

    PN

    Äänestä

  • nisuiisu kirjoitti:

    silloin, kun luotti vielä Putukseen

    PN

    itsesi. tätä nimeää ei saanut mainita..

    Äänestä

mitään uutta ei ole tullut tämänkään tutkimuksen myötä.

Minusta on suorastaan hupaisaa päätellä kalliissa tutkimuksessa asiantuntijoilta, että
" oireita aihettaneista rakennusten sisäilmasta löytyi myrkyllisyyttä joka koostui eri toksiineista,
mutta rakennuksissa jossa ei oireiltu ei näitä toksiineja ollut."

Tämän päättelyn pystyy suorittamaan jokainen joka on homealtistunut ja ihan ilman kalliita tutkimusrahoituksia.

Äänestä
  • avuuttelu on eri asia, kuin päättely

    päättely johtaa eteenpäin, arvella ja avuutella voi maailman tappiin

    Äänestä

kertoo koskaan asioita toivomallasi tavalla ?

tutkimus on tutkimus, siitä tehdään päätelmiä ja lisää tutkimuksia !

;-)

ymmärrätkö

Äänestä
  • "Mikä on ihmisen tarkka altistus tai mitkä ovat myrkkyjen tarkat terveyshaitat, sitä tutkimuksemme ei kerro."


    ymmärsitkö?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarkat terveyshaitat kirjoitti:

"Mikä on ihmisen tarkka altistus tai mitkä ovat myrkkyjen tarkat terveyshaitat, sitä tutkimuksemme ei kerro."

Näin toteaa suomalainen tutkimusryhmä kesällä 2009 alkaneesta tutkimuksestaan Mirja Salkinoja-Salosen sanoin.

Eli mitä se tutkimus oikeastaan kertoi?
Että oireita aihettaneista rakennusten sisäilmasta löytyi myrkyllisyyttä joka koostui eri toksiineista,
mutta rakennuksissa jossa ei oireiltu ei näitä toksiineja ollut.

Tutkimus jatkuu ainakin elokuuhun saakka.

Jos edelleen ei tutkimuskaan kerro, mikä on ihmisen tarkka altistus tai mitkä ovat myrkkyjen tarkat terveyshaitat, niin ei tutkimus oikeastaan kerro yhtään sen enempää Inspectorin laitteella kuin jo
mitä jokainen

homesairas on itse lopulta päätellyt omien oireidensa suhteen

eli kun olet kosteusvauriorakennuksessa, oireilet (kukin tavallaan ja osin samoin)
ja kun et ole siellä, oireilu loppuu tai helpottaa.

Käytännössä se mitä myrkyjä sisäilmassa on,
ei auta yhtään homealtistunutta, sillä
ainoa tapa välttää oireilua on puhtaat tilat (jo fraasi tämäkin mutta ainoa totuus).

Ei tule olemaan koskaan tilannetta jossa korvaukset määritettäisiin
perustuviksi tiettyyn home-tai bakteerilajille altistumiseen, koska
SAMASSA TILASSA ON USEITA ERI LAJEJA,

ja tästä ei ole vielä edes tutkimusta aloitettu eli mikä on lajien yhteisvaikutus
ja sekin taas riippuu siitä mitä lajeja yhdessä kasvaa eikä
sekään ole vakio rakennuksissa.

Joten...........emme ole yhtään sen viisaampia jälkeen MSS:n tutkimuksenkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu