Kauppalehti tietää kertoa, että asuntojen hinnat ovat espoossa nousseet viime vuoden helmikuusta 25 %!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010/03/31782
Jos olisin espoolainen vuokra-asuja, luulen että viimeistään nyt pahoinpitelisin itseni raivosta. Vuokra-asuminen on joka tilanteessa älyn kuolinilmoitus, mutta jos joku asuu vuokralla maksellen lordin asuntoa samalla kun sen arvo nousee tätä vauhtia niin...ei voi muuta sanoa kuin että maailmassa on voittajia ja maailmassa on häviäjiä :D
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010/03/31782
Jos olisin espoolainen vuokra-asuja, luulen että viimeistään nyt pahoinpitelisin itseni raivosta. Vuokra-asuminen on joka tilanteessa älyn kuolinilmoitus, mutta jos joku asuu vuokralla maksellen lordin asuntoa samalla kun sen arvo nousee tätä vauhtia niin...ei voi muuta sanoa kuin että maailmassa on voittajia ja maailmassa on häviäjiä :D
Vastaukset 17
Vanhimmat
ei pidä unohtaa, että Oulussa on hinnat laskeneet 2%!!! Eli nyt kaikki "tilin tekijät" äkkiä Ouluun ostamaan kaksioita. Jos sellanen maksoi vuosi sitten vaikka 80 000 niin nythän sellasen saa 78400 eurolla. Vuodessa on siis tehnyt tiliä 1600e!
Ai niin pahus, onhan vuodessa joutunut maksamaan vuokraakin sen 6000-8000 e! eli tilihän tais sittenkin jäädä miinusmerkkiseksi..
senytvaanontyhmäämaksaavuokraa
nii meiän luuku arvo ois ryöpsähtäny melkeen 300 000 euroa yhdessä vuodessa. Ei hullumpi verovapaa tili.
Mikä lie pakkotyöllistetty toimittajanplanttu tulkinnut aihetta ;) Velkaisena ylihintaisen kämpän "omistusasujana" Espoossa . . . . eipä näyttäisi maailma valoisalta.
Nää on aina yhtä mainioita. Taloussanomien jutut kyllä on "puuta heinää" mutta sitten jos joku työtön alempaan sos luokkaan kuuluva kouluttamaton vuokramölli sanoo suomi24-palstalla, että hinnat eivät ole nousussa, niin siinä on kyllä lähde kohdallaan ja kiistäminen hölmöyttä :)
sillä Taloussanomat ja Kauppalehti eivät ole sama lehti.
Kauppalehdessä, mitkälie tollot harjoittelijat kirjoittelevat fiktiojuttujaan, Taloussanomien jutuissa sentään useimmiten jokin todellisuuspohja.
Vai että työtön, alempaan . . . no, kovin ylös et noilla eväillä omaakaan "luokkaasi" saa.
Muistaakseni yhdyssanasäännöt käydään läpi peruskoulun ala-asteella. Joten sinulle suosittelen peruskoulun suorittamista loppuun ja sitten vasta avaat leukasi yleissivistyksestä.
"Kannataisiko sunkin parantaa yleis-sivistysta "
Toista se on jos on yleissivistyksessä suuria aukkoja ;) silloin syntyy jo suuria asiavirheitä ja -väittämiä.
Mutta kun tieto ja taidot loppuvat, silloinhan mennään juuri näiden kirjoitus- ja kielioppivirheiden arviointeihin. Tampiot yleensä niillä saivartelevat kun paukut loppuu ;)
Yhdyssanasääntöjä muistellen ;)
et silleen se kubla duunataan,muulin avulla.Tänks ja nam. Pihisee jo....
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010032211317271_uu.shtml
hinnat karkaa, ostakaa äkkiä. Kyllä nuorten kannattaa nyt ostaa asunto, teillähän on koko loppuikä aikaa maksaa sitä.
Toista se on meillä vanhemmilla maksuvuosia on jäljellä vähemmän, joten on pakko katsoa vähän senkin perään, kuinka paljon se asunto oikein maksaakaan. Unohdetaan tässä ne vanhasta saadut rahat ;)
kun ei niitä ole ikinä ollutkaan. Vai kävi sinulle niin, että olet nyt kymmenenvuotta odottanut suurta rommausta, jota ei tullutkaan, ja nyt on sitten oman hankinta mahdotonta ? Voi, voi, ei aina voi voittaa. Eikös se vaan olisi nyt mukava asua omassa asunnossa ? Kyllä sen olisi kymmenessävuodessa maksanut kun hinnat vuonna 2000 oli kuitenkin varsin kohtuulliset.
Se oli oikein kannattava ostos. Myytyäni sen jäi mukavasti rahaa sijoituksiin. No jotta teillä nuorilla olisi joskus se oma tai vastaavasti ylimääräistä kuten minulla kannattaa kiiruhtaa ostamaan se oma, sieltä ne minunkin rahani on peräisin. Itse en kyllä näillä hinnoilla ostaisi, mutta älkää antako sen häiritä.
Enpä keksinyt muuta keinoa, kuin myydä asunto. Jos olisin ostanut toisen kuplahintaisen tilalle, niin miten olisin hyötynyt vanhan arvonnoususta? Ainoa keino päästä siitä hyötymään oli myydä asunto ja sijoittaa rahat muualle, sinne missä arvelin olevan enemmän potenttiaalia, teinkö siis väärin myydessäni asuntoni lähes 15-vuoden lainanmaksun jälkeen? Nyt minulla on varaa melko suureen osakesalkkuun ja asun silti mukavasti ;)
aikasi toimia asuntomarkkinoilla on nyt. Lainaraha on halpaa ja sitä on helposti saatavissa. Toista se on sitten, kun lainananto taas aikanaan kiristyy, silloin olet auttamatta ulkona, et saa lainaa. Joudut toki maksamaan siitä hyvästä melkoisesti lisähintaa, mutta älä anna sen häiritä.
me kaikki ollaan ostettu 2001 ja myyty hyvällä voitolla.... Ja nyt kaikkia vituttaa kun osakkeiden arvo romahti ja asuntojen hinnat sen kun karkaavat.
Katkeria sanoi...
Vertailin tässä toteutuneita kauppahintoja alueellani ja ilokseni huomasin että oma asunnon arvo on 4 vuodessa noussut 30 prosenttia.
Euroissahan se tekee reilu 70000 euroa, ei muuten paha tulos omakotitalossa asumisesta.
Mites vuokradromedaanit ja rommauksen sekä maailmalopun manaajat?
T: Kohti ylempää keskiluokkaa
"Kauppalehti tietää kertoa, että asuntojen hinnat ovat espoossa nousseet viime vuoden helmikuusta 25 %!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"
Jos tämä pitää paikkansa, niin se tarkoittaa, että me teimme vaimon kanssa juuri 87 000 euron, eli yli puolen miljoonan markan tilin yhdessä vuodessa! Ei pöllömpää! :)