Muurahaiset ja vanha kuusi?

Mustia pieniä muurahaisia tunkee taloon sisälle ja hermot menee. Mistä ne tulevat?
Joku epäili, että talomme vieressä kasvava iso vanha kuusi voisi olla osasyyllinen, siinä kuusessa jos
on lahovika, niin se on kuulemma muurahaisten lempipaikka ja sitä kautta tulevat sitten taloonkin.
Onkohan tässä perää eli pitäisikö varmaan lähemmäs 200-vuotias kuusivanhus kaataa?
Tietääkö kukaan, voiko kuusella ja valtavalla määrällä muurahaisia olla joku yhteys?
73726
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eritttäin epätodennäköistä, että kuusivanhusta voisi muurahaisista syyttää. Ne asustelevat maassa, tai kivien yms alla. Ei niiden tulemista taloon oikein voi estää muuten kuin laittamalla niiden kuluväylille muurahissyötin. Ne ronttaavat siitä ainetta kotiinsa ja koko yhdyskunta kuolee. Julmalta kuulostaa, mutta eivät muut keinot oikein tehoa, niin tiiviiksi ei taloa saa, etteivät ne polkua löytäisi.

Ne saattavat asua myös esim kivijalassa tai talon perustuksissa, porraskivien alla tms. Kevään tullen ne alkavat etsiä lämpimiä paikkoja ja murua rinnan alle - molempia löytyy ihmisten kodeista.

Äänestä

Kaada ruokasoodaa alueelle varhain aamulla tai heti sateen jälkeen. Odota puoli tuntia ja kaada sitten hieman etikkaa samalle alueelle.

Äänestä
  • Kyllä muurahaisten kulkeminen kuusen rungolla ja jostain sen sisään kielii kuusessa olevasta lahoviasta.
    Seuraappas vaan, niin asia paljastuu. Vanha kuusi on muutenkin hyvä tarkastaa, ettei pääse kovilla tuulilla pötkähtämään ja aiheuttamaan ikäviä tuhoja.
    Kun pesä löytyy, niin kaiva se lapiolla huitsan kuuseen.

    Äänestä

  • joka kuuseen..... kirjoitti:

    Kyllä muurahaisten kulkeminen kuusen rungolla ja jostain sen sisään kielii kuusessa olevasta lahoviasta.
    Seuraappas vaan, niin asia paljastuu. Vanha kuusi on muutenkin hyvä tarkastaa, ettei pääse kovilla tuulilla pötkähtämään ja aiheuttamaan ikäviä tuhoja.
    Kun pesä löytyy, niin kaiva se lapiolla huitsan kuuseen.

    Kuusivanhuksen olla, sillä ei ole asiaan osaa eikä arpaa. Ruokaa etsivät murkut kuusesta, ei muuta. Ja sitä kuusta kuuleminen, jonka juurella asunto!

    Äänestä

Ettei vaan ole hevosmuurahaisia. Ne asustavat lahossa puussa mieluusti ja tekevät terveestäkin puusta lahoa kaivamalla koloja ja "lahottamalla" puurakenteita. Yks tuttuni on nähnyt kotiseudullaan muurahaisten syömiä taloja, joten kannattanee kysyä neuvoa varmuuden vuoksi tuholaistorjujalta, olisiko tällaista riskiä olemassa. Se kyllä osaa selvittää onko kyse hevosmuurahaisista tai ei. Hänen on tutkittava mitä kaikkia muurahaisia pesässä on. Hevosmuurahaiset ovat tietääkseni pesässä eri kokoisia. Siis eri työtä tekevät muurahaiset ovat eri kokoisia.

Jos talo on taajama-alueella, on normaalimpaa että tavalliset muurahaiset tunkevat sisälle. Ne eivät voi valita pesäpaikkaansa niin vapaasti mitä maseudulla, lisäksi valettujen kivijalkojen ympärillä kulkee salaoja putkia, joiden yhteyteen muurahaiset voivat tehdä pesiä, lisäksi saavat kaupan päälle salaojaputkista hyviä kulkureittejä ja voivat elellä varsin huomaamattomasti asunnon alla vuosi kymmeniä, ellei satoja.

Joku ehdotti kaivamaan pesän lapiolla. Turhaa touhua. Jos kaivat ja kuljetat pesän muualle, tulevat muurahaiset takaisin ja rakentavat vielä kaupan päälle toisen yhdyskunnan siirrettyyn paikkaan. Kokeiltu on. Rajut myrkyt kehiin, niillä muurahaisista eroon päästään.

Äänestä

Itse olen kerran pari kesän aikana sekoittanut Baytion kasteluainetta muurahaistorjuntaan talon kivijalan ympärille. Kierrä koko talo ja lorota ihan seinän viereen tätä ainetta. Meillä ei ole sisällä muurahaisia enää näkynyt sen jälkeen, kun tuon olen muistanut tehdä.

Äänestä
  • Kyllä samaiset hevosmuurahaiset söivät minun mökin lattian ja samat eliöt söi minulta viisi kuusta läheltä mökkiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolissaan vaan kirjoitti:

Mustia pieniä muurahaisia tunkee taloon sisälle ja hermot menee. Mistä ne tulevat?
Joku epäili, että talomme vieressä kasvava iso vanha kuusi voisi olla osasyyllinen, siinä kuusessa jos
on lahovika, niin se on kuulemma muurahaisten lempipaikka ja sitä kautta tulevat sitten taloonkin.
Onkohan tässä perää eli pitäisikö varmaan lähemmäs 200-vuotias kuusivanhus kaataa?
Tietääkö kukaan, voiko kuusella ja valtavalla määrällä muurahaisia olla joku yhteys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu