Mäkkylän 1946 poltergeistin selitys?

Mäkkylästä huhuu.

Nyt maaliskuussa Ilta-Sanomat nosti uudestaan esille Mäkkylän 1946 kuuluisan poltergeist-tapauksen. Syynä oli tutkija Jani Kaaron julkaisema kirja "Kaiken outouden ensyklopedia", jossa tämä Mäkkylänkin mylläkkä mainittiin. Ilta-Sanomat käytti kirjailijaa paikalla, ja julkaisi vierailusta jutun la 13.3. 2010.

Lehti palasi aiheeseen ke 24.3., kun yhteyttä oli ottanut tapahtumapaikalla 1946 käyneen poliisin poika. Tämä tiesi kertoa, että hänen isänsä mukaan talossa asuva 13-vuotias poika oli aiheuttanut ilmiön.

Kyseinen poliisi oli jututtanut 13-vuotiasta ja sanonut tälle tahallaan epäilevänsä että täällä kummitustalon ympäristössä mitään tapahtuisi. Poika vakuutti, että "Kohta tapahtuu". Poliisi meni tarkoituksellisesti kauemmas, jotta poika ei huomaisi häntä tarkkailtavan. Tällöin poliisi näki pojan laittavan käden taskuunsa ja viskaavan sieltä kiviä niin että talon seinät ja katto ropisivat.

Itsekin tapaukseen perehtyneenä huomaan myös la 26.10. 1946 Helsingin Sanomiin kirjatun tapahtumasta kertovan lauseen epäsuorasti puhuvan pojan syyllisyyden puolesta:

"Päivittäin tapahtuu 5-7 "kummittelu"tapausta, useimmat 16 ja 19 välillä, mutta jos talossa on paljon ihmisiä, mistä kummitus ei yleensä tunnu pitävän, voi se siirtää toimintaansa parilla tunnilla alkaakseen vasta klo 19 aikaan ja jatkaakseen aina klo 22 asti, niinkuin tapahtui torstai-iltana."

Miksi kummitus ei toiminut päiväsaikaan? Arvattava selitys: poika oli tuolloin koulussa!


Mutta sittenkin...

Mäkkylän tapauksessa seiniin ropisevat kivet olivat vain yksi pieni osa väitettyjä ilmiöitä. Muita olivat:

-sähkötaulusta irti lentävät sulakkeet
-lentävä kahvipannu
-lentävä pahvilaatikko
-lentävä siltysrauta
-hellalta putoava vesikattila
-lentävä saha
-uunista ulos paiskautuvat halot
-putoavat taulut
-pöytä nousee ylös
-astiakaappi rämähtää alas astioineen
-kermakannu lentää ja kaataa sisältönsä pojan päälle
-kattolamppu ruuvautuu irti jka putoaa lattialle
-pöytä kaatuu kukkaruukkuineen

Nämä kaikki ilmiöt yhdessä HS:n artikkelissa 28.10.1946 mainittuja.

Eli vaikka poika olisikin jäänyt kerran kiinni ilmiön toistamisesta itse, jää vielä selitettävää. Useiden silminnäkijöiden on täytynyt osallistua valehtelemiseen, jotta edes murto-osaa tästä selitettäisiin.

11

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fonseenintie 1
      • ??????????????

        Oletko sinä se ppppoika?


      • Mäkkylästä huhuu
        ?????????????? kirjoitti:

        Oletko sinä se ppppoika?

        Poika joka oli 1946 13-vuotias, olisi siis syntynyt kai 1933?

        Nyt hän olisi 77-vuotias.

        Saattaisi olla vielä hengissäkin.

        Jospa hänet tavoittaisi ja hän nyt nauraen tunnustaisi itse masinoineensa kaiken?


      • tunnustus riittää?
        Mäkkylästä huhuu kirjoitti:

        Poika joka oli 1946 13-vuotias, olisi siis syntynyt kai 1933?

        Nyt hän olisi 77-vuotias.

        Saattaisi olla vielä hengissäkin.

        Jospa hänet tavoittaisi ja hän nyt nauraen tunnustaisi itse masinoineensa kaiken?

        Sellaisen tunnustuksen skepot tietysti vetäisivät henkeensä välittömästi. Täytyyhän tunustuksen olla totta koska se sopii niin hyvin yhteen skeptikoiden ennakkoasenteiden kanssa! Lisätodisteita ei tarvita, case closed!


      • Mäkkylästä huhuu
        tunnustus riittää? kirjoitti:

        Sellaisen tunnustuksen skepot tietysti vetäisivät henkeensä välittömästi. Täytyyhän tunustuksen olla totta koska se sopii niin hyvin yhteen skeptikoiden ennakkoasenteiden kanssa! Lisätodisteita ei tarvita, case closed!

        Tuokin selitysmalli tunnetaan, sillä Pitäjänmäellä kerrotaan parin paikallisen pojan tunnustaneen jo muinoin, että he olivat kivien heittelyn takana.

        Mutta kun tapauksessa tuntui olevan raporttien mukaan kaikkea muuta kuin kivien heittelyä...


      • vai onko?
        tunnustus riittää? kirjoitti:

        Sellaisen tunnustuksen skepot tietysti vetäisivät henkeensä välittömästi. Täytyyhän tunustuksen olla totta koska se sopii niin hyvin yhteen skeptikoiden ennakkoasenteiden kanssa! Lisätodisteita ei tarvita, case closed!

        Minä tunnustan ihan kaiken, joten kaikki on sitten sillä ratkaistu.

        Täysin epäoleellista tässä yhteydessä tietenkin on se etten mitenkään ole voinut tehdä sitä kaikkea.

        Tunnustus mikä tunnustus. Juttu on ratkaistu.

        Tulee mieleen vitsi KGB:n kuulustelumenetelmistä. ... liian myöhäistä armahtaa epäilty joka _ei voi olla_ syyllinen koska hän tunnusti jo ...


    • bisneskummitus

      myös niin, että mahdollinen aito kummittelu synnyttää luonnollisesti
      selitettävissä olevia lisäefektejä.
      Muistan lukeneeni jostakin, että jollakin paikkakunnalla havaittiin
      syrjäisessä metsikössä kummittelua. Asia herätti siinä määrin huomiota,
      että melkoiset ihmismimäärät useina iltoina kävivät kummituksia katsomassa.
      Paikkakunnan taksimiehet haistoivat bisneksen, ja palkkasivat pikkupoikia
      paikalle tehostamaan kummitteluaa. Ja liikenne sen kun lisääntyi.

      • kssjdkffffdddss

        tehtailu nuoremmille polville oli
        aikoinaan kansanhuvia Suomessa.
        Eipä silti ettei niissä jotain totuuttakin
        voinut olla siteenä.


    • pitskulainen

      Hei kaikille. Enoni tunsi perheen ja kävi heillä kylässä useasti. Poliisi Nikander tms. kutsutiin paikalle ilmiöiden vuoksi. Uskon että tapahtumissa oli yliluonnollisia asioita, joihin ei olla löydetty selityksiä. Enoni, tietävät asiasta enemmmän.

      • kummitustutkija

        Kyllä vastaavia tapauksia löytyy ympäri maailmaa.
        Ongelma on siinä, että kummitukset eivät pyynnöstä tule taitojaan
        tieteellisesti valvottuihin laboratorioihin taitojaan todistamaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      435
      7422
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6136
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5632
    4. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      137
      4832
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      32
      4466
    6. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4358
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3580
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3578
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      83
      3514
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      22
      3489
    Aihe