Rantapohjassa tänään mielenkiintoinen juttu aluetieteen professori Katajamäen mielipiteistä koskien mm. maaseudun kehittämistä ja kuntaliitoksia.
Heräsikin kysymys, että ovatko ne valtuutetut, jotka on ennen mielletty "kansan edustajiksi" kunnan päättävissä elimissä, kääntyneekin nyt "eliitiksi", kun eivät ymmärrä mitä suurkuntaliitokset tuovat tullessaan pienen kuntalaisen kannalta. Monet näistä puolueista ja valuutetuista ovat ennen peräänkuuluttaneet demokratian merkitystä, ovatko he nyt valmiita hautamaan aatteet ja vaatteet?
Heräsikin kysymys, että ovatko ne valtuutetut, jotka on ennen mielletty "kansan edustajiksi" kunnan päättävissä elimissä, kääntyneekin nyt "eliitiksi", kun eivät ymmärrä mitä suurkuntaliitokset tuovat tullessaan pienen kuntalaisen kannalta. Monet näistä puolueista ja valuutetuista ovat ennen peräänkuuluttaneet demokratian merkitystä, ovatko he nyt valmiita hautamaan aatteet ja vaatteet?
Vastaukset 10
Vanhimmat
maailma muuttuu. Maaseudun kehittäminen sekä kuntaliitokset eivät todellakaan tarkoita sitä , että demokratiaa ei arvostettaisi. Eikö nyt tärkeintä ole kuitenkin se, että joka puolella Suomea meillä on elinvoimaisia kuntia sekä kaupunkeja ja siihen välttämättä liittyy terveellinen talous. Ei suurkunta ole mikään uhka asukkaalle ! Mitenköhän ne ihmiset elävät maailmalla ? ajatellaampa vaikka Lontoota tai Ateenaa tai 12 miljoonan Istanbulia. Tämä keskustelu meillä Suomessa saa outoja käsityksiä , että vain pieni on hyvä. Niinhän asia ei ole.
Onneksi vaikuttaa siltä, että Oulun seudulla päättäjät ymmärtävät mitä tarkoittaa muutos ja kehittäminen. Historiaan junttaantuminen olisi suuri virhe. Pieni kuntalainen voi vallan mainiosti ja paremminkin suuressa Oulussa.
Maailma muuttuu siten, että muualla ollaan jo suurista yksilöistä menossa jälleen pienempiin!!!! Seuratkaapa tilannetta! Onko niin, että me käydään tämä suurvälivaihe ja takaisin kipin kapin lähelle piempiä yksiköitä.
Veikkaan, että suurOuluun liittyvät kaikki muut paitsi Haukipudas ja Muhos. Hyvä niin!
liittyy ja niin valtuusto päättää. Muhos sattaa jäädä pois, koska siellä ei ymmärrystä ehkä ole.
Haukipudas ei ole maaseutua vaan kaupungin lähiö, ollut sitä jo 40 vuotta.
Tietääkseni Haukipudas on itsenäinen kunta! 40 vuotta kaupungin lähiö? Höpö höpö.
Lähiö on
Esim,
Kaavoitusasiat päättää Oulun kaupunki, seudullinen yleiskaava
Paloaseman paikan päättää kaupunki, pelastustoimi kaupungin
Lääkäripäivystys järjestelyt päättää kaupunki
Erikoissairaanhoidon päättää kaupunki
Paikallisliikenne on kaupungin hallinnassa
Virpiniemestä kaupunki omistaa 50%
Sairaankuljetus siirtyy sairaanhoitopiirille eli kaupunki päättää
Kuulumme hankintarenkaaseen, kaupungin alaisuuteen
Kaukolämpöverkko on kaupungin
Sähkö tulee Oulun Sähkömyynnistä
Nämä tuli minuutin aikana mieleen, ei yhtään todellista asiaa jota me nyt voimme itsenäisesti päättää????? Tai kunnanjohtaja voidaan itse valita ja muut paperin pyörittäjät.
- Haukiputaan kunta päättää kaavoituksesta alueellaan
- Hp vaikutti paloaseman paikkan sijaintiin, olisi viety mieluusti lähemmäksi Oulun rajaa
- Lääkäripäivystys päivisin tk:ssa
- Virpineimen asioista päättää säätiö (tai mikä se on nimeltään)
- Kuluttaja voi itse päättää mistä ostaa sähkön (kilpailuttaa ja valita), jakelija on kullakin alueella toimiva yhtiö
- Kunta päättää oman alueensa kouluverkosta, vanhusten laitospaikoista palveluasuntojen määrästä jne.
Nämä tuli mieleen ensimm. 1/2 minuutin aikana
- Haukiputaan kunta päättää kaavoituksesta alueellaan, vain seutukaavan puitteessa, ei todellista päätösvaltaa
- Hp vaikutti paloaseman paikkan sijaintiin, olisi viety mieluusti lähemmäksi Oulun rajaa
- Lääkäripäivystys päivisin tk:ssa, 8-15 (7h), Oulu päättää lopusta 17 tunnista
- Virpineimen asioista päättää säätiö (tai mikä se on nimeltään), josta Oulu omistaa 50%
- Kuluttaja voi itse päättää mistä ostaa sähkön (kilpailuttaa ja valita), jakelija on kullakin alueella toimiva yhtiö, tämä oma yhtiömme valitsi Oulun Sähkön myynnin
- Kunta päättää oman alueensa kouluverkosta, vanhusten laitospaikoista + palveluasuntojen määrästä jne. Kaikki tulee säädöksinä laista, on hoitotakuu, luokkakoot, koulukyydit yms ei siis päätäntä valtaa alueella.
Nämä tuli mieleen ensimm. 1/2 minuutin aikana
Olisi ehkä kannattanut miettiä se loppu ½ ......
Kyllä sulla on kuule aivan puutteellinen kuva siitä, mikä on kunnallinen päätösvalta. Esimerkiksi sähkön oston suhteen voi kuluttaja päättää mistä ostaa sähkön, jakelun tietenkin hoitaa alueella se, jolla on hallussa jakeluverkko. Mutta tämähän ei sinänsä ole "kunnallista palvelua".
- Vanhustenhuollosta kunta päättää, esim. mikä osa vanhusväestöstä pyritään hoitamaan avopalveluina kodeissa, minkä verran laitospaikkoja tarjotaan. Jos tulee kuntaliitos, alue on yhtä, vanhukset voidaan sijoittaa esim. Muhokselle, jos siellä on tilaa.
- Kunta päättää kouluverkosta, kuten esim. nyt Oulu omalta osaltaan. Lakkautetaanko kouluja mistä. Kuntalisät, omaishoidon tuet ym. kuuluvat kunnan päätösvaltaan. Ne tosin ovat "ylimääräisiä" lisiä, esim. Ouluhan on nyt supistanut omaishoidon tukea, mistä on noussut kova haloo. Tulevaisuudessa nämä lisät tulevat varmasti supistumaan kaikkialla, tapahtuipa kuntaliitoksia tai ei.
- kaavoituksessa ohjaa seutukaava, totta kai. Kunta tekee omat kaavoitusohjelmat ja suunnitelmat, kyllä sen tiedät. Miksi muutoin kunnassa olisi kaavoitusosasto, jos sitä ei tarvittaisi. Kunta tekee oman maankäyttösuunnitelman, mihin asuinalueet sijoittuvat jne.
- mietippä seuraavat 1/2 minuuttia jälleen.
Nimim 10 10, toivottavasti et ainakaan ole valtuutettu, jos kuvasi kunnallisesta demokratiasta on tuollainen. Jos olet, niin et todella ole oikeassa paikassa.