Mitä ootte mieltä hirsitalon rakentamisen helppoudesta/vaikeudesta? Onko sen kasaaminen helppoa ensikertalaiselle, joka ei ole koskaan taloa rakentanut? Millaisia ongelmia on tullut?
Hirsitalon rakentaminen
7
1947
Vastaukset
- Hirsitalon rakennus
Sellainen asia pohdituttaa mua, että naispuolinen ihminen kun olen, niin tarvitseeko siinä hirveästi "raakaa voimaa". Hirsitalo vaan pyörii mieles ja ajattelin, että josko saisin sellasen itte rakennettua. Voisin siis tiivistää: Korvaako sisu voiman hirsitalon rakentamisessa?
- puulaaki
asiassa halutaan pysyä, niin sisua kai elämässä aina tarvitaan, eli pitkäjännitteisyyttä. Mutta jos valmistalopakettia aiot rakentaa, niin kyllä normaali riski naisihminen sen rakentaa siinä missä nykyajan pullamössöllä kasvanut mieskin. Järkeä, eli normaaleja hoksottimia tarvitaan myös.
- h9h980
puulaaki kirjoitti:
asiassa halutaan pysyä, niin sisua kai elämässä aina tarvitaan, eli pitkäjännitteisyyttä. Mutta jos valmistalopakettia aiot rakentaa, niin kyllä normaali riski naisihminen sen rakentaa siinä missä nykyajan pullamössöllä kasvanut mieskin. Järkeä, eli normaaleja hoksottimia tarvitaan myös.
Kyllä mä kysyisin ainakin hirsikehikon pystytyksestä urakan ja vesikattovalmiudesta. Ei se nyt niin helppoa ole. Kyllä siinä saa isokin äijä punnertaa ihan riittävästi. Ja jos talotehtaan edustajat tekee pystytyksen, taitaa työlle tulla takuu?
Sisu on hyvä keksintö mutta pitää myös tietää mitä on tekemässä. Ei sitä kehikkoa voi montaa viikkoa pystytellä sinnillä. kastuu hirret ja eristeet yms. yms. Sinnillä ei nouse viismetrinen järee hirsi muuten kuin ajatusasteella.
Hirsirakentaminen ei ole niin helppoa kuin tuossa annetaan ymmärtää. Jos sana hirren luonnollinen painuminen ja sen huomioiminen rakentamisessa on aivan outo asia, unohda koko juttu ja tilaa enempää miettimättä pystytysporukka. Ja tuo oli vasta yksi esimerkki.
Eikä sitä lasivillaa saa käyttää tilkkeenä. Ei luovuta kosteutta vaan voi jopa aiheuttaa lahovaurioita. Esim. pellava on huom. turvallisempi vaihtoehto.
- hannes vaan
Jos et ole koskaan rakentanut, unohda se itse rakentaminen.
Vaikka sen sisulla rakentaisitkin, siitä sisusta tulisi susi.
30 vuotta olen hirsitalojen kanssa ollut tekemisissä ja kymmeniä niitä rakentanut, siksi uskallan näin sanoa.
Ota siihen ammattitekijät ja pura se sisusi jonhonkin muuhun vaikkapa olemalla "apumiehenä". - völjari
Jo kehikon pystytyksessä on omat niksinsä, vaikka se onkin homman eniten voimasta kiinni oleva vaihe. Siitä kun jatketaan tarvitaan enenemässä määrin näkemystä, kokemusta ja osaamista (lue: ammattitaitoa). Kyllä ensimmäisestä tulee todella kallis harjoituskappale, jos ei koskaan ole rakentanut. Asiaa ei ihan kirjoita opi ilman harjoittelua.
Joskus kuulee ihan pelottavia hirsitalokauppiaiden näkemyksiä pystytyksen helppoudesta/nopeudesta, verrataan asiaan kuin legojen kokoamiseen. Onkos tässä sellainen tapaus? - Pystyynpystyyn
Kyllähän noita joskus just kuulee ja valitettavasti itsekin kuultiin juuri eräältäkin hirsikauppiaalta tuo "legotalo"-kommentti, mahtavatkohan kivitalojen kauppiaat käyttää samaa mahtiargumenttia... Tosiaan joskus kuulee noita "koskaan ei oltu aiemmin pystytetty ja sehän oli helppoa kuin heinänteko" -kommentteja ja miksei se nyt helpolta saata vaikuttaakin tosiaan mutta yleensä nämä ei sitten huomaa tekeleistään myöskään niitä asioita, joita mahdollisesti on mennyt pieleen.
Naisihmisenä itsekin ja parin hirsitalon pystytyksessä mukana olleena sanoisin että itse tyytyisin pystyttämään itsekseni korkeintaan "hirsiladon" tyyppiä LOG45Kannala, en oikein muuta. Ensinnäkin ne talot joita olin pystyttämässä, oli toinen 205 paksusta lamellista, toinen 230 paksusta. Ei niitä hirsiä kyllä meidän pystytyksissä nämä varsinaiset pystyttäjätkään, eli raavaat rakennusalan ammattilaiset, alkaneet ilman nosturia kiskomaan paikoilleen. Kyllä siinä voimaakin tarvitaan ja useampia kavereita. Talkoot kannattaa olla. Itse hoidin salvoseristeiden laittamisen, yksi kaveri hoiti hirren väliin tulevat eristeet, yksi hoiti niihin eristenauhoihin reiät tapitusten kohdalle ettei eriste veny tapin mukana huut helvettiin, yksi hoiti tapitusta ja pari hirsiä nosturille ja sieltä paikoilleen ja lekalla nuijimista. Näissä projekteissa talot olivat yksinkertaisen mallisia (eli ei mitään hirsitaloille tyypillisiä vekkuleita vinkkeleitä ja kaiken maailman kuistin yläosia ja nurkkia ensinkään) ja hirret (tulivat eri toimittajilta) olivat salvokseltaan moitteettomia, ts. menivät tiukasti mutta kuitenkin hyvin paikoilleen, eli eivät olleet liian tiukkoja. Sellainenkin tilanne nimittäin voi tulla silloin tällöin pystyttäjille että tuleekin liian tiukoilla salvoksilla olevaa tavaraa, ja siinä olisi kokematon pystyttäjä kyllä vaaran paikassa ja ihmeissään ja virheiden mahdollisuus olisi iso. On myös näitä jousivaarnajuttuja, joista on myöhemmin tullut jos mitä sanomista. On myös kaikenmaailman pallonurkkia ja niistäkin on reklamoitu tiettävästi jälkikäteen sitten.
Hirsitalon pystytys on periaatteessa yksinkertaisen kuuloinen homma mutta siinä voi just aloittelija mokata käsittääkseni useammanlaisilla tavoilla kuin pystyrunkoisen talon kanssa. Eli olen hommaa pikkuisen nähnyt ja en ottaisi vastuulleni, ensikertalaiselle en suosittelisi. Mutta joistain firmoistahan saa sellaisen pystytysmestarin talkooporukkaa ohjaamaan? Ja jos onnistuu löytämään pari homman osaavaa kirvesmiestä ja heille talkooporukan avuksi, niin ei tule niin kalliiksi kuin tehtaan pystytykset... tosin tehtaalla tehtaan takuut...- o9h9h9h+9
Harvinaisen asialinjalla pysynyt keskustelu ja jopa paljon asiaa?
Sisu ei riitä, taidon puutteella virheiden korjaaminen tulee jatkossa huomattavasti enemmän sisua vaativaksi.
Ei mitään piruja seinille mutta yllättävän paljon näkee firmojen pystytysporukoissakin aika ammattitaidotonta säveltäjää?? Niin kuin rakennusalalla yleensäkkin unohtamatta ammattialasta riippumatta tekijöitä on moneksi. Hiukan menee itsekehun puolelle mutta yksi suurimpia työllistäjiä ja niitä veemäisempiä kohteita on omalla kohdalla olleet juuri teeseitse virittelijöiden aikaansaannokset tai ihan ammattikirvesmiestenkin pienten kätösten käden jäljet. Yleisin moka on juuri hirsirakenteiden painumisen huomioitamatta jättäminen rak.vaiheessa (kantaa, ikkunat solmussa, rakoja varauksissa aukotuksien kantaessa, sivuseinät ulkona tai pääty harvana, yläkerran lattia hormin kohdalta kanissa yms. yms.) Aika yleistä tuntuu tämänkin palstan perusteella olevan hirsivalmistajien toiminnan johdosta aiheutuneet käräjöinnit. Siitä huolimatta, sinnillä apupojaksi tai vastaavaksi mutta ammattilaiset apuun. Kallis työosuus mutta juuri mokien korjailusta pitäisi säästyä. Väittäisin että työosuuden määrä tulee olemaan suuri yllätys jos aikaisempaa kokemusta ei ole hirsirakentamisen parista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87925Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679