Mikä on piraatti?

Rampe---------

Puhutaan aineellisesta tuotteesta. Otan esimerkiksi vaikka paljon puhutut akut Nokian puhelimiin.

On selvää, että jos joku valmistaa Nokian logoilla ja tunnuksilla varustetun akun ja vieläpä myy sen aitona, kyse on selvästä piraatista. Puhelimeen voi kuitenkin valmistaa akun ilman Nokian tunnuksia. Akun on kuitenkin oltava sopiva, eli siinä suhteessa samanlainen kuin Nokian valmistama ja akun on oltava myös perusrakenteiltaan samanlainen. Esim. akkujen valmistaminen puhelimiin ei käsittääkseni sinänsä ole laitonta.

Missä siis kulkee piraattituotteen raja? Missä suhteessa ja kuinka paljon tuotteen on erottava alkuperäisestä, että kyse ei enää ole piraatista?

1

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eroa tulee olla sen verran, ettei normaali kuluttaja mene sekaisin. Jos akussa mainitaan Nokian nimi, pitää akun valmistajan oma tuotemerkki olla isommalla. Yleensä tällaiset eivät ole ongelmia, jos ollaan rehellisesti tekemässä tarvikeakkua. Vain jos ollaan tekemässä piraattiakkua on oleellista miettiä miten paljon sen pitää olla erilainen. Oma ongelmansa on markkinointi. Noita helposti mainostetaan vain tyyliin "Nokia xxxx akku." Tämä ei ole sallittua vaan on sanottava vaikka "Akku Nokia xxxx:ään"

      Joskus akkuvalmistajat sanovat vain NOK Nokian sijaan, jotta välttävät tavaramerkin käytön kokonaan. Esim. minun 3210:n akussa lukee "Fit for NOK 3210".

      tarvikeakut eivät ole aivan identtisiä. Ostin 3120 Classiciin tarvikeakun. Se oli kooltaan millin murto-osan pidempi kuin alkuperäinen. Sen takia akun käytön jälkeen alkuperäinen ei enää pysynyt kiinni ilman takakantta. teippi pidensi alkuperäistä sopivasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      20
      1639
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      53
      1518
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1376
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1049
    Aihe