Bilteman hiekka

"sora-hiekaksi"

Millaista Bilteman hiekka tänä päivänä on, että sopiiko hyvin akvaarioon ja tarviiko pestä?? Onko raekoko 0,2-0,7 mm sopiva, kierteisiä on tulossa akvaarion pohjaa möyrimään. Ajattelin ennemmin ajella reilut 200km lähimpään Biltemaan, kuin käydä lähistöltä ostamassa hiekkaa, jota saa päivän pestä... :) Vai mitä tänä päivänä suositellaan? Onko turvallista vaihtaa puolet ensin ja muutaman päivän päästä puolet, siis bakteerikannan takia? Entä mikä olisi suositeltava kg määrä hiekkaa, jos pohjon pinta-ala on 120x50cm?

4

3880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulipyrstö0

      Hiekkaa 0,2-1,0 MM, Tuotenro 175425, 5,49 €, Tuotehaku "hiekkaa"
      Ei tarvi pestä, mutta suosittelen huuhtelemaan. Kaksi 17 kg säkkiä riittää.

      • "Sora-hiekaksi"

        Kiitoksia vastauksesta! :) Entä miten se vaihto, osissako? Vai uskaltaisiko vaihtaa kerralla, mulla on tuossa akvaariossa sekä ulko- että sisäsuodatin eli riittäiskö niissä oleva vanha hyvä bakteerikanta turvaamaan onnistuneen pohjamateriaalin vaihdon?


      • Tulipyrstö0
        "Sora-hiekaksi" kirjoitti:

        Kiitoksia vastauksesta! :) Entä miten se vaihto, osissako? Vai uskaltaisiko vaihtaa kerralla, mulla on tuossa akvaariossa sekä ulko- että sisäsuodatin eli riittäiskö niissä oleva vanha hyvä bakteerikanta turvaamaan onnistuneen pohjamateriaalin vaihdon?

        Vaihdoin soran hiekkaan, jakamalla akvaarion pohjasoran kahtia kiviesteellä. Tyhjensin toiselta puolen kaikki kasvit ja esineet yhdelle puolen (ei oteta pois akvaariosta). Poistin kaikken soran tyhjennettävältä puolen ja lapposin puhtaaksi, odotin pari tuntia ja lapposin uudelleen laskeutuneen lian koko akvaariosta. Soran poiston aikana voi suodattimien virtauksen säätää minimiin jolloin saa lian laskeutumaan nopeammin ja lapolla poistettua enemmän eikä sitä silloin joudu suodattimeen niin paljon.

        Sitten huuhdellaan hiekka ja täytetään tyhjennetty tila, istutetaan kasvit takaisin ja siirretään muut esineet paikoilleen. Ei putsata suodattimia ja muistetaan laittaa ne täysille tehoille.

        Parin päivän kuluttua sama toimenpide toiselle puolen, (muista, älä ota kivivallia pois ennen kuin kaikki sora on saatu pois ja paras tulos syntyy hyvästä esteestä/vallista) älä ruoki kaloja vaihdon aikana jollei ole pieniä poikasia, koska bakukanta vähenee ja nitriitti kuorma lisääntyy.

        Vaihdon jälkeen rakenna akvaario kuntoon, lannoita kasvit pohjakapseleilla kasvien juurille (lannoitteen ohjeen mukaan) älä laita vielä nestemmäistä lannoitetta.

        Pese parinpäivän kuluttua (tai kun vesi on kirkas) sisäsuodattimen patruunat (vaahtomuovi) hyvin ja vaihda mahdollinen vanu (ellei biologinen, bio-osa huuhdellaan kevyesti hitaasti juoksevalla vedellä). Puhdista ulkosuodatin, patruunat puhdistetaan kunnolla, biologinen osaan ei tarvitse kajota ellei ole muutenkin aika puhdistukselle, jolloin voi tyhjentää pöntöstä veden ja erittäin kevyellä huuhtelulla poistetaan sorasta tullut pöly biomassoista.
        Tärkeää on puhdistaa MOOTTORI osat hyvin kaikesta sorahiukkasista, ettei sitä joudu jäähdytysjärjestelmään. Suodattimien puhdistus on tärkeää, koska sora- ja hiekkahiukkaset pääsee suodatin massojen läpi ja ne voi vaurioittaa moottoria.


    • AKVANI MUN:)

      Uusimmassa bilteeman kuvastossa ei näy enään sitä hiekkaa :( En tiiä sit oisko sen myyminen nyt sit lopetettu? Kannattaa soittaa myymälään ja kysäistä ettei tuu turhaa ajoa.

      Mä vaihdoin hiekan näin:
      1.Pesin uuden hiekan (biltema) JA TARTTI PESUA. 2.Poistin akvan pohjalta sen vanhan hiekan kokonaan pois, MUTTA... 3.Laitoin sitä vanhaa hiekkaa sukkahousuun oikein urakalla. 4. Laitoin uuden hiekan pohjalle 5. ja uuden hiekan päälle se sukkahousu ( sai siinä olla parisen viikkoa.)

      Akvani pohja:100x50 ja hiekkaa meni jotain 34 kg ( pari pussii ). Pohjani korkeus on nyt 5-6cm. Ostin samalla yhden pussin enemmän jotta saan pohjaa täyttää jos ajan kuluessa sitä hupenee. Raekoko oli sitä pienintä ja yks pussi hiukan isompaa.Tulee luonnollisemman näköinen ku sitä isompaa laittaa sinne hiukan:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1729
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1605
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      290
      1389
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1309
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      891
    7. 66
      884
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      861
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe