vanhalta näyttävä talo

metsänkeskelle

Moi!

Haaveilen vanhasta punaisesta pirtistä. Mies ei kuitenkaan suostu ostamaan vanhaa taloa remontoimiskustannuksien ja vaivan vuoksi, vaan suunnitelmissa on rakentaa uusi talo, joka kuitenkin henkisi vanhaa tunnelmaa. En löytänyt hyvää kuvaa millaista tarkoitan. Sellaista perinteistä punaista vanhannäköistä puutaloa, jossa on valkoinen kiinteä kuisti. Tiedättekö mitä tarkoitan? Miten siis tulisi edetä? Onko jollain tiedossa jotain sen suuntaisia valmismalleja? Esim Sävsjö sen tapainen. Tai mallikuvia? Miten sellaisen voi toteuttaa? Kiitos :)

4

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...talotoimittaja osaa tehdä "perinteisiä" taloja, että kannattaa aloittaa hankesuunnittelu omien valmiuksien kartoittamisella. Minkä verran aikoo itse osallistua hankkeeseen, ratkaisee toimittajavaihtoehdot aika selkeästi:

      1) ei lainkaan omaa työtä => paikalliset pienet rakennusliikkeet/talotoimittajat osaavat tämän
      2) hyvin pieni oman työn osuus => nk. valmistalot - lähinnä ne, joilla on edes vähän joustoa järjestelmässään (se "perinteinen ulkonäkö" edellyttää usein ikkunoiden ja verhousten vaihtamista pois vakiosta.
      3) suurempi oman työn osuus => toimittajakanditaattien kirjo kasvaa huomattavasti

      Ammattiapua suosittelen lopuksi: joudutte todennäköisesti pestaamaan pääsuunnittelijan tai vastaavan työnjohtajan kaikissa muissa kuin 1-vaihtoehdossa, joten hänen pestaamisellaan kannattaa aloittaa koko hanke - ammattiaisen avulla hanke lähtee liukkaasti liikkeelle.

      • Mitähäh???

        Kuinka niin ykkösessä ei tarvittaisi pääsuunnittelijaa ja vastaavaa työnjohtajaa?
        Nehän ovat rakentamismääräyksissä pakollisia ja asiakas ne maksaa joka tapauksessa.


      • rk
        Mitähäh??? kirjoitti:

        Kuinka niin ykkösessä ei tarvittaisi pääsuunnittelijaa ja vastaavaa työnjohtajaa?
        Nehän ovat rakentamismääräyksissä pakollisia ja asiakas ne maksaa joka tapauksessa.

        ...rakentaja tekee oikeasti valmiin talon, voidaan myös nuo palvelut ottaa urakkaan sisältyvänä. Eikä tuo tarkoita sitä, että urakoitsija pitäisi jättää valvonnatta, toki asiakkaalle jää edelleen urakoitsijan tekemisien valvonta, mutta se ei välttämättä ole sama asia kuin vastaava työnjohtaja.


    • 5ervo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6329
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6142
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5970
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe