VALENCIA + AUTOILU ESPANJASSA

Matkustelija_84

Tervehdys!

Olemme lähdössä Espanjaan kesäkuussa ja ajamme paluumatkalla Benidormista Barcelonaan (n 500km). Aikaa yksi päivä eli 10...12h tuolle etapille. Onko mitään järkeä poiketa ''pariksi tunniksi'' Valenciaan? Onko siellä edes mitään nähtävää? Ja meneekö sekin vähänen aika suurkaupungin ruuhkissa?

Ajateltiin ajaa Costa Blanca Norten pikkukaupunkien läpi aluksi aamupäivällä (Altea, Calpe, Denia ym), jonka jälkeen Autobaanaa pitkin kohti Valenciaa / Barcelonaa.

Sitten pari käytännön kysymystä. Voiko Espanjassa pitää moottoritiellä 140-150 km/h matkavauhtia (vrt. Saksa) vai sakotetaanko helposti? Ilmeisesti rajoitus moottoritiellä on Eurooppalaisittain epätyypillinen 120km/h. Onko ruuhkat tai jonot (''Staut'') tavallisia moottiritiellä? Eli paljonko aikaa kannattaa varata ajamiseen? Entä mitä eroa on Autovialla ja Autopistalla?

Kiitokset jo etukäteen.

4

1115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapas-Papa

      Valenciassa on totisesti nähtävää - vaikka vuodeksi! Mutten kannusta pysähtymään pariksi tunniksi, jos kaupunki ei ole ennestään tuttu. Voi olla vaikea löytää mitään, ellei ole navigaattori päällä ja kohde etukäteen selvä.
      Kyllä Valenciassa suomalainenkin pärjää, mutta kaupungin liikenne on pohjoismaalaiselle yksi Espanjan hankalimmista: tilaa on joskus vähän ja ajorytmi on yleensä varsin hektinen.

      Takavuosina Espanjassa sai huristella aivan rauhassa, mutta nykyisin ratsioita on yhä runsaammin. Moottoriteillä nopeusvalvontaa on vähemmän - lähinnä kameroita - ja maksullisilla tieosuuksilla vielä vähemmän. Eli moottoritiellä voi ajaa muun liikenteen rytmissä, ehkä juuri tuon 140 km/t. Kameroita on Benidorm-Barcelona -reitillä Barcelonan päässä.
      Oman kokemukseni mukaan Espanjassa moottoritiet vetävät silti paremmin kuin Saksassa. Saksassa iskee stau, tieremontti tai pienempi ruuhka, eikä keskituntivauhti kovin usein nouse edes siihen kuin Espanjassa.

      Autovia ja autopista ovat moottoriteitä, mutta espanjalaiset erottavat maksullisen tien maksuttomasta. Benidorm-Barcelona -reitillä maksullista tietä on aika paljon, Benidormista Valenciaan ja uudestaan pian Valencian jälkeen. Sen ansiosta paikallisliikenne pysyttelee kuitenkin maksuttomalla tiellä, joten on siitä jotain iloakin.

    • 23-v

      Tapakseen.

      Silloin kun on ollut aikaa olemme ajelleet kiireettömästi mantaa myötäilevää maantietä.
      Suurkaupungit, ml Valencia, olemme ohittaneet moottoriteitse.
      Kartturi (=eukko) on katsonut läheisimmät liittymät ja ohitukset ovat tapahtuneet nopeasti ja halvalla.

      Motarin ruuhkiin olemme törmänneet ainoastaan Ranskan rajalla kerran, terroristijahti ja matkan varrella motocross- kisojen vuoksi. Liittymän jonot ruuhkauttivat motarin.
      Epätodennäköinen vaihtoehto.

      Rajoituksista en ole välittänyt.
      Maanteillä liikenteen mukaan tai sen salliessa 100km/h.
      Motarilla mittarissa 170 - 200km/h.
      Ei yhtään sakkoa mutta en yllytä!

      15 kertaa omalla autolla ja muutaman kerran Barcelonasta Torreviejaan ja takaisin vuokra-autolla.
      Kuuleman mukaan ovat lisäämässä valvontaa mutta lienevät vielä kaukana meikäläisestä innosta.

      Motaria pitkin Ranskan rajalta Torreviejaan olen yhden pysähdyksen taktiikalla käyttänyt aikaa noin 5h.

      • Matkustelija_84

        Kiitokset vastauksista!

        Tuntikausia google-mapsia selanneena Tarragona tuntuisi myös loistavalta ''parin tunnin ruokatauko'' -paikalta. Onko kokemuksia?

        Samalla ajettelin poiketa n. 50 km ennen Valenciaa sivutielle (CV502, CV500). Näyttäisi tie maisemiltaan paremmalta mutta toisaalta tarkoittaa pakollista Valencian visiittiä ainakin läpiajon muodossa.

        Ajaminen tuskin koituu ongelmaksi, sen verran paljon on kokemuksia Keski-Euroopan maista Ranskan rivieraa ja Italiaa myöten. Mutta tärkeä kysymys tähän loppuun: mistä vuokrata tarkoituksenmukainen ja kohtuuhintainen avo-auto??? Joku Mini tai avo-rellu ajaa asiansa. Porschea ei tällä reissulla tarvita.


      • Matkustelija_84 kirjoitti:

        Kiitokset vastauksista!

        Tuntikausia google-mapsia selanneena Tarragona tuntuisi myös loistavalta ''parin tunnin ruokatauko'' -paikalta. Onko kokemuksia?

        Samalla ajettelin poiketa n. 50 km ennen Valenciaa sivutielle (CV502, CV500). Näyttäisi tie maisemiltaan paremmalta mutta toisaalta tarkoittaa pakollista Valencian visiittiä ainakin läpiajon muodossa.

        Ajaminen tuskin koituu ongelmaksi, sen verran paljon on kokemuksia Keski-Euroopan maista Ranskan rivieraa ja Italiaa myöten. Mutta tärkeä kysymys tähän loppuun: mistä vuokrata tarkoituksenmukainen ja kohtuuhintainen avo-auto??? Joku Mini tai avo-rellu ajaa asiansa. Porschea ei tällä reissulla tarvita.

        Ennen motarin valmistumista jouduimme useamman kerran ajamaan Tarragonan läpi mutta kertaakaan emme siellä pysähtyneet.

        Yleensä eukko osasi katsoa kartasta suurempien kaupunkien viimetipan liittymien sijainnit joten kiersimme ne lyhyimmällä (halvimmalla) mahdollisella motarimaksulla.

        Useamman kerran olemme pysähtyneet rieskaamaan rantatien varren pikkukaupunkeihin.
        Koskaan emme seuraavalla kerralla muistaneet edellistä.

        Auton vuokrauksessa ei kannata luottaa mihinkään.
        Etukäteen kentälle varatut autot ovat olleet luokkaa, kahta parempia kuin se mistä olen maksanut.
        Parhaimmillaan Corsan hinnalla turbo Rellu.

        Paluumatkalle varatuissa autiossa on tullut kaksi hutia.
        Jopa HERZ on kussut minua silmään ja jättänyt etukäteen varatun auton toimittamatta.

        Pienet paikalliset vuokraamot saattavat olla halpoja mutta kenttäpalvelu puuttuu tai on sikamaisen kallista.
        Muuten ovat hiton joustavia esimerkiksi vuokra-ajan määrityksessä ja hinnoittelussa.

        Avoautoa en ole koskaan kysynyt. Sorry!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe