VALENCIA + AUTOILU ESPANJASSA

Matkustelija_84

Tervehdys!

Olemme lähdössä Espanjaan kesäkuussa ja ajamme paluumatkalla Benidormista Barcelonaan (n 500km). Aikaa yksi päivä eli 10...12h tuolle etapille. Onko mitään järkeä poiketa ''pariksi tunniksi'' Valenciaan? Onko siellä edes mitään nähtävää? Ja meneekö sekin vähänen aika suurkaupungin ruuhkissa?

Ajateltiin ajaa Costa Blanca Norten pikkukaupunkien läpi aluksi aamupäivällä (Altea, Calpe, Denia ym), jonka jälkeen Autobaanaa pitkin kohti Valenciaa / Barcelonaa.

Sitten pari käytännön kysymystä. Voiko Espanjassa pitää moottoritiellä 140-150 km/h matkavauhtia (vrt. Saksa) vai sakotetaanko helposti? Ilmeisesti rajoitus moottoritiellä on Eurooppalaisittain epätyypillinen 120km/h. Onko ruuhkat tai jonot (''Staut'') tavallisia moottiritiellä? Eli paljonko aikaa kannattaa varata ajamiseen? Entä mitä eroa on Autovialla ja Autopistalla?

Kiitokset jo etukäteen.

4

1140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapas-Papa

      Valenciassa on totisesti nähtävää - vaikka vuodeksi! Mutten kannusta pysähtymään pariksi tunniksi, jos kaupunki ei ole ennestään tuttu. Voi olla vaikea löytää mitään, ellei ole navigaattori päällä ja kohde etukäteen selvä.
      Kyllä Valenciassa suomalainenkin pärjää, mutta kaupungin liikenne on pohjoismaalaiselle yksi Espanjan hankalimmista: tilaa on joskus vähän ja ajorytmi on yleensä varsin hektinen.

      Takavuosina Espanjassa sai huristella aivan rauhassa, mutta nykyisin ratsioita on yhä runsaammin. Moottoriteillä nopeusvalvontaa on vähemmän - lähinnä kameroita - ja maksullisilla tieosuuksilla vielä vähemmän. Eli moottoritiellä voi ajaa muun liikenteen rytmissä, ehkä juuri tuon 140 km/t. Kameroita on Benidorm-Barcelona -reitillä Barcelonan päässä.
      Oman kokemukseni mukaan Espanjassa moottoritiet vetävät silti paremmin kuin Saksassa. Saksassa iskee stau, tieremontti tai pienempi ruuhka, eikä keskituntivauhti kovin usein nouse edes siihen kuin Espanjassa.

      Autovia ja autopista ovat moottoriteitä, mutta espanjalaiset erottavat maksullisen tien maksuttomasta. Benidorm-Barcelona -reitillä maksullista tietä on aika paljon, Benidormista Valenciaan ja uudestaan pian Valencian jälkeen. Sen ansiosta paikallisliikenne pysyttelee kuitenkin maksuttomalla tiellä, joten on siitä jotain iloakin.

    • 23-v

      Tapakseen.

      Silloin kun on ollut aikaa olemme ajelleet kiireettömästi mantaa myötäilevää maantietä.
      Suurkaupungit, ml Valencia, olemme ohittaneet moottoriteitse.
      Kartturi (=eukko) on katsonut läheisimmät liittymät ja ohitukset ovat tapahtuneet nopeasti ja halvalla.

      Motarin ruuhkiin olemme törmänneet ainoastaan Ranskan rajalla kerran, terroristijahti ja matkan varrella motocross- kisojen vuoksi. Liittymän jonot ruuhkauttivat motarin.
      Epätodennäköinen vaihtoehto.

      Rajoituksista en ole välittänyt.
      Maanteillä liikenteen mukaan tai sen salliessa 100km/h.
      Motarilla mittarissa 170 - 200km/h.
      Ei yhtään sakkoa mutta en yllytä!

      15 kertaa omalla autolla ja muutaman kerran Barcelonasta Torreviejaan ja takaisin vuokra-autolla.
      Kuuleman mukaan ovat lisäämässä valvontaa mutta lienevät vielä kaukana meikäläisestä innosta.

      Motaria pitkin Ranskan rajalta Torreviejaan olen yhden pysähdyksen taktiikalla käyttänyt aikaa noin 5h.

      • Matkustelija_84

        Kiitokset vastauksista!

        Tuntikausia google-mapsia selanneena Tarragona tuntuisi myös loistavalta ''parin tunnin ruokatauko'' -paikalta. Onko kokemuksia?

        Samalla ajettelin poiketa n. 50 km ennen Valenciaa sivutielle (CV502, CV500). Näyttäisi tie maisemiltaan paremmalta mutta toisaalta tarkoittaa pakollista Valencian visiittiä ainakin läpiajon muodossa.

        Ajaminen tuskin koituu ongelmaksi, sen verran paljon on kokemuksia Keski-Euroopan maista Ranskan rivieraa ja Italiaa myöten. Mutta tärkeä kysymys tähän loppuun: mistä vuokrata tarkoituksenmukainen ja kohtuuhintainen avo-auto??? Joku Mini tai avo-rellu ajaa asiansa. Porschea ei tällä reissulla tarvita.


      • laiska-lasse
        Matkustelija_84 kirjoitti:

        Kiitokset vastauksista!

        Tuntikausia google-mapsia selanneena Tarragona tuntuisi myös loistavalta ''parin tunnin ruokatauko'' -paikalta. Onko kokemuksia?

        Samalla ajettelin poiketa n. 50 km ennen Valenciaa sivutielle (CV502, CV500). Näyttäisi tie maisemiltaan paremmalta mutta toisaalta tarkoittaa pakollista Valencian visiittiä ainakin läpiajon muodossa.

        Ajaminen tuskin koituu ongelmaksi, sen verran paljon on kokemuksia Keski-Euroopan maista Ranskan rivieraa ja Italiaa myöten. Mutta tärkeä kysymys tähän loppuun: mistä vuokrata tarkoituksenmukainen ja kohtuuhintainen avo-auto??? Joku Mini tai avo-rellu ajaa asiansa. Porschea ei tällä reissulla tarvita.

        Ennen motarin valmistumista jouduimme useamman kerran ajamaan Tarragonan läpi mutta kertaakaan emme siellä pysähtyneet.

        Yleensä eukko osasi katsoa kartasta suurempien kaupunkien viimetipan liittymien sijainnit joten kiersimme ne lyhyimmällä (halvimmalla) mahdollisella motarimaksulla.

        Useamman kerran olemme pysähtyneet rieskaamaan rantatien varren pikkukaupunkeihin.
        Koskaan emme seuraavalla kerralla muistaneet edellistä.

        Auton vuokrauksessa ei kannata luottaa mihinkään.
        Etukäteen kentälle varatut autot ovat olleet luokkaa, kahta parempia kuin se mistä olen maksanut.
        Parhaimmillaan Corsan hinnalla turbo Rellu.

        Paluumatkalle varatuissa autiossa on tullut kaksi hutia.
        Jopa HERZ on kussut minua silmään ja jättänyt etukäteen varatun auton toimittamatta.

        Pienet paikalliset vuokraamot saattavat olla halpoja mutta kenttäpalvelu puuttuu tai on sikamaisen kallista.
        Muuten ovat hiton joustavia esimerkiksi vuokra-ajan määrityksessä ja hinnoittelussa.

        Avoautoa en ole koskaan kysynyt. Sorry!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      53
      8758
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5270
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      105
      4841
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3812
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3416
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      49
      3321
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      27
      2870
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2672
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2563
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2523
    Aihe