Mikä on piraatti?

Rampe---------

Puhutaan aineellisesta tuotteesta. Otan esimerkiksi vaikka paljon puhutut akut Nokian puhelimiin.

On selvää, että jos joku valmistaa Nokian logoilla ja tunnuksilla varustetun akun ja vieläpä myy sen aitona, kyse on selvästä piraatista. Puhelimeen voi kuitenkin valmistaa akun ilman Nokian tunnuksia. Akun on kuitenkin oltava sopiva, eli siinä suhteessa samanlainen kuin Nokian valmistama ja akun on oltava myös perusrakenteiltaan samanlainen. Esim. akkujen valmistaminen puhelimiin ei käsittääkseni sinänsä ole laitonta.

Missä siis kulkee piraattituotteen raja? Missä suhteessa ja kuinka paljon tuotteen on erottava alkuperäisestä, että kyse ei enää ole piraatista?

1

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eroa tulee olla sen verran, ettei normaali kuluttaja mene sekaisin. Jos akussa mainitaan Nokian nimi, pitää akun valmistajan oma tuotemerkki olla isommalla. Yleensä tällaiset eivät ole ongelmia, jos ollaan rehellisesti tekemässä tarvikeakkua. Vain jos ollaan tekemässä piraattiakkua on oleellista miettiä miten paljon sen pitää olla erilainen. Oma ongelmansa on markkinointi. Noita helposti mainostetaan vain tyyliin "Nokia xxxx akku." Tämä ei ole sallittua vaan on sanottava vaikka "Akku Nokia xxxx:ään"

      Joskus akkuvalmistajat sanovat vain NOK Nokian sijaan, jotta välttävät tavaramerkin käytön kokonaan. Esim. minun 3210:n akussa lukee "Fit for NOK 3210".

      tarvikeakut eivät ole aivan identtisiä. Ostin 3120 Classiciin tarvikeakun. Se oli kooltaan millin murto-osan pidempi kuin alkuperäinen. Sen takia akun käytön jälkeen alkuperäinen ei enää pysynyt kiinni ilman takakantta. teippi pidensi alkuperäistä sopivasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      275
      4790
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      100
      3576
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      28
      2977
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      67
      2370
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      102
      2279
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      93
      1566
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1329
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1326
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      76
      1304
    10. Kohdataankohan me

      Enää koskaan?
      Ikävä
      67
      976
    Aihe