Olipa järkyttävää luettavaa tämän aamun WL:ssä ensiavun lääkärien tasosta! Annan itselleni luvan olettaa, että lääkärinä paikalla on ollut joku opiskelijaplanttu, kun ei ole tuollaista tapausta ymmärtänyt oikein diagnosoida! MedOnehan käyttää yleisesti näitä opiskelijoita palkkalistoillaan! Henkensä kaupalla siellä saa olla ja itse pitää vaivansa tietää, kun sinne menee! Onneksi ei käynyt pahemmin!
Järkky tarina
valelekureita!
201518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
ja pieni lapsi kyseessä.Onni että kerkesivät nopeella Kyssiin !
Totta. Kyllä vähän jäi mietityttämään äitinä mihin tämä sairaanhoito on menossa. Itse pitää olla TOSI TIUKKANA jos tietää tarvitsevansa hoitoa. Toisaalta kukapahan se paras asian tuntia oman lapsensa kohdalla on muu kuin vanhemmat.
Toivottavasti kyseinen lääkäri saa ison muistutuksen hoitovirheestään.
no mitä siellä oli sitten tapahtunut?
http://www.warkaudenlehti.fi/mielipide/mielipidekirjoitukset/lapsipotilas-oli-hengenvaarassa/546258
...Eikä muuten oo ainoa terveyskeskuksen huono lääkäri. Siellä nämä varsinkin ulkomaalaiset ovat TODELLA töykeitä...päästäävät suustaan ihan ilkeitä ja vihaisia lauseita. Ja sitten ovat myös täysin tietämättömiä!!!!!!!!!!!!!!!! Varmaankin valelääkäreitä kun eivät edes mm. astmaa tunnista!!!!!!!! Saati että sairaanhoitajat osaisivat edes oikeat astmapuhallusohjeet antaa....HUH, HUH...Henkensä kaupalla sinne menee...eikä mene jos ei ole pakko! On sitä tullut vuosien varella yhtä sun toist anähtyä. 20 vuotta tätä on seurattu asiakkaan ja aina on ollut samanlaista, aliarvoista touhua!!!
ilmoitus mahdollisesta Varkauden trehtaiden alasajamisesta voitollisesta tuloksesta huolimatta.
14.12.2009 kaupunginvaltuuston kokouksesta talousarvioesitys.
Kaupunginhallitus: Kaupunginvaltuusto hyväksyy talousarvion 2010 ja taloussuunnitelman
2010-2013.
Päätös: Yleiskeskustelun päätyttyä kaupunginvaltuusto hyväksyi puheenjohtajan
ilmoittaman yksityiskohtaisen käsittelyn.
Puheenjohtaja ilmoitti talousarviokirjassa olevista seuraavista lukuvirheistä:
s. 49 leikkaukset 1300, pitää olla 300, s. 53 poliklinikkakäynnit kirurgia
3500, pitää olla 500, s. 72 Varkauden Teatteri, avustus 295 000 euroa, pitää
olla 310 000 euroa.
Pekka Kedon esitys s. 18 kaupunginhallituksen käyttövarat ”Esitetty
300 000 myönnetään 90 000 euroa ja ylimenevä osa haetaan kaupunginvaltuustolta,
sekä yli 20 000 euroa oleva kerta hankinta. 210 000 euroa
käytetään seuraavasti 110 000 euroa Aikuis- ja vammaispalvelut. 50 000
euroa Varkauden seudun työttömät ry:n toiminta-avustukseen tilat Vammel,
Työttömät, asunnottomat, omaishoitajien tukipaikka, nuoret ja vanhuksien
tapaamispaikka, ry:t entinen talouskoulu Laivalinnankatu 11.
Omaishoitajille 50 000 euroa.” raukesi kannatuksen puuttuessa.
Kaupunginvaltuusto hyväksyi yksimielisesti s. 27 Kaupunginvaltuusto,
Henkilöstö ja johtaminen täydennyksen ”Avoimeksi tulevat tehtävät täytetään
vain, mikäli palveluntarjonta tai lainsäädäntö sitä ehdottomasti edellyttää.”
Kaupunginvaltuusto hyväksyi yksimielisesti s. 34 Konsernihallinto, Henkilöstö
ja johtaminen lisäyksen ”Päivitettäessä kaupungin palvelustrategioita
henkilöstö otetaan mukaan strategiatyöhön jo valmisteluvaiheessa.”
Ismo Kivi esitti Marja Kiljusen kannattamana s. 46 Sosiaali- ja terveyslautakunta,
Henkilöstö ja johtaminen tarkennuksen ”Henkilöstömäärä mitoitetaan
vastaamaan palvelutarvetta tai lainsäädäntöä.”
Puheenjohtaja esitti, että ne jotka kannattavat käsittelyn pohjana olevaa
kaupunginhallituksen esitystä äänestävät “jaa” ja ne jotka kannattavat Ismo
Kiven esitystä äänestävät “ei”.
Kaupunginvaltuusto hyväksyi äänestysjärjestyksen.
Toimitetussa 1. nimenhuutoäänestyksessä kaupunginhallituksen esitys sai
17 “jaa” ääntä ja Ismo Kiven esitys 25 “ei” ääntä, joten Ismo Kiven esitys
tuli kaupunginvaltuuston päätökseksi. Nimenhuutoäänestyslista liitteenä.
Juha Koivula esitti Matti Semin ja Kauko Kokin kannattamana s. 61 Sosiaali-
ja terveystoimen hallinto lisäyksen ”Sotainvalidi- ja veteraanijärjestöille
talousarviossa varattua kuntoutusmäärärahaa voidaan fysikaalisen kuntoutuksen
lisäksi tarvittaessa käyttää myös veteraanien kotona selviytymistä
auttavien siivous-, kotitalon ja –pihan kunnossapito- ja asiointia auttavien
palvelujen hankintaan samoin kuin veteraanien itse hankkimien varojen
kohdalla jo nyt tapahtuu.”
Puheenjohtaja esitti, että ne jotka kannattavat käsittelyn pohjana olevaa
kaupunginhallituksen esitystä äänestävät “jaa” ja ne jotka kannattavat Juha
Koivulan esitystä äänestävät “ei”.
Kaupunginvaltuusto hyväksyi äänestysjärjestyksen.
Toimitetussa 2. nimenhuutoäänestyksessä kaupunginhallituksen esitys sai
27 “jaa” ääntä ja Juha Koivulan esitys 15 “ei” ääntä, joten kaupunginhallituksen
esitys tuli kaupunginvaltuuston päätökseksi. Nimenhuutoäänestyslista
liitteenä.
Päivi Korpivaaran esitys sotainvalidi- ja veteraanijärjestöille talousarviossa
varatun määräraha-asian palauttamisesta raukesi kannatuksen puuttuessa.
Paula Pulliaisen esitys s. 66 Sivistyslautakunta, Perusopetus, Talousarvio
2010,Talous, Tavoite 2010 ”Tuntikehystä ei heikennetä” raukesi kannatuksen
puuttuessa.
Kaupunginvaltuusto hyväksyi yksimielisesti s. 66 Sivistyslautakunta, Perusopetus,
Henkilöstö ja johtaminen, Tavoite 2010 tarkennuksen ”Henkilöstökoulutus
tapahtuu päivitetyn koulutussuunnitelman mukaisesti.”
Pekka Kedon esitys s. 126 Teknisen toimen rakennukset, Laivalinnankatu
11 (ent. talouskoulu) 120.000 ”Poistetaan kohta ja säästö 120 000 euroa
esitetään koulujen järjestelyihin ruotsinluokka Tehtaankoululle johon myös
haluavat. 50 000 euroa korjauksiin. 70 000 euroa muiden koulujen pitämisenä
ennallaan ja opetusryhmien pienennys valtiovarainministeri Jyrki Kataisen
toiveen 24 oppilasta mukaisesti.” raukesi kannatuksen puuttuessa.
Pekka Kedon esitys s. 140 Muiden toimialojen kalustehankinnat, Konsernihallinto
poistamiseksi raukesi kannatuksen puuttuessa.
Perussuomalaisten valtuustoryhmän ponsiesitys ”Hyväksyessään vuoden
2010 talousarvion Varkauden kaupunginvaltuusto edellyttää, ettei keneltäkään
omaishoidon/vammaispalveluiden lakisääteiseen tukeen oikeutetulta
ja tuen ehdot täyttävältä henkilöltä tule hylätä hänelle oikeutettua tukea, talousarvioon
varattujen määrärahojen riittämättömyyden vuoksi” raukesi
kannatuksen puuttuessa.
Muilta osin kaupunginvaltuusto hyväksyi talousarvion 2010 ja taloussuunnitelman
2010-2013 yksimielisesti.
Raija Puumalainen ei ottanut esteellisenä osaa asian ”Vesi- ja viemärilaitos”
käsittelyyn.
ARVAUSKESKUShan se on ollutkin jo ainaki viimeiset 15v. Keuhkokuumeet on diagnosoitu ylihysteerisen äidin kuvitelmiksi,viikkoja oireillut refluksi-tauti vatsataudiksi,jne...Useita vääriä diagnooseja löytyy meiltäkin...
kuunnella jonkun lääkärin töykeyksiä ja pyytää toistamaan ne vaikkapa nauhoittavaan puhelimeen tai mp3 soittimeen :) Sen jälkeen soitto valvontaviranomaiselle ja pyytäisi tutkimaan samalla, että onko sillä lääkärillä paperit kunnossa ja onko se muutenkin ihan täysin selvinpäin työmaallaan...Jään odottamaan moista ihmeellistä tapahtumaa omalle kohdalleni, koska en usko jääväni sanattomaksi tuollaisessakaan tilanteessa.
Minusta Varkauteen pitäisi saada kursseja lääkärille menemisestä !
Varkauteen pitäisi saada oikeita lääkäreitä näiden MedOnen pellejen tilalle! Ei tarvittaisi kursseja oireiden kertomiseen!
"Annan itselleni luvan olettaa, että lääkärinä paikalla on ollut joku opiskelijaplanttu, kun ei ole tuollaista tapausta ymmärtänyt oikein diagnosoida!"
tuota noin... nykyisin opiskelijoilla on varmasti suurempi ammattitaito kun 30v sitten valmistuneilla terveyskeskuksen työntekijöillä. ajat muuttuvat, teknologia muuttuu, ja ihmisten tulisi siksi myös päivittää taitotaan työssään ja pitää ammattitaitonsa "ajan tasalla". tästä taas näkee miten tärkeää se on joka ammatissa! itse menisin ennemmin kenen tahansa opiskelijan vastaanotolle kun näiden vuonna nakki ja peruna -valmistuneiden hoidettavaksi, jolloin diabeteksen olemassaolosta tiedetty juuri mitään.
veikkosella! Minä taas mieluummin luotan siihen, että PITKÄ kokemus näkyy työn jäljessä. Siis siinä, että se diagnoosi osuu kohdalleen paremmin kuin näillä kolme-neljä vuotta opiskelleilla, jotka rahan kiilto silmissä ovat tämän puljun palkkalistoilla. Ei ole vastuuta mistään, sen kun vaan huiskitaan! Käydään kääntymässä ja taas mennään seuraavaan paikkaan. Ei paljon luottamusta herätä!
Olen kerran ollut opiskelijan kynsissä ja niinhän siinä kävi, että tämä kyseinen planttu ei osannut tehdä vaivaani tarvittavalla instrumentilla (instrumentti oli semmoinen kenkälusikan näköinen vikine) mitään! Seisoi siinä instrumentti kädessä vähän aikaa, kääntyi kannoillaan ja laittoi minut sitten Kuopioon. En tiennyt itkeäkö vai nauraa! Ainoa positiivinen asia käynnissä oli se, että nk. lääkäri osasi käyttää puhelinta ja soittaa Kuopioon...
Mihin diagnoosin tekemisessä tarvitaan teknologiaa? Stetoskooppi on ollut jo vuonna nakki ja peruna, verenpainemittari ja korvalamppu myös. Näitä se lekuri kai eniten vastaanotolla tarvitsee.
olisitte edes kiitollisia siitä että jotkut opiskelijaplantut haluavat vielä opiskella ko. alan ammattiin missä ei kiitosta ja arvostusta kyllä kuulu. jatkakaa tuolla asenteella terveysalan työntekijöiden haukkumista niin siinähän olette vanhoilla päivillänne kokonaan ilman hoitoa kun ei kukaan halua siihen työhön ryhtyä..
on sitten voivoi! Kyllähän lääkärit nauttivat arvostusta ja kiitostakin saavat, kun on siihen aihetta. Kyseinen esimerkkitapaus ei mielestäni aihetta siihen anna! Vai mitä mieltä sinä olet? Olisiko kyseisen lapsen vanhempien pitänyt oikein kukkapuska antaa tuolle "lekurille", joka ei osannut diagnoosia tehdä?
Olen lukenut että pelkästään yksi vuokralääkäri maksaa kunnalle noin 11 tuhatta euroa kuukaudessa joten sinäkin varmaan hyvin mielelläsi makselet veroja kun tiedät tämän. Eikä se raha takaa ammattitaitoa. Ahneus ei kiitosta ansaitse.
jokainen lähete, jonka opiskelijaplanttu kirjoittaa Kuopioon, koska ei itse osaa tehdä diagnoosia, maksaa kaupungille 5000 euroa, kiitoshei! Ja niitä lähetteitähän riittää!
joopa joo on vähän tuulesta temmattuja noi teidän rahasummat :D hehe
ne summat on muuten kokolailla oikeita..
summa kuin 5000 egee/lähete on kuultu ihan asiasta jotakin tietävän suusta, ei ole omaa keksintöä!
Hienoa että lääkäriksi opiskellaan....mutta sen varjolla että on opiskelija tms EI SAA TEHDÄ VIRHEITÄ JA LEIKKIÄ IHMISHENGELLÄ. Tuollaisissa tapauksissa on oltava konsultoiva lääkäri joka tarkistaa/ valvoo tilannetta!!!!!!!!!!!!!!!! Näin oletan sen lakienkin mukaan menevän jos pätevyyttä ei ole riittävästi?? Ei näitä voi ohittaa tosta noin vaan...on kyse ihmishengestä...