Miten on, meneekö tuollainen CRX 1.6-litran DOHC-koneella nollasta sataan seitsemään sekuntiin. Kuulemma on jossain testissä kiihdytetty. Tietääkö joku?
Löytysköhän noita Saksasta, olisi aika kova tykki ja luultavasti sais aika halvalla. Onko kukaan tuonut?
Löytysköhän noita Saksasta, olisi aika kova tykki ja luultavasti sais aika halvalla. Onko kukaan tuonut?
Vastaukset 21
Vanhimmat
www.dynamiitti.com/forum
Miedän iskällä on bemari
BaijerilainenMutteriWekotin
Itse olen saanut menemään 8,1 s Ei mennyt alle 8 s vaikka kuinka yritti.
Tankki oli täynnä ja onhan noita poppeja takakontti täynnä, mut siis normaali ajokuntoisena ei mee alle 8 s.
Se on sit eri asia, kun vedetetään tankki tyhjänä riisitautinen testikuski puikoissa.
Kahden henkilön kuormalla alkaa 9 s tekemään tiukaa. Kolmella henkilöllä mentiin Toytoa Camryn kanssa tasa tahtiin eli paino tappaa CRX:n helposti.
Jeps, kyllä sen pitäis mennä hyvissä olosuhteissa seitsemään sekkaan noilla tehoilla mitä valmistaja ilmoittaa. Todelliset tehot kun on suuremmat. Sitten tuolla uudemmalla VTI-koneella piristetty CRX kellottaa kuuden sekan aikoja kevyesti, siinähän on virallisesti 160 pollea, mutta käytännössä enemmän.
Yleensä nää tehokkaat Hondat on tosi tykkejä, kiihtyvyydet on sitä luokkaa ettei moni äijä meinaa uskoa. Juju on se ,että moni Honda on oikeesti selkeästi tehokkaampi peli kuin jossain rekisteriotteessa lukee.
Uniseis !
Montas hondaa olet penkittänyt ?
Paperilla hondat kulkee mut todellisuus on pettymys, esim Typerän kohdalla. Kaveri kyytiin niin ei liiku mihinkään.
Tämän niin "luotettavan" GTi lehden mukaan perus doch HB civic menee 0-100 7.6 sec, jos tuo on totta niin CRX pitäisi olla aavistuksen nopeamp (ehkä mäx 0.2sec), mutta en luottaisi tohon lehteen missään nimessä kauhean paljoa.
...Tekniikan maailman mittauksen mukaan. Olisikohan ollut 9,1 sekuntia tarkka arvo.
Tehdashan lupailee 7,6 sekkaa... että se niista lupailtua suuremmista tehoista.
Kai sen saa menee vaik 12 sec jos on kädetön tunari puikoissa. Tosi asia on että 7 sec on ihan arki päivää ja se ei siitä muuksi muutu. Facta on factaa.! Hondat lähtee WROOOOOOOOOOM ja kateelliset valittaa.
Paskapuhetta. Ja tekniikan maailmahan testaa noi 2 miestä sisällä. Kyllä toi noin 8 sec on aika todellinen. Mutta ei ikinä 9 sec. Tule sitten sanomaan kun omistat tuollaisen auton.
Etkä varmaan pysty näyttämään sitä lehteä, koska todennäköisesti kekesit tuon itse.
"Etkä varmaan pysty näyttämään sitä lehteä, koska todennäköisesti kekesit tuon itse."
En pysty näyttämään sitä lehteä, enkä nyt yhtäkkiä muista numeroakaan ulkoa mutta käyppä kirjastossa selailemassa 1988-1992 TM:t niin löydät artikkelim ihan itse.
Autojen kiihtyvyysmittauksista sanottakoon sen verran että tapana ei ole että autoa kiihdyttää yksi riisitautinen kuikelo ja tankissa on bensiiniä 3 desilitraa.
Testeissä autossa on kyytiläinen ja tankki muistaakseni täynnä tai puolillaan ja testi on kaikille autoille sama (myös Hondalle) ja siten tasapuolinen.
Kyllähän sen auton kiihtyvyyttä voi omissa mittauksissa parantaa vararenkaan ja muun tilpehöörin irtirepimisellä ja olemalla tankkaamatta tankkia täyteen. Ne tuloksetkaan eivät tosin ole sitten vertailukelpoisia...
"Tule sitten sanomaan kun omistat tuollaisen auton."
Enpä usko että CRX:n kiihtyvyys muuttuu suuntaan taikka toiseen vaikka sellaisen omistaisinkin. (olen kyllä ajanut sellaisella, tosin vanhemmalla korimallilla)
Vanhempi on täysin eri auto. Se ei kelpaa vertailukohdaksi. Tuolla periaatteella tekniikan maailman 0-100 ajat heittää 1-1.5 sec jokaista autoa kohden. Itse en luota siihen lehteen, koska muutamat niiden asiat on aika pitkälti tulkinnan varaisia(kuten ajotestit). Voinhan minäkintehdä testit autolla joka on täynnä tavaraa ja valittaa, että on hitaampi kuin luvataan. Käytä järkeä.
Ja lisänä: hondalla(varsinkin noilla) on todella hankala saada paras kiihdytys aikaan elleii tiedä mitä tekee. Se vaatii auton omistamista/sillä paljon ajamista, mutta tätä et tiedä koska et omista sellaista. Itse taas tiedän ko. hondat hyvin, omistan sellaisen. Se pelkkä polkimen pohjaan painaminen ei tuota parasta tulosta ja tässä on syynä moottorin luonne, ns. "kierros kone"
Se 0-100 mitataan oikeasti yhdellä noin keskipainoisella miehellä ja puoli - täysi tankki bensaa. Tekniikan maailman tulokset ei ole vertailukelpoisia ja syystä säännöllisesti enemmän kuin muiden testit ja tehtaisen ilmoitukset. Lisäksi ne testaajat on tuskin ihan yhtä hyvin sinut autojen kanssa kuin niitä tehtaalla testaavat/omistajat. Se 0-100 on se lukema johon auto parhaimmillan PYSTYY, ei mihin se pystyy aina säännöllisesti kuskista riippumatta joka kelillä satoi tai paistoi.
Paskapuhetta toi on. Selvästi et tiedä mitään ja faktasi ovat epäilyttävät, niin annan sinun olla kuvitelmissasi. Pitää varmaan joskus ihan hankkia mittalaitteet ja kellottaa aika. Ikävä vaan että laitteet maksaa hunajaa.
Onko tuota CRX:ää 160 hevosvoimaisena versiona tuotu Suomeen? Eikös se ollut jo eri korimalli, jossa oli tuo kone (VTi?)
"Vanhempi on täysin eri auto. Se ei kelpaa vertailukohdaksi."
No ensinnäkään en ole verrannutkaan sitä vanhempikorista CRX:ää (joka on täysin eri auto, tiedän sen kyllä itsekin) mihinkään!
Siitä olen samaa mieltä siitä muutamat asiat ovat testeissä pitkälti tulkinnan varaisia.
"Voinhan minäkintehdä testit autolla joka on täynnä tavaraa ja valittaa, että on hitaampi kuin luvataan. Käytä järkeä."
Et ilmeisesti ymmärtänyt viestiäni, koska tarkoitin vain että TM yrittää tehdä testit mahdollisimman tasapuolisiksi ja vertailukelpoisiksi. Tämä EI TARKOITA sitä, että ne olisivat vertailukelpoisia jonkun MUUN lehden mittausten kanssa, vaan pelkästään TM:n omien tulosten kanssa.
"Ja lisänä: hondalla(varsinkin noilla) on todella hankala saada paras kiihdytys aikaan elleii tiedä mitä tekee. Se vaatii auton omistamista/sillä paljon ajamista, mutta tätä et tiedä koska et omista sellaista. Itse taas tiedän ko. hondat hyvin, omistan sellaisen. Se pelkkä polkimen pohjaan painaminen ei tuota parasta tulosta ja tässä on syynä moottorin luonne, ns. "kierros kone"
Tiedän kyllä sen verran että Honda valmistaa "kierroskoneita". En omista CRX:ää, mutta olen omistanut aikaisemmin mm. kolmen vuoden ajan Preluden. Ja ajokekemusta on kertynyt hieman myös muillakin hondilla (Civiceillä).
"Paskapuhetta toi on. Selvästi et tiedä mitään ja faktasi ovat epäilyttävät, niin annan sinun olla kuvitelmissasi. Pitää varmaan joskus ihan hankkia mittalaitteet ja kellottaa aika. Ikävä vaan että laitteet maksaa hunajaa."
Aika rankkaa tekstiä että en tiedä mitään,
kuten jo aikaisemmin totesin TM: tulokset eivät olekaan välttämättä linjassa muiden testien kanssa, mutta ovatpahan ainakin vertailukelpoisia lehden itsensä tekemien testien kanssa.
Voin myöntää että faktani ovat "epäilyttävät" koska en satu muistamaan ulkoa sitä lehden koeajonumeroa.
Toisaalta joko itse olet käynyt kirjastossa lueskelemassa ja tarkistamassa asian, vai millä perusteella väität tekstiäni paskapuheeksi?
Väitän koska faktat on täysin epäselviä. Ja tässä viestissä vedit osan takaisin mitä edellisessä annoit ymmärtää.
Miksi sitten otit TM:än likeman absoluuttisena totuutena jos tiesit, että ne ei testaa sitä oikeaa mahdollista 0-100km/h aikaa? Sillä toi aikahan on se NOPEIN mahdollinen aika jossa auto voi suorittaa tuon matkan, riippumatta siitä miten paljon siellä on bensaa.
Se aika tosiaan on se aika mihin sillä maksimissaan pääsee/on päästy. Se voi olla vähemmän tai kuin mitä sinä tai minä voidaan päästä, eikä se ole täydellinen totuus ikinä, enkä ottaisi noita lukemia täysin vedenpitävinä.
Ei ne saa sitä parasta mahdollista tulosta kahdella äijällä ja tankillisella bensaa. Fakta toi on. Ja kuten sanoin tämä kuuluisa 0-100 on se aika missä auto voi vakiokunnossa maksimissaan kiihtyä. Ne ei aina pidä paikkansa.
Ei kannata sanoa että se ei pysty x-lukemaan vaan y-lukemaan, kun TM sen testasi. Varsinkin kun niillä toi mittaamine ei tuota aitoa tulosta, ei lähellekkään.
Oikeasti noi on aika turhia tietoja. Harvoin kiihdytät täysillä autollasi(toivottavasti).
Kerro mitkä faktat ovat täysin epäselviä, niin koitan selventää.
Kerro myöskin missä vaiheessa olen ottanut TM:n lukeman "absoluuttisena totuutena"?
Olen esittänyt erään lehden mittauksessa saadun tuloksen, en mitään muuta. Mielestäni saatu mittausarvo antaa yleiskuvan auton mahdollisesta suorituskyvystä. Osaan kyllä suhtautua eri testeihin kriittisesti. Ja tässä maailmassahan ei taida monta absoluuttista totuutta ollakaan.
Tuo on kyllä aika mielenkiintoinen asia tuo "oikea mahdollinen aika". Periaatteessa testejähän voisi tehdä hyvinkin monilla muuttujien arvoilla. Ja eri tehtailla onkin varmasti erilaisia käytäntöjä.
"Ei kannata sanoa että se ei pysty x-lukemaan vaan y-lukemaan, kun TM sen testasi. Varsinkin kun niillä toi mittaamine ei tuota aitoa tulosta, ei lähellekkään."
Jos luit viestini niin huomasit etten ole niin sanonutkaan, älä pistä sanoja suuhuni!
Aito tulos se on TM:n tuloskin on. Mikä siitä mittauksesta tekisi epäaidon? TM teki testin jossa oli samat olosuhteet kuin muillakin heidän testaamillla autoilla ja he saivat mittauksistaan tietyn arvon. Tietyissä olosuhteissa Honda olisi varmasti kiihtynyt paremminkin, mutta nyt testiparametreinä oli ne mitkä siis ovat heidän mittauksissa muillakin autoilla.
Omakaan nykyinen autoni ei päässyt mittauksessa tehtaan lupaamiin lukemiin (jäi 0,2 sekuntia) ,mutta mielestäni tehtaan lupaama arvo antoi tarpeeksi realistisen kuvan auton suorituskyvystä.
Omalla kotterollanikin varmaan päästäisiin tietyssä olosuhteissa tehtaan lupaamiin arvoihin sitä en epäile.
Harvoinpa tosiaan tulee autolla täysillä kiihdyteltyä, ainakaan nollasta sataan. Ohitustilanteissa kyllä mielellään painaa sitä poljinta reippaamminkin, ettei tarvi sinne väärälle kaistalle jäädä asustelemaan...
Mielestäni tässä ilmaiset että 9sec on se ainoa oikea totuus:
-Tekniikan maailman mittauksen mukaan. Olisikohan ollut 9,1 sekuntia tarkka arvo.
Tehdashan lupailee 7,6 sekkaa... että se niista lupailtua suuremmista tehoista"-
Ja epätärkan tuosta testistä tekee heti esim. kaksi miestä kyydissä. Se ei anna oikeaa kuvaa auton potentiaalista, jota tämä näemmä niin jumalattoman tärkeä 0-100 km/h on.
Ja kyllä ohittamisia tulee tehtyä, ja tehoa pitää olla, mutta sillä ei ole väliä mikä se ilmoitettu 0-100km/h aika on koska se lukema muuttuu tilanteen ja auton kuorman mukaan.
Omani menee kyllä varmasti tarvittaessa alle sen luvatun, mutta siihen on taas suora syy se, ettei auto ole enää vakio. Ja kohtapuoliin vielä paljon vähemmän vakio.
Kun kirjoitin että TM sai testissään tuon ajan, niin tarkoitin todellakin sitä että TM sai testissään tuon ajan. Muuta en ole väittänyt ja sanallakaan en kyllä maininnut mistään ainoasta oikeasta totuudesta. Tämä oli vain yksi totuus.
"Ja epätärkan tuosta testistä tekee heti esim. kaksi miestä kyydissä. Se ei anna oikeaa kuvaa auton potentiaalista, jota tämä näemmä niin jumalattoman tärkeä 0-100 km/h on."
Olen käsittänyt että TM:n testissä on vain yksi mies kyydissä (siis kuljettajan lisäksi).
Kyllähän se testi antaa kuvan myös auton sitkeydestä (tasaisesta vääntömomenttialueesta), jos pirssi jaksaa kiihtyä hyvin vähän raskaamminkin kuormattuna.
Millaisia muutoksia sinulla on tulossa siihen CRX:ään,uusi kone vai tekniikan virittelyä?
Itseasiassa minulla on ihan perus 4G Civic sedan malli, sama auto, vaan enemmän painoa(950 kg), ovia ja karvan verran huonompi aerodynamiikka. Halusin jotain erillaista kuin sen niin yleisen HB:n tai CRX:än, siksi sedan. Viritettynä ihan mukava auto. Vaan tahtoo lisää tehoa, kun vanhoihin on tottunut jo, en tiedä paljon nyt vähän viritettynä on, yli 130 kyllä aivan varmasti.
Tarkoitus olisi vaihtaa B16A2(98+ type R 1.6 dohc VTEC) tekniikka kunhan saan paikan ja budjetin kuntoon. Se sopii siihen paras malli+20% tehoa alle. Tosin pitää käyttää 4G JDM VTEC mallia verailuautona jos vaan voin.
Pitää vaan vielä kysyä konttorilta miten onnistuu. uudessa tekniikassa on sentään 185hp(jos tuon koneen löydän siis) ja se pitäisi PERIAATTESSA saada laittaa sinne. Vaan eipä noista ikinä tiedä, voi olla joku sääntö minkä olen unohtanut.
Jos se vaan onnistuu laillisesti, niin raha ei ole este, vaan käyttövoima. Saa nähdä mitä tuleman pitää.
Tsempiä vaan projektiin, toivottavasti löydät sen motin.
EI VIE LÖPÖÄ SUORITUSKYKYYNSÄ NÄHDEN! JA LÄHTEE 7s JA OTTAA 210KM/H!!SAAKUTIN MAKEE RIPEYS