2,5 cvt legacyllä tullut noin 12000 viime joulukuun lopusta. Ei vikoja eikä mitään ongelmia. Tämä vain yleisenä infona tiedoksi.
kilsoja
Ycagel
12687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mikä on ollut keskikulutus ja minkälaisessa ajossa?
sekalaisessa ajossa n.14 l/100 km
n.14 l/100 km ???
Ei kai sentään.
Itsellä kun on tuo Forester 2,5 XT automaatti, sillä keskikulutus on ollut 10,5 l/100 km
55000 vuoden 2007 elokuusta alkaen vioitta ja vaivoitta.
mukaan vähin kulutus mulla toistaiseksi oli n. 6,6 tai 6,8 l/100km. Tää ajo oli hiljaista ja tasaista (n.60km/t)
maantieajoa. Mutta normaalimpi meno vaihtelee n. 7,5-9 litraa satasella maantiellä maastosta ja nopeudesta riippuen.(nopeudet ,90-140kmt). Kaupunkiajossa ei kyllä mennä alle 10 litran. Pidän kulutusta kohtuullisena. Tää tieto oli kyllä muistinvaraista ja voi siinä olla vähän heittoa. Mutta suurin piirtein...näin se on. CVT pitää kierrokset alhaisina aika kovissakin vauhdeissa ja vakinop.säädin säästää myös.
Hehheh, ei kannata mennä halpaan provoon. Kts edellä
fuilin kulutuksesta maantiellä. Reissu Espoo- Kustavi- Espoo turun motaria joka mentiin mennessä 130 km/h ja tullessa 120 km/h ajotietokone kertoi kulutuksessi 7,4 l./100km. Tossahan siis mukana motarin lisäksi Kustavin hitaahko tie. On se Subaru vaan niin janoinen maineeltaan. Sitä ei varmaan mikään muuta, ei etenkään tosiasiat.
Mulla on sellainen kokemus ajotietokoneista, että ne tahtoo yleensä näyttää enemmän tai vähemmän kaunisteltuja lukemia, joten niiden mukaan ei pitäisi kovin paljoa auton taloudellisuutta arvioida, vaan laskea litrat ja kilometrit, jos asiasta haluaa faktaa.
Moni diesel foresterin omistaja on kertonut näilläkin sivuilla jopa yli litran virheestä ajotietokoneessa.
Subarun ajotietokone virhe on ollut n. 0.5 l/100km Matkamittarin virhe on todella pieni että siitä laskien saa todellista kulutusta .Polttoainetta on dieseli legasissa palanut kaupungissa 6.2 l - 7.1l/100km. Kilometrejä on kertynyt 12000 murheita ei vikoja ei.
Missä kaupungissa sinulla on ko. auto taksina?
SORI en voi vastata kysymykseesi .Syy = Subaruja on toistaiseksi niin vähän taksissa että paikkakunnan kertominen on helppo yhdistää henkilöön ja kun keskustelut kuitenkin käydään nimimerkkien suojassa niin , jos sopii jatketaan samalla linjalla. Täällä käydyt "keskustelut"on aivan liian usein otettu liian henk.kohtaisiksi , ei hyväksytä negatiivistä tekstiä vaikka se on "yhden" kirjoittajan omakohtainen kokemus.Mutta jos haluat , kertoilen kyllä kokemuksia autosta , huolloista ynnä muista kyseisen automerkin taipaleesta ,myös negatiivisistä. En ole merkkiuskollinen , vaihdan auton jos se ei minua miellytä tai jokin huollossa tai muussa tökkii . Toistaiseksi olen ollut erittäin tyytyväinen Subaruun Tilat ja polttoaine ym. ovat OK . EN ole rakentanut kyseistä autoa itse joten voin myös kertoa viat rehellisesti .
ymmärrän täysin tuon kannan, itsekkin entisenä subarun omistajana sain muutaman kerran haukut niskaani tällä sivulla kun uskalsin arvostella uudessa legasyssa esim. muotoilua tai joitakin muita asioita, joten katsoin parhaaksi ola pois jonkin aikaa, Maahantuojan toimintaa ei myös saisi arvostella, menee herne nenään muutamalla subaru-fanilla.
Ajattelin vain tuota kulutusta, että tuskin kuitenkaan ajat missään isommassa kaupungissa, ja ruuhkissa siellä, koska kulutus näyttää aika pieneltä.
Onko autossasi Webasto tai Eberi?
n. 30% keskusta 70% "taajama - lähiö" ajoa. Subarun ominaisuutta "rullata" vaihdevapaalla voi käyttää todella paljon hyväksi jo aivan loivissakin alamäissä ja risteyksiin tultaessa.Alhainen kulutus johtuu suhteellisen hyvästä hyötysuhteesta , moottorista ei synny hukkalämpöä jonka huomaa hitaana lämpenemisenä joten lisälämmitin on ilmeisesti asennettava nyt ei ole muuta kuin auton omaläppäri.Kauneus on katsojan silmässä ja joku pitää joku ei . Se joka ei pysty sulattamaan negatiivistä arvostelua on aika pikkusieluinen eikä peiliin katsomisesta olisi paljon haittaa.
...todellakin näytti optimistisia lukemia. Todellinen kulutus oli itselläni sekalaisessa ajossa viime tankkauksen yhteydessä 7.8 kun atk näytti 7.4. Että sen verran näytti olevan virhettä.
Kyseessä siis 2.5 cvt Legacy sedan. Ei silti mielestäni paha tällaiselle autolle. Ehkei sitten niiden joille kulutus on se kaikkein tärkein asia kannata tällaista peliä hankkia.