Luin juuri jostain, että pihan tekemisessä voisi hyödyntää kotitalousvähennystä, jos sen teettää urakoitsijalla. Onko jollakin kokemuksia tästä? Mitä on suurin piirtein jäänyt maksettavaksi vähennyksen jälkeen (toki riippuu tontin koosta/työn määrästä)? Mutta jos kertoisitte itselle maksettavaksi jääneen hinnan lisäksi tontin koon ja työmäärän suurin piirtein, niin kyllä siitä jotain johtopäätöksiä voi vetää. :)
Meillä on 1470m2 metsämaan tontti ja siihen on kyllä suunnitelmat valmiina, tarttis vaan ehtiä joskus toteuttamaankin.. :) Siksi tuli mieleen, josko ottaisi urakoitsijan avuksi..
Urakoitsija pihaa tekemään /verovähennys?
4
674
Vastaukset
- tulivainmieleen
Suosittelisin, että ottaisit avuksesi ammattirakennuttajan. Hänen avustuksella hanke pysyy "hanskassa", ja pystytte kilpailluttamaan kohteen töille urakoitsijan.
-Muutoin voi hukka periä. - %%%
Työn osuuden voi vähentää ja se on urakasta n. 1/4 - 1/2, riippuu materiaaleista ja siitä kuinka pihaan mahtuu koneella ja kuinka paljon käsityötä. Kokonaissumma alkaa helposti pienissäkin kohteissa n. 10th...
Hommassa ei pitäisi olla ongelmia jos sinulla on asiat paikoilleen piirrettynä kartassa (1:200 tai 1:100) ja työselitys jossa viitataan viherrakentamisen normeihin (RT-kortisto). Sillä pyydät urakkatarjouksen. Tarjouksen hyväksymisen ja mahdollisten tarkennusten jälkeen allekirjoitetaan sopimus. Pienurakkasopimus on ok, malli siihenkin löytyy RT-kortiston valmis lomakeista.- ukyiku
Apila11 kirjoitti:
Kiitos vastauksista, pitänee vielä pohtia asiaa.
Suunnittelunkin saa vähennyksiin, jos se on tehty tontilla. Eli suunnittelija käy tunnin tutustumassa tonttiin, menee toimistolle ja suunnittelee kaksi tuntia=>vähennystä saa tontilla olevasta tunnista. Jos suunnitelma tehdään (tai sanotaan tehdyksi) tontilla, saa kaikki kolme tuntia vähennyksiin, joten kannattaa olla tarkkana ;-o)
Eikös konetunnit saa nykyään kokonaan. En ole ihan varma, pitänee tarkistaa verottajan sivuilta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437387
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543673Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512984
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512882Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1881847- 471541