Tiesittekö, että Suomeen ollaan perustamassa uutta puoluetta, Muutos2011. Se tähtää ensivuoden eduskuntavaaleihin ja tarvitsee vielä kannattajakortteja, ennenkuin voi rekisteröityä puolueeksi. Puolue suhtautuu kriittisesti maahanmuuttopolitiikkaan ja haluaa vähentää elintasopakolaisten tuloa. Se ajaa myös kansanäänestyksiä tärkeimmistä asioista. Annetaan kansan päättää asioistamme enemmän, se on oikeaa demokratiaa. Jos joku haluaa tulostaa kannattajakortin ja lähettää sen Juha Mäki-Ketelälle, se käy kätevästi muutoksen sivuilta www.muutos2011.fi Kannattajakortin täyttäminen on vain ilmaus siitä, että kannattaa uuden puolueen perustamista Suomeen. Se ei sido mihinkään eikä sen täyttämällä ole puolueen jäsen. Tutustukaa ihmeessä Muutoksen sivuihin ja sen ajamiin asioihin.
Muutos2011
puolue
9246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
On kuultu juu. Tämä persujen telaketjusiipi on liikuskellut ainakin Etelä-Karjalassa, jossa se kuvittelee löytävänsä kannattajakuntaa maahanmuuton vastustamiseen, yhdenasianliikkeestä on siis kysymys. Suutaan ne ovat joutuneet selvästi siivoamaan, koska poliisi puuttuu nykyään herkästi kaikenlaiseen uhkailuun. Porukan tausta näyttäisi olevan pohojalaanen mikä sopii hyvin tuossa viestissäkin olevaan tavoitteeseen, jonka mukaan kansan pitäisi ottaa oikeus omiin käsiinsä. Ottamatta se onneksi jää. Että sen kylän poikia.
Ei valtaa kannata antaa vain pienelle piirille, vaan kansalaisten on hyvä saada vaikuttaa heitä koskeviin asioihin. Se on varmaan niin, että niin kauan kuin asiat omalla kohdalla on hyvin, leipää riittää pöytään ja muutakin saa hankittua, ei tule ajatelleeksi asioita enempää. Sitten vasta herätään jos omat asiat ovat huonosti. Nykyäänhän ihmiset haluavat vain että on hauskaa, tulevaisuutta ei ajatella vaan nautitaan tästä hetkestä.Tulevaisuutta rakennetaan kuitenkin tällä hetkellä tehtävillä päätöksillä.
TÄÄLTÄÄ SAA KUULLA JOKAINEN REHELLIENE MIELI, KUINKA SUOMALAINEN KANSA MIETTII MAAHAN TULIJOISTA!!!11!!
http://www.facebook.com/group.php?gid=101714413200205&ref=ts
Juuri näin pitääkin menetellä. Ja juuri siksi muun muassa demareilla kaikki puolueen ajamat tärkeät asiat käyvät läpi koko maan kattavan järjestökäsittelyn, siihen pääsevät kaikki jäsenet vaikuttamaan joten mistään pienestä piiristä ei ole kysymys, toisin kuin näissä pienissä sirpaleryhmissä jotka todellisuudessa ovat aina yhdenmiehenshow, harvemmin naisen. Ja nämä hyvin valmistellut esitykset myös yleensä toteutuvat, toisin kuin näillä tyhjänjauhajilla ja riehujilla.
Tämä Eno Eemelin kommentti ei siis ollut vastaus tälle Aghillesriehujalle vaan kansanvallasta kirjoittaneelle.
Joo, hyvin toteutuvat isojen puolueiden esitykset, mutta kun niissä ei ole nykyisin enää järjen hiventä. Demareiden, kokoomuksen ja keskustan ajamana asiat ovat nykyisin maassamme huonosti. Tällä hetkellä sekä valtio että kansalaiset voivat erittäin huonosti. Eikö poliitiikassa ole pyrkimys siihen, että sekä valtio että kansalaiset voisivat hyvin. Juuri siksi tarvitaan uusia pieniäkin puolueita, että voisimme saada asiat muuttumaan parempaan suuntaan ja voisimme kaikki paremmin. Nykyiset poliittiset päättäjät eivät näe elämän realiteetteja vaan elävät mielikuvamaailmassa.
Hommaforum teetti Taloustutkimuksella kyselyn maahanmuutosta. Tulokset ovat sellaisia, mitä osasi kuvitella. Antavat hyvän kuvan suomalaisten mielipiteestä maahanmuuttoon. Laitan linkin sivulle, käykää kurkkaamassa.
http://cms.hommaforum.org/
Ihme kun tuota tutkimusta ei ole tehty aikaisemmin. Jo monta vuotta sitten olisi pitänyt tehdä tuo haastattelututkimus, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Hei, nyt kannattajakortteja on kerätty reilusti yli 5000 ja viime perjantaina ne vietiin oikeusministeriöön tarkastettavaksi. Puolue pääsee rekisteriin loppukesällä. Hienoa!
Toivotaan nyt, että ihmiset saisivat tietoa Muutoksen mallista ajaa asioita eli suorasta demokratiasta. Se on ns. Sveitsin malli joka on erittäin hyvä ja toimii seuraavasti. Halutessaan vaikuttaa poliittiseen päätöksentekoon ryhmä äänioikeutettuja kansalaisia voi tehdä KANSALAISALOITTEEN. Jos kansalaisaloite saa riittävästi kannatusta, siitä on järjestettävä KANSANÄÄNESTYS, jonka tulos on PÄÄTTÄJIÄ SITOVA. Tällä tavalla kansalaiset voivat aidosti vaikuttaa päätöksentekoon. Tämä malli poikkeaa nykykäytännöstä erittäin paljon, nykyisin kansalaisten ääntä ei kuunnella. Päätökset tehdään vastoin kansalaisten enemmistön mielipidettä. Eikä päätöksiin voi valittaa mihinkään. Tämä on todella väärin äänestäjiä kohtaan.
Sveitsissä tämä malli on toiminut hyvin niin miksipä ei suomessakin. Minä kannatan tätä. Tuo malli on oikeaa kansanvaltaa, missä ihan jokainen voi vaikuttaa päätöksiin. Varmasti mielenkiinto yhteisten asioiden hoitoon lisääntyisi, jos saisimme suoran demokratian suomeen.
Kansanäänestyksiä ei tarvitsisi järjestää usein, sillä samalla äänestyskerralla ihmiset voisivat ottaa kantaa useampaan asiaan. Jos kiinnostuitte niin lukekaa lisää sivulta www.muutos2011.fi