Nykyajan muoti ilmiöt

Yyy en oo tylsä hetero vaan oon muodikkaasti BI.. naurettavaa kun nykyään joka toinen ihminen "tuleekin kaapista" ja on mukamas joku biseksuaali. Miksiköhän ennen tällaisia erilaisuuksia oli erittäin paljon vähemmän? Kyllä varmaan nykyajan teinejä sitten vähän vanhempina ja viisaampina naurattaa miten itsekin oli "bi" silloin aikoinaan! Nuorilla tytöillä vähän kädet hipaisee kännissä ja sitten innoissaan keskustelupalstoilta kyselemään "voisinko minäkin olla sellainen -ah-niin-mielenkiintoinen biseksuaali???" Hyvä luoja sentään ihmiset olkaa vain omia itsejänne älkääkä seuratko vajaamielisten trendivillityksiä!
12979
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

häiritsee se että ihmiset miettii erilaisia seksuaalisia olomuotoja? Mitä pahaa siinä on jos pohtii ja miettii ja kysyy? Se on ajat erilaiset kuin silloin ennen.

Äänestä
  • Ei ajat ole mihinkään muuttuneet. Kaikkea on ollut ennenkin

    Äänestä

  • Roomalainen kirjoitti:

    Ei ajat ole mihinkään muuttuneet. Kaikkea on ollut ennenkin

    foorumeita joissa voi anonyymisti kysellä omasta seksuaalisuudestaan. Siten sinustakin tuntuu että nyt eletään muotia vaikka ihmisten on vain helpompi nähdä toistensa ajatuksia kuin ennen.

    Äänestä

Tosiasiahan on se, että suurin osa ihmisistä on biseksuaaleja. Vähemmistöjä on heterot ja homot. Tämä on ihan tutkimuksilla todistettu.
Aikaisemmin yhteiskunnan paineesta ja lain, sekä sen takia, että kiinnostus omaan sukupuoleen oli sairaus ei niin sanotusti kukaan edes halunnut tulla kaapista ulos eikä oikeastaan voinutkaan.

Äänestä
  • normaali, ja miehen ja naisen välinen rakkaus on normaaliolotila. Lesbous ja homous on samaan sukupuoleen kohdistunutta omituisuutta. Näihin muotoihin kannattaa kokeilla saatavilla olevia hoitoja kuten esim. psykiatri voi auttaa. Taustalla ehkä voimakas masennus, jos ei mistään saa miestä tai naista.. :-|

    Äänestä

eikö se ole vain hyvä että ihmiset näkevät sen mahdollisuuden että voivat olla bi-seksuaaleja? Siinä ei ole ideana se että ollaan muodikkaita, vaan että sukupuoli ei ole niin ratkaiseva, vaan voidaan tykätä sekä miehistä että naisista, nykynuoret ymmärtävät sen vain paremmin kuin ihmiset ennen

Äänestä
  • ...niin, että nykypäivänä sitä on vaan helpompi tulla "ulos kaapista" kuin ennen kun asenteet on enemmän vapautunut hyväksymään myös sen, että voi rakastua ihmiseen eikä "mieheen tai naiseen" :) Mä en henkilökohtasesti edes ollut tajunnut olevani molempiin suuntautunut ennenkuin ihastuin ihmisenä naispuoleiseen työkaveriini ja olisin voinut hypätä hänen kanssaan sänkyyn ihan milloin vain - tämän jälkeen olen ihastunut pariin muuhunkin naiseen ja koen vahvaa seksuaalista vetovoimaa näitä naisia kohtaan, mutta myös tunne siitä, että voisin seurustella heidän kanssaan on mukana.

    Miehistä kiinnostun myös, mutta nykyään paljon harvemmin kuin ennen ... kai mulla sitten on menosa joku "naiskausi" tai jotain .... Ihastuin tosiaan toiseen naiseen ollessani 30-vuotias (3-vuotta sitten siis), joten en voi sanoa olevani täysin teini enää ja kyllä, olen myös harrastanut seksiä naisten kanssa ja pidän siitä todella paljon :) Miesten kanssa seksi on erilaista, mutta ei sekään ole poissuljettua elämässäni edelleenkään jos tulee vastaan mies, jota haluan...

    Äänestä

No jaa, enpä usko että bi-ihmisiä on nykyään yhtään sen enempää kuin ennenkään, nykyään tuollaisista asioista pystytään puhumaan vapaammin ilman häpeää tai syyllisyyttä. Vielä 70-luvulla homoseksuaalisuus oli Suomessa rikos ja sosiaaliset paineet estivät ihmisiä puhumasta vapaasti tuntemuksistaan. On aivan normaalia, että tuntee kiinnostusta myös oman sukupuolen edustajia kohtaan, joku enemmän ja joku vähemmän. Oikeastaan 100 % heterot tai homoseksuaalit ovat aika harvinaisia ja ihmiskunnan jyrkkä jako pelkästään noihin kahteen ryhmään on enneminkin sitä kapeakatseista teeskentelyä.

Nykyään muutenkin seksuaalisuus (siinä sitten mukana bi-seksuaalisuus) on esillä entistä enemmän mediassa ja yhteiskunnassa. Logiikallasihan voisi sanoa että "siis seksi on niinq nyt muotia. Trendipellet nyt sitten harrastavat seksiä, ku se on niin kuuma sana" :D

Äänestä
  • Lukekaa joskus Kinseyn raportit. Kyllä sitä harrastettiin 40-luvun Amerikassakin jos sun vaikka mitä vaikka biseksuaalisuus ei silloin taatusti ollut mediaseksikästä.

    Äänestä

Oon ite nuori tyttö (15v) ja huomasin noin vuosi sitten että aloin kiinnostua tytöistä myöskin. Ensin mä vähän pelästyin, mutta sitten luin jostain että on ihan normaalia jos murrosikäisenä alkaa sama sukupuoli kiinnostamaan. Ja että se voi myöhemmin mennä ohi...paitsi että omalla kohdalla tää taitaa olla aika pysyvää. :) Mutta oon ihan avoimesti kertonut siitä kavereille ja hyvin on asian ottanu. Eikä musta kyllä ole kertaakaan tuntunut siltä, että oon jotenkin erikoinen, vaan oon onnellinen siitä että saan rakastaa ketä haluan eikä kukaan pidä mua sen takia friikkinä. Ja jos Bi-seksuaalina oleminen on joku trendi, niin ainakaan mä en ole sitä tiennyt.
Ehkä ihmiset vaan uskaltaa nykyään puhua rohkeammin, eikä ketää hävetä myöntää jos on homo/lesbo. Ootko ajatellu, että ehkä ihmiset ei seuraa mitään trendivillityksiä, vaan ovat rohkeasti just sellasia kun ovat?
Ja voithan sä olla muodikkaasti hetero, jos Bi-seksuaaleja on sun mielestä liikaa :) Erotut ainakin joukosta.

Äänestä

Elämä on niin käsitteellistä. Koen olevani hetero, vaikkakin olen harrastanut seksiä saman sukupuolen edustajan kanssa. En kuitenkaan voisi elää suhteessa miehen kanssa. Kukin taplaa tyylillään. Onko sillä nyt niin väliä?

Äänestä

Hauska kuulla, että bi-seksuaalit ovat mielenkiintoisia. Niin ne ovat minustakin.

Mitään muotia en ole huomannut, ellet sitten tarkoita maailmanmenon muuttumista siihen suuntaan, että eri seksuaalisuuden muotoja on alettu (ainakin jonkin verran) ymmärtää ja suvaita enemmän kuin joskus aikaisemmin. Toivottavasti se muoti ei katoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


idioottimainenykyaik kirjoitti:

Yyy en oo tylsä hetero vaan oon muodikkaasti BI.. naurettavaa kun nykyään joka toinen ihminen "tuleekin kaapista" ja on mukamas joku biseksuaali. Miksiköhän ennen tällaisia erilaisuuksia oli erittäin paljon vähemmän? Kyllä varmaan nykyajan teinejä sitten vähän vanhempina ja viisaampina naurattaa miten itsekin oli "bi" silloin aikoinaan! Nuorilla tytöillä vähän kädet hipaisee kännissä ja sitten innoissaan keskustelupalstoilta kyselemään "voisinko minäkin olla sellainen -ah-niin-mielenkiintoinen biseksuaali???" Hyvä luoja sentään ihmiset olkaa vain omia itsejänne älkääkä seuratko vajaamielisten trendivillityksiä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu