On ollut paljon rytmihäiriöitä ja jännitystä jne.. Ikää mulla on 35 vuotta ja olen mies parhaassa iässä ja terve. Tuli vain mieleen kun ikänsä miettinyt sitä että kuuleeko ihminen tavallisesti sydämen sykkeen? En säikähdä muljahduksista sun muista, mutta esim työpaikalla kokouksissa sydän alkaa monesti lyömään niin että olen varma että vieressä olijat sen huomaavat, pelottaa jos menetän aseman työssäni jos muut saavat selville. Toinen asia se että joudun ikään kuin rajoittamaan monesti sykettä ja siitä johtuva kipu on sietämätön, sen jälkeen saattaa huimata, olla hapenpuutteen tunne jne. Outoa on taas se että joskus esimerkiksi yöllä herään ja kokeilen pulssia ja se saattaa lyödä todella kovaa mutta en kuule sitä päässäni!! Eli mistä johtuu kuuleko sitä vai ei? Jos syke on esim 140 / min niin voiko se silti olla toisella kertaa rajumpi joku taajuus juttu tai jotain? Olisi mielenkiintoista tietää nimittäin aika ihmeellisiä asioita tuon kaverin kanssa on tullut koettua.
Sydämen syke, kuuleeko itse?????
Martti35
3336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sama kokemus minullakin. Joskus tuntuu, että sydän lyö "päässä". Lukemat pystyy laskemaan ilman, että koittelee ranteesta. Ei sitä silti kyllä onneksi millään vieressäistuja kuule.
Itseäni auttaa rentouttaminen ja yritän ajatella positiivisesti. Kun sydän oikein takoo, ajattelen, että antaa jumputtaa vaan, kyllä terve sydän sen kestää. Jos keskityn siihen, että pumppu täytyy saada hidastamaan tahtia, olotila vain pahenee ja tulee huimausta.Eniten kiinnitän huomiota keuhkojen alueen rentouttamiseen. Yritän ikäänkuin antaa sydämelle lisätilaa. Hartiat ovat usein myös korvissa ja niska jännittynyt. Rentona pääsee veri paremmin kiertämään ja olo ainakin vähän helpottaa.
Jos et vierasta lääkkeiden käyttöä, esim. propral rauhoittaa pulssia ihan pieninä annoksina. Kun sitä käyttämällä tykytyskohtauksia ei enää tulee, lakkaa niitä vähitellen odottamasta ja pelkäämästä ja silloin ne vähenevät.
Tsemppiä =)
Minulla on rauhallinen lepopulssi ollu elämäni ajan, jopa alle 60. Nyttemmin on ollu
muutama tapaus, mutta meneevät luulotaudin puolelle.Viimeisin oli todella ilkeä, kun yöllä
heräsin hikoilukohtauksee ja pumppu paukutti noin sataaviittäkymppiä, helppo laskea seinäkellosta.
Kun joskus on laskettu lampaita, olen kehitelly ideaa eteepäin ja hyväksi havainnu. Kun esim asentohuimauskohtaus iskee, sänkyy lepoon ja ajattelemaa vihreätä nummimaisemaa. Aivot ei näe muuta,
kun aaltoilevan vihreän nummen ja vähänajan päästä sydän sykkii rauhallisee tahtiin.
Pilkata saa ja vapaasti kokeilla.
tuttua tuo nyt minullekin tuo sydämen voimakas lyönti, ihan kuin koko rintakehä heilahtais aina sen myötä, mulla usein yöllä ja syykin on nyt tiedossa: kilpirauhassairaus.
mulla oli muitakin oireita kuten unettomuus, vapina jne ja sitten verikokeessa löyti tämä.
Sun syke on tosi korkea kun yli 100 että kyllä menisin sinuna lääkärintarkastuksiin.
Ja työ-,ynnä muihin stressitekijöihin suhtautuisin vakavasti, nehän tosiaan voi laukaista jonkun sairauden kun tarpeeksi kauan jylläävät päällä. Pelko on kuluttava tunne, tee sille nyt jotain, että elämä helpottuu.
Ei me pelkän rahan perässä juoksemisen takia täällä eletä! Toivotan sulle helpotusta!