ollaan menossa ensimmäistä kertaa pariisiin ens vuoden puolella, ja tarvitaan vinkkejä missä käydä, missä shoppailla (erityisesti halvat muotiliikkeet ym. kiinnostaa!) jne. millaista siellä on esim. toukokuussa?
tietoja halvoista ruokapaikoista (ei hamppari ym. paikat) ja kahviloista (hintoja, ja osoitteetkin olis ok), ja baareistakin:)
millainen lippu kannattaa ottaa, jos aikoo viettää siellä viikon ja käyttää metroa?
ja onko hotelleja, joita tulisi välttää? ei ole kiva tulla ryöstetyksi... ja kaikki muutkin vinkit on tervetulleita! :D
tietoja halvoista ruokapaikoista (ei hamppari ym. paikat) ja kahviloista (hintoja, ja osoitteetkin olis ok), ja baareistakin:)
millainen lippu kannattaa ottaa, jos aikoo viettää siellä viikon ja käyttää metroa?
ja onko hotelleja, joita tulisi välttää? ei ole kiva tulla ryöstetyksi... ja kaikki muutkin vinkit on tervetulleita! :D
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ranskalaiset ja varsinkaan pariisilaiset eivät puhu muuta kuin ranskaa. Opettele siis tärkeimmät lauseet ranskan kielellä ja ehkä saat lopun ymmärretyksi myös englanniksi. Hyvä kartta on myös paikallaan, sillä kaikkienhan tulee tunten "maailman napa" ja osata liikkua siellä (=pariisilainen näkemys turisteista).
Kokemukseni on, että vältän tätä kaupunkia niin pitkälle kuin se vain on mahdollista. Olen matkustellut liki 50 eri maassa, mutta tämä on se kaikkein ikävin paikka turistille= kaunis kaupunki, mutta kallis ja epäystävällinen kansa.
Tulin juuri itse torstaina Pariisista ja olin omalla autolla siellä.Ranskan kieltä en osaa kuin bonjour ja merci ja hyvin pärjäsin.
Mennessä ajoin vähän harhaan kaupnkialueella ja huoltoasemalta menin kartan kanssa kysymään sijaintiani.Huoltoaseman mies ei puhunut kuin ranskaa ja minä englantia ja hyvin asia selvisi.
Kaupunkia kannattaa katsella kiertoajelubussilla;www.paris-opentour.com
Näillä on neljä eri reittiä ja paljon pysäkkejä joilla voi jäädä pois kyydistä ja jatkaa seuraavalla autolla.
olen kanssasi. Kävin pari viikkoa sitten Pariisissa, enkä toiste mene jos ei työn puolesta ole pakko.
Kaupunki oli kaunis, ja varmasti sata vuotta sitten ollut todella boheemi ja viehättävä. Nykyään valitettavasti aivan ylimainostettu, romantiikasta ei ole kyllä tietoakaan. Hinnat ovat aivan tajuttomia ja autoja&ihmisiä on aivan liikaa.