Vartiointialan neuvottelut katkenneet!
http://www.pam.fi/?x200448=3645818
Tämä ei nyt vielä tarkoita sitä eikä tätä mutta jos lakko alkaa niin sitten kaikki mukaan! Olen jo kauan aikaa sitten kyllästynyt firmojen pohjattomaan työntekijän halveksumiseen ja loanheittoon. Nyt jos koskaan.
http://www.pam.fi/?x200448=3645818
Tämä ei nyt vielä tarkoita sitä eikä tätä mutta jos lakko alkaa niin sitten kaikki mukaan! Olen jo kauan aikaa sitten kyllästynyt firmojen pohjattomaan työntekijän halveksumiseen ja loanheittoon. Nyt jos koskaan.
Vastaukset 22
Vanhimmat
tule lakkoa tälläkään kertaa! Usko pois! Niin ne neuvottelut katkesivat viimeksikin ja sitten just ennen voimassaolon umpeutumista saatiin "kovalla neuvottelulla" puristettua työnantajista jokunen hilu irti ja hurrattiin että nyt saatiin valtavat korotukset...Eiköhän ole jo oikeasti sovittu tuleva korotus ja nyt hieman esitetään että jäsenmaksunsa maksavat olisivat tyytyväisiä liiton jämäkkään otteeseen!
Korotus lienee sen 0,5% jos hyvin käy ja mahdollisesti vastaavasti menetetään jotain lisiä...
Tuskin saadaan aikaiseksi korotettua edes koulutuslisää. Nykyinen 40€/kk ei ole minkään arvoinen.
Ei taida pamia paljoa kiinnostaa vartijoiden neuvottelut, ollaan sen verran pieni ryhmä liitossa.
Jos kuitenkin kävisi niin että lakkoon mentäisiin niin ei ole hirveästi vaikutusta, koska liittoon kuulumattomia on valtavasti ja opiskelijoita käytetään niin ei näy paljoa päivittäisessä toiminnassa!
Ja kaupanala tai vastaavat isot alat tuskin edes harkitsisivat tukilakkoa tai ulosmarssia vartijoita tukeakseen, vartijat kyllä on aina valmiina tukilakkoon jos muut lakkoilevat mutta vartijoita kukaan ei tue!
Valitettavasti asia on näin.
näinhän se ikävä kyllä taitaa olla.vartijat ovat pieni paha liitossa.
Kaupantyöntekijät voisivat auttaa vartijoita saamaan nyt paremmat palkat!! Voisimem tukea kaupan lakkoja ja he meidän! Tukilakkoon!!!!! Tänään vetelee tes viimeistä päivää!!
Jos kuitenkin kävisi niin että tulisi huimat lisäprossat eli 0.5% :D
Niin liittoon kuuluvat saa ainakin lisäkorotusta sanomalla paskaliittonsa jäsenyyden pystyyn!
Kyllä se meidänkin lakko varmasti vaikuttaa ja nopeaa. Miettikääs nyt turvatarkastajat ensinmäisenä niin kentät jumissa, sitten satamat ynm ynm.. Eli jos perse pistetään penkkiin on meidän maassakin lentokenttä sekasin , satamat , kaupat :) Hälykeskus hehe.
Turvatarkastajat ei taida olla vartijoiden tessissä...enään...
KIINTEISTÖPALVELUALAN TYÖEHTOSOPIMUS
TURVATARKASTUSTA SIIVOOJAN TYÖEHDOILLA. JES!
Esim. Helsinki-Vantaan turvatarkastajista iso osa on Pardia:ssa (Airpro).
Loput PAM KiPa-TES (SOL).
Ja hyvin pieni osa PAM vartija-TES (Securitas Aviation ja Otso).
Muut lentokentät suurilta osin Pardia (Airpro)
Sataman turvatarkastajat ova Kunnallisessa (JHL). Sataman turvatarkastukset voitaisiin hoitaa myös jv-kortin omaavilla keikkalaisilla.
Hämmästyin kun sain varoituksen perjantaina 16.4 aamulla uhkaavista ruuhkista lentoasemalla. Luulin ongelmien poistuneen kun matkatavaran käsittelyyn saatiin sopimus. Kuulemma on tukilakko vartijoiden puolesta. Olen eläkeläinen joka on puoli vuotta sitten sopinut matkalle lähdöstä ja nyt pitäisi mennä puoliltaöin lentoasemalle ruuhkién varalta. Muutenkin on aamut vaikeita sydänvian takia ja ei enää tarvitsisi lisää jännitystä ehtiikö koneeseen. Mita uhoamista tämmöinen tukilakko oikein on? Vai onko lentoasema se paikka jossa saa lakolla aikaan suurimman kiusan ihmisille ja medianäkyvyyttä.
vaikka menisi lakkoon, turhaa sakkia nuo vartijat lipeviä kyttien nuoleskelijoita-
Tuskin lakkoa tulee ja jos tulee niin kuin moni siihen Pamiin kuuluu.. Mutta jos korotus on kunnollinen olen valmis oikeasti liittymään siihen!! Nyt olisi Pamilla näytön paikka! Toivon niin että onnistuisivat kerrankin! Tukilakoilla lakosta saisikin isomman. Mutta sen pitäisi olla näyttävää ja upota kunnolla mediaan, jotta se huomattaisi.
lakkoa tulee tai jos sitä ehdotetaan,niin siinä vaiheessa plm Reijo Manninen nostaa kädet pystyyn ja toteaa,että eikai tässä nyt sentään lakkoon tarvitse mennä!
Työnantajat turvallisuusalalla harrastavat sopimus-shopppailua ja kukaan ei siihen puutu.. edes työtuomioistuin. Luuleeko joku tosiaan että mitään työehtoja ja palkkoja saadaan paremmaksi?
PAM on aivan turha järjestö turvallisuusalan ihmisille.. katsokaa vaikka sivujen tiedotusta.. jopa bingo hallien työntekijöiden sopimuksen syntymisesen etenemisestä on kerrottu joka käänne ja turvan tessistä... nii.. mitä.
En ole uskonut koskaan PAM:in voimaan ajaa meidän asioita enkä usko nytkään.. ottaa vain päähän tämä tilanne. Pääluottamus"miehet" paukuttelevat henkseleitään kuinka NYT SITTEN sitä ja tätä ja kun neuvottelut alkaa niin mitään ei tapahdu.
Taisin kirjoittaa väärin.. kyllä sittenkin tapahtuu:" oho tuli huonosti muotoiltua lauseke TES-soppariin.. sorry kun teidän palkat sittenkin laskevat.. kokeillaan saada seuraavalla kerralla kuntoon."
Niinpä niin. Hyvä, tarpeellinen ja oikeasti potentiaalinen ala tuhotaan luokattoman surkealla liiton toiminnalla!
Maksoin pari vuotta (yli 10) maksuja liittoon ja uskoin että joukossa on voimaa. Kyllä joukossa olisi, muttei liitossa. Siispä mielestäni on aivan sama mitä liitto puuhastelee, rahojani en sinne enää koskaan kanna!
Lakko tai ei.. Olisihan se mukava punnita mihin vartijoita, turvatarkastajia, arvokuljettajia, rahanlaskijoita ja muita sopimuksen piirissä olevia tarvitaan.. Ai niin pankki lakossa ihmiset pelkäsivät että kaupoista ja automaateista loppuu jos pam:in vartiointialan lakko alkaa, ne rahat niistä paikoista sitten loppuvat oikeasti.
pam:in tiedotus on aika onnetonta.jos joku riitajuttu on heillä käsiteltävänä (vartiointiala),niin eivät kyllä tiedottele miten käsittely etenee ja muutenkin käsittely on helvetin hidasta,hitaampaa kuin varsinaisissa valtion laitoksissa,siis todella hidasta.tosin pam:in työttömyyskassa on käsitellyt hakemukset hiton nopeasti.Näillä kahdella taholla on ero kuin yöllä ja päivällä.Ja aina jauhetaan sitä,että luottamusmiehen kautta pitää hoitaa mutta entäpä sitten jos se luottis onkin ihan hampaaton firman äijä.Sitten kun yrittää itse ottaa liittoon yhteyttä,niin saatetaan suhtautua hyvin nihkeästi,että kun pitäisi sen luottiksen kautta hoitaa.
" jopa bingo hallien työntekijöiden sopimuksen syntymisesen etenemisestä on kerrottu joka käänne "
Ihan kuin vartijat olisivat ammatillisesti jotain muuta kategoriaa. Palveluammattihan sekin on!
Se on selvää kuka tässkin hässäkässä häviää, ME ITSE. Jo lyhytkin lakkoilu syö sen mitä PAM vaatii ja tuskin meille annetaan sen enempää kuin muille. Itse pelkään sitä, että joudun ison ja kuitenkin vakaan firman palveluksesta pieneen villiin firmaan. Perhekin on elätettävä ja pankki vaatii lyhennykset korkoineen.
mielellään. Nyt polvillaan konttaamaan sinne työnantajan luo ja kenkiä nuolemaan. Ne joilla ei ole nyt
munaa osoittaa mieltä niin pitäköön turpansa kiinni ikuisesti!
Nyt nähdään kuka on kuka.
Tuossa tapauksessa sulla ei yksinkertaisesti ole varaa olla menemättä lakkoon. Työnantajan esittämät tekstimuutokset aiheuttaisivat huomattavaa ansionmenetystä sekä antaisi lähes täydellisesti oikeuden työvuorojen ajankohdista työnantajan päätettäväksi.
...hyvää seuraa. Työpaikan ilmapiiri huononee entisestään. Turha tulla pomolta vaatimaan mitään "erityisvapauksia" pitkään aikaan. Eli vapaapäivätoivomukset yms. varmaan menee kuuroille korville.
Sun pitää ilmottautua pomon kotiin, sä voit yöllä kääriytyä sen jalkojen ympärille vähä lämmittää sitä.
Saat sitte vapaapäivän...