Avioliittoon oikeutetut?

Mikä paras ratkaisu?

Onko ihmisten avioliitot tarkoitettuja vain miehen ja naisen väliseen suhteeseen? Vai ovatko ne myös tarkoitettuja samaa sukupuolta oleville pareille? Entä tulisiko avioliitto olla varattuna vain kahdelle ihmiselle? Vai voisiko aikuisten välisissä toisia ihmisiä kunniottavassa liitoissa olla vaikkapa useampia ihmisiä.Esim. kaksi isää, jotka kunniottavat ja rakastavat toisiaan suuresti, sekä äiti, joka synnyttää isien lapset? Tai vaikkapa muunlaisia monikkoperheitä, joko hetero ja/tai homoseksuaaliselta pohjalta? Vai tulisiko avioliittoon siunattavien määrää keinotekoisesti jotenkin rajoittaa? Ja mikä on esim. avoimissa monikkoperheissä elävien oikellinen asema toisiinsa nähden?

Jotenkin tuntuu tosi oudolta, että ihmisoikeuskysymykset latistetaan koskemaan vain pelkkiä homo ja heteroperheitä, vaikka todellisuus kuitenkin on nykyään jo aivan toisenlainen, kuin se perinteisesti halutaan esittää eli pelkkänä homoseksuaali/heteroperheiden asioden hoitamisena. Mikään lopullinen ja kestävä päämärä ei voi olla avioliitto oikeuden rajaaminen vain joidenkin ihmisryhmien erityis ja "etuoikeudeksi"?

2

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei

      joutaisi romuttaa koko instituutio. tilalle voisi olla rekisteröity parisuhde, jossa osapuolet sitoutuvat huolehtimaan perheestä, lapsista ja toisistaan.
      Ei mitään jumalan siunaamia avioliittoja, kun niitä ei siunata kuitenkaan. Ei ole olemassa mitään jumalaa.

      • Lisäyksenä vielä

        Joo mutta olisiko se parempi vaikkapa esim. kahden toisiaan kunnioittavan ja rakastavan naisen avioliitossa tai muutenkin tehtäisiin niin, että siihen siunattaisiin mukaan lisäksi vaikkapa mies isäksi, joka voisi samalla toimia lasten biologisena isänä ja miehen mallina? Ja samalla varmistettaisiin se, että lapsella olisi se suhde molempiin biologisiin vanhempiin, jota ainakin niin monissa heteropuolen "parikkoperheissä" tunnutaan painotettavan nykyään.

        Eli perheenjäseniä saisi tulla ja mennä tarpeen mukaan erilaisissa rooleissa? Se sitten on sama mikä tämän liiton nimi olisi, mutta tuntuisi kuitenkin siltä, että olisi oikeudenmukaisempaa se, että kaikilla olisi samat oikeudet ja velvollisuudet suhteiden nimiä myöden?

        ärkeintä tässä juuri olisikin se aikuisena olevien perheessä olevien henkilöiden sitoutuminen asialleen. Puhumattakaan siitä miten paljon paremmin se sopisi nykytilanteeseen, jossa on jo kasvanut uusi puoliorpojen sukupolvi, joilla aikuisten vääristyneiden käsitysten tähden on epärealistinen kuva vanhemmuudesta ja ihmisten sukupolvi ja sukupuoliroolien moninaisuudesta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      43
      3054
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1897
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1870
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      75
      1571
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1474
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1358
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      25
      1300
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1289
    9. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      104
      1086
    10. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1083
    Aihe