Urakoitsija pihaa tekemään /verovähennys?

Luin juuri jostain, että pihan tekemisessä voisi hyödyntää kotitalousvähennystä, jos sen teettää urakoitsijalla. Onko jollakin kokemuksia tästä? Mitä on suurin piirtein jäänyt maksettavaksi vähennyksen jälkeen (toki riippuu tontin koosta/työn määrästä)? Mutta jos kertoisitte itselle maksettavaksi jääneen hinnan lisäksi tontin koon ja työmäärän suurin piirtein, niin kyllä siitä jotain johtopäätöksiä voi vetää. :)

Meillä on 1470m2 metsämaan tontti ja siihen on kyllä suunnitelmat valmiina, tarttis vaan ehtiä joskus toteuttamaankin.. :) Siksi tuli mieleen, josko ottaisi urakoitsijan avuksi..

4

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulivainmieleen

      Suosittelisin, että ottaisit avuksesi ammattirakennuttajan. Hänen avustuksella hanke pysyy "hanskassa", ja pystytte kilpailluttamaan kohteen töille urakoitsijan.
      -Muutoin voi hukka periä.

    • %%%

      Työn osuuden voi vähentää ja se on urakasta n. 1/4 - 1/2, riippuu materiaaleista ja siitä kuinka pihaan mahtuu koneella ja kuinka paljon käsityötä. Kokonaissumma alkaa helposti pienissäkin kohteissa n. 10th...

      Hommassa ei pitäisi olla ongelmia jos sinulla on asiat paikoilleen piirrettynä kartassa (1:200 tai 1:100) ja työselitys jossa viitataan viherrakentamisen normeihin (RT-kortisto). Sillä pyydät urakkatarjouksen. Tarjouksen hyväksymisen ja mahdollisten tarkennusten jälkeen allekirjoitetaan sopimus. Pienurakkasopimus on ok, malli siihenkin löytyy RT-kortiston valmis lomakeista.

      • Kiitos vastauksista, pitänee vielä pohtia asiaa.


      • ukyiku
        Apila11 kirjoitti:

        Kiitos vastauksista, pitänee vielä pohtia asiaa.

        Suunnittelunkin saa vähennyksiin, jos se on tehty tontilla. Eli suunnittelija käy tunnin tutustumassa tonttiin, menee toimistolle ja suunnittelee kaksi tuntia=>vähennystä saa tontilla olevasta tunnista. Jos suunnitelma tehdään (tai sanotaan tehdyksi) tontilla, saa kaikki kolme tuntia vähennyksiin, joten kannattaa olla tarkkana ;-o)
        Eikös konetunnit saa nykyään kokonaan. En ole ihan varma, pitänee tarkistaa verottajan sivuilta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      198
      5183
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      42
      2588
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2202
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1739
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1374
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1281
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      147
      1239
    8. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1213
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      105
      969
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      119
      903
    Aihe