Olen miettinyt mistä ostaisin ulkomaalaisia osakkeita,kun pankkini on OP tai ei tuolla pankilla ole kai väliä,mutta voiko jotenkin Op:n sivuilta ostaa ulkomaalaisia osakkeita? Itse en ainakaan ole löytänyt.?
Miltä suomalaiselta sivulta voisin ostaa esim tuota osaketta?
http://www.google.com/finance?q=ETR:MHN
Jos sivuja on useampia voitte laittaa monta sivustoa.. vai onko edes suomalaista sivustoa,jossa myytäisiin ulkomaalaisia osakkeita???
Miltä suomalaiselta sivulta voisin ostaa esim tuota osaketta?
http://www.google.com/finance?q=ETR:MHN
Jos sivuja on useampia voitte laittaa monta sivustoa.. vai onko edes suomalaista sivustoa,jossa myytäisiin ulkomaalaisia osakkeita???
Vastaukset 10
Vanhimmat
Et osta minkään "sivuston" kautta vaan pankin. Yleensä ulkomaankaupankäynti pitää aktivoida erikseen. OP tosin veloittaa riistohinnat ulkom. osakkeiden kaupoista, joten kannattaa avata salkku esim. Nordnetiin.
Veloittaako op nuo sanomasi riistohinnat myös esim tukholman osakkeiden kaupoista? vai mitä tarkoitit??
veloittaako op siis riistohinnat noista:
https://www.op.fi/op?language=fi&id=32402&sivu=stockholm.html&market=stockholm
???
Kaupankäynti kyllä onnistuu OP:n kautta Tukholmassa, New Yorkissa ja monessa muussakin paikassa. Palkkiot kyllä löytyvät kotipankkisi sivuilta. Palkkioissa valitettavasti on korkeahko kiinteä osuus ja lisäksi ulkomaisten osakkeiden säilytyksestä peritään ylimääräinen prosentuaalinen vuosimaksu. Hinnaltaan OP-Pohjolan kaupankäynti ei ulkomaisten osakkeiden osalta mielestäni ole kilpailukykyinen, mutta satunnaisen ostoksen takia ei tietenkään ole kovin kannattavaa avata uutta säilytystä jonnekin muuallekaan.
Kuinka paljon nuo kulut ovat sitten vuodessa jos ostaa ulkomaalaisia osakkeita ovatko 50 vai 100 euroa vai paljon enemmän ???
Kuvitellaan vaikka,että ostaisin 10000 kpl Rottneros AB osaketta niin kuinka paljon tuo prosentuaalinen vuosimaksu olisi? Ja kuinka paljon nuo palkkiot ovat?
Eli siis ostaisin 10000 kpl rottnerosia 10000 kertaa 0,85 sek= 8500 sek eli noin 850 euroa.Niin kuinka paljon tuohon tulee vuodessa lisää vuosimaksua ja palkkioita??
Ps:Itse en ymmärrä juuri ulkomaalaisesta sijoittamisesta mitään joten kysyn teiltä.
Ostossa välityspalkkio on 0,25 % + 8,00 € eli 10,12 €. Säilytyspalkkio olisi 0,122 % vuodessa eli 1 euro, mutta tässäpä onkin minimiveloitus 2 euroa kuukaudessa eli 24 euroa vuodessa. Jos tilillä ei ole muita osakkeita, siitä tulee kulua lähes kolme prosenttia vuodessa. Huomaamme jälleen mitä kiinteät minimipalkkiot merkitsevät piensijoittajalle. Vilkkaasti kauppaa käymällä välityspalkkioon saa alennusta, mutta säilytyspalkkioon ei.
Isommalle salkulle 0,122 % vuodessa ei tietysti johonkin rahastoon verrattuna ole kulu eikä mikään, mutta jotta näin alas päästään, tarvitaan jo parinkymmenentuhannen euron sijoitus ulkomaille. Tonnin parin summilla ei kannata toimia ainakaan OP-Pohjolan kautta. Valitettavasti kaupankäynti ei ole ilmaista tai vaivatonta muillakaan välittäjillä.
Siis vakuusvaje tekeekö tuo,jos minulla olisi nuo 10000 kpl osaketta niin tekisikö se vain vuodessa 24 euroa noita mainitsemiasi kuluja??
Eihän tuo 24 euroa maailmaa kaada,jos osakkeet nousevat! ;)
Kuten jo sanoin, esim Nordnetin säilytys on ilmainen ja toimeksiantokin yli puolet halvempi.
Hyvästä palvelusta kannattaa maksaa, mutta kolmen prosentin vuotuiset hallinnointikulut eivät kuulosta järkeviltä, jos tavoitteena on tehdä osakkeilla voittoakin. Ne nimittäin peritään myös tappiollisilta vuosilta ja kaiken lisäksi todennäköisesti jäävät verotuksessa omavastuun piiriin. 850 euron osakkeiden pitkäaikainen keskiarvotuotto vuodessa on jossain 50 - 100 euron haarukassa eli käytännössä palkkio vie noin kolmanneksen tuotosta.
Nordnetiä täällä tietysti tarjotaan tilalle, mutta uuden säilytyksen avaamisesta ja tarvittavasta rahaliikenteestä toiseen pankkiryhmään ei tule kovin kehuttavaa vaivanpalkkaa siitäkään. Harkitsemasi sijoitussumma on yksinkertaisesti epäkäytännöllisen pieni.
En todellakaan aio millään vuoden haarukalla noita osakkeita katsella vaan 5-15 vuoden katsauksella. Eli pyrin pitämään nuo osakkeet todella kauan ennen kuin myyn.