vuokrarästit ja sossu (PETU!!)

kysyin soskuhuollosta apua vuokrarästeihin,pääsivät syntymään minusta riippumattomasta syystä.sain kutsun sosiaalitoimistoon keskustelemaan asiasta.mitähän se tarkoittaa?ei tullut siis päätöstä,ei kielteistä taikka myönteistä.tietääkö petu mitä tuo voi tarkoittaa?
81018
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Julkishallinnon asintuntijahan osaa sanoa miten väärin on taas yhteiskuntä sortanut. Kuten ko. asiantuntijaa. Mielenkiintoista luettavaa kun googlettaa asintuntijan nimeä. Ehkä kannattaa mennä sinne sossuun keskustelemaan ja päättelemään itse.

Äänestä
  • näin on mentäväkin,mutta kokemuksia huhuilin.kun ei nääs pyydetty tuomaan mitään liitteitä edes mukaan.se jos mikä on eriskummallista käytöstä.

    Äänestä

  • Nimimerkki-Iiro kirjoitti:

    näin on mentäväkin,mutta kokemuksia huhuilin.kun ei nääs pyydetty tuomaan mitään liitteitä edes mukaan.se jos mikä on eriskummallista käytöstä.

    Kysyvät, että joko sait häätölapun.
    Jos et ole saanut, niin et tarvitse rahaa, kuin tuleviin vuokriisi.

    Äänestä

Siis olitko vain kysellyt apua vuokrarästeihin ilman hakemusta ,kuten tekstistäsi ymmärtää? Ei sosiaalitoimisto pelkkien kyselyjen perusteella päätöksiä tee tietenkään! Tottakai joudut selvittämään rästien synnyn, nykyisen rahatilanteesi ja tulosi. Vuokrarästien tai yleensäkin laskujen maksamattomuus ei taida koskaan olla syytä "minusta riippumattomista syistä"...maksun saajien kanssa on aina mahdollisuus neuvotella maksuohjelmaa, jos syyt todellakin ovat ohimeneviä ja "minusta riippumattomia".

Ja kyllä, sossun käytös on hyvinkin asiallista. Ja sellaista edellytetään sinultakin.

Ja vielä "Petusta"...tutustukaa todellakin hänen taustaansa, se selittää kovastikin hänen "asiantuntijuuttaan" :))

Äänestä
  • "Siis olitko vain kysellyt apua vuokrarästeihin ilman hakemusta ,kuten tekstistäsi ymmärtää? Ei sosiaalitoimisto pelkkien kyselyjen perusteella päätöksiä tee tietenkään! "
    TOTTA KAI se on tehty hakemuksen kautta.


    "Tottakai joudut selvittämään rästien synnyn, nykyisen rahatilanteesi ja tulosi. Vuokrarästien tai yleensäkin laskujen maksamattomuus ei taida koskaan olla syytä "minusta riippumattomista syistä"...maksun saajien kanssa on aina mahdollisuus neuvotella maksuohjelmaa, jos syyt todellakin ovat ohimeneviä ja "minusta riippumattomia"."


    SELVITETTY ja on ne minusta riippumattomat syyt,kun duunista tulee vähentämisen kautta potkut,kela ei myönnä asumistukea (tienaa liikaa) ja sosku sanoo,että olet töissä eli maksa (ei huomioi,että töitä ei enää ole).
    Tule pätemään,kun tiedät asioista jotain.

    ja niinku jo sanottua niin mitään lappuja ei pyydetä enää tuomaan eli varmaan se on sitten joku muu juttelu sitten.päätös tulee ainaski.
    Ja kyllä, sossun käytös on hyvinkin asiallista. Ja sellaista edellytetään sinultakin.

    Äänestä


  • UPDATE_8237955 kirjoitti:

    Kai sitä pitää tälläkin saralla lakata ihmisiä neuvomasta kun se joitakin niin kovasti harmittaa.

    Tämänhän jo päätin ennen joulua 2009: http://www.valtakunta.fi/Nurminen_lopettaa.php

    Ilmeisesti sitten ollaan tyytyväisiä kun myös sivustot:
    http://www.sosiaalitoimisto.net
    http://www.toimeentulotuki.net
    http://www.netfi.fi/toimeentulotuki
    ...katoavat netistä. Sen jälkeen on todellisilla "asiantuntijoilla" vapaa pelikenttä temmeltää?

    ihmeessä! Naurettavampaa ole kuin keksitty titteli ja huijausneuvot. Sivusta seuranneena ruvennut ottamaan todella päähän, anna ihmisten keskustella rauhassa, kiitos!

    Äänestä

  • huvikseenlukija kirjoitti:

    ihmeessä! Naurettavampaa ole kuin keksitty titteli ja huijausneuvot. Sivusta seuranneena ruvennut ottamaan todella päähän, anna ihmisten keskustella rauhassa, kiitos!

    Minä ainakin olen saanut Petulta kultaisia neuvoja ja niiden johdosta osasin hakea tukea menoihin joihin en tiennyt tukea annettavan. Kiitos Petulle! Minä jään kaipaamaan häntä. Kaiken maailman mustamaalaamista täällä on harrastettu eikä Petun tausta ehkä ihan paras ole ollut, mutta kyllä hän on hommansa osannut näissä tukiasioissa, yksityiselämä on yksityiselämä. Minulle on yksi hailee mitä titteliä Petu käyttää jos tietää mistä puhuu!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimimerkki-Iiro kirjoitti:

kysyin soskuhuollosta apua vuokrarästeihin,pääsivät syntymään minusta riippumattomasta syystä.sain kutsun sosiaalitoimistoon keskustelemaan asiasta.mitähän se tarkoittaa?ei tullut siis päätöstä,ei kielteistä taikka myönteistä.tietääkö petu mitä tuo voi tarkoittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu