Tv:stä

Ykssurffaajanetissä

Jugner on muuten vain Ylen toimitusjohtaja. Eduskunta edustaa kansaa. Kansan tahto taas näkyy tv-lupien ja palveluiden käytön määrässä.

Kansa ei halua Yleisradiota sellaisena kuin se tällä hetkellä on, vaan odottaa että toimintaa muutetaan vastaamaan media-aikaa. Tekniikka on tietysti vain sisältöä varten ja sisältö monikertaisuutensa, ja muutenkin, kaipaa tarkistamista. Tästä sisällön muuttamisesta ei kukaan vain suostu sanomaan mitään vaan päinvastoin se aktiivisesti sivuutetaan.

Verovaroin ei voi ihan mitä tahansa tuottaa ja se mitä tuotetaan vaatii arviointia ja päätöksiä. Liiketalousmalli toimisi Ylen suhteen paremmin. Se antaisi mahdollisuuden tukea verovaroin sitä osaa toiminnasta joka todella kuuluu yhteiskunnan peruspalveluihin ja tehostaisi nykytrendin mukaan Yleisradion toimintaa kokonaisuutena. Onhan meillä liikelaitostettu tärkeämpiäkin toimijoita ja palveluiden tuottajia.

Ylen kehittämisestä ei kukaan tunnu olevan kiinnostunut. Se on kummallista. Osa tuotannosta tulisi avata eri toimijoille ja osa karsia kokonaan. Tekniikan on sitten pystyttävä toimimaan niissä puitteissa.

Koko mediahan on muutoksessa ja kriisissä. Periaatteessa on kaksi lähtökohtaa sopeutumiselle; puolustetaan kaikkea sitä mitä on saavutettu tai lähdetään liikkeelle siitä minimistä jolle kussakin mediassa on varmasti tilausta. Koska ongelma on median suuri määrä, olisi viimeksi mainittu oikeampi ja lyhempi tie.

Yle-maksu teki Ylelle vahinkoa. Esitys oli huonoin huonoista. Herätti kylläkin tervettä keskustelua.

0

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

        Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
        Ikävä
        148
        2493
      2. Miksi mies kääntyy poispäin

        Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
        Ikävä
        180
        1728
      3. Kysy jotain kaivatultasi

        Laita tunnisteet molemmista
        Ikävä
        92
        1598
      4. Kerro kaivatustasi.

        1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
        Ikävä
        69
        1559
      5. Kesä, kesä!

        Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
        Tunteet
        6
        955
      6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

        Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
        Ikävä
        80
        948
      7. Minkälaisesta seksistä

        haaveilet kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        68
        881
      8. Tarkkanäköisyys

        Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
        Ikävä
        61
        846
      9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

        Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
        Maailman menoa
        188
        834
      10. Milloin viimeksi

        Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
        Ikävä
        61
        808
      Aihe