Minne sukelluslomalle lokakuussa?

diver81

Meillä on reilun parin viikon loma syys-lokakuussa ja ajateltiin lähteä kaukomatkalle jonnekin lämpimään. Mitä kohteita suosittelette k.o. aikana? Mietittiin vähän noita Karibian saaria, mutta hurrikaanit mietityttää? Thaikuissa ja muualla etelä-Aasiassa taitaa taas sataa aika paljon k.o. aikana? Egypti on jo nähty, samoin itä-Afrikassa ja Meksikossa olen vasta ollut... Itse olen intohimoinen sukeltaja ja mieheni aikoo käydä OWD kurssin lomalla. Eli sukelluskoulujenkin taso kiinnostaa. Kiitos jo etukäteen vastauksistanne ja kivaa kevättä! :)

5

1255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aapeli123

      Filippiinejä...viime lokakuussa reilun kahden viikon aikana ei tullut tippaakaan vettä taivaalta..Palawan,Boracay...Samal Island Mindanaolla...Subic Luzonilla....

    • Balin kävijä

      Balilla Indonesiassa, ja erityisesti Itä-balilla, on todella mahtavat sukelluspaikat. Esim tulanbenin laivanhylyt, ja koralliriutat on rankattu maailman kärkipaikkojen joukkoon. Siellä jos käy kurssit, niin suosittelen ecodrive nimistä pikku paikkaa. Sitä pitää Kanadalainen Johnny. Itse olen käynyt kurssin sielä.
      Majoitus kannattaa varata Santai nimisestä lomaresortista. Sitä pitää suomalaiset Marko ja Kristiina Kytöharju. Saattavat lähteä mukaan sukeltamaan. Santai on oikein tasokas ja upea paikka, mutta kannattaa varata ajoissa.
      Muuten kannattaa käydä laskemassa koskia tulivuorenrinteillä ja tutustua Balin kulttuuriin, koska siellä ei turismi ole sitä vielä pilannut.
      Kurssi on halpa, mutta koulutus on hyvä ja paljon saa olla vedessä=) Sadekausi on marras-maalliskuussa, mutta se tarkoittaa reipasta iltasadekuuroa ja muuten yleensä ilmat on silloikin hyvät. Aina on yli 30 lämpöä

    • Keukubad

      Itsekin olen ollut intohimoinen sukeltaja jo yli 20 vuotta. Monta paikkaa on nähty, Egyptissäkin 7 kertaa. Yllätyinkin kovasti kun viime joulukuussa kävin Jordanian Aqabassa. Mukavan leppoisaa sukellusta, eikä veden alla ole tungosta. Muutenkin ihan eri tunnelma kuin meren toisella puolella Egyptissä. Oli ihan pakko päästä sinne uudelleen nyt maaliskuussa! Molemmilla kerroilla käytin SeaStar-sukelluskeskusta jossa on tois hyvä palvelu.

      • hyyeeedd

        tutkiskelin mutta tekeekö mikään matkatoimisto suoria lentoja plus valmispaketteja???


      • Keukubad
        hyyeeedd kirjoitti:

        tutkiskelin mutta tekeekö mikään matkatoimisto suoria lentoja plus valmispaketteja???

        Apollo tekee pakettimatkoja Tukholmasta Aqabaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7626
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7285
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5334
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4875
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      243
      4393
    6. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4365
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4356
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4038
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3173
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2616
    Aihe