luokanopettajakoulutuksesta...

blääh

Olen aina halunnut luokanopettajaksi. VAKAVA-koemateriaalia selaillessa mieli alkoi muuttua. Eikai koko luokanopettajaksi opiskelu ole samanlaista?! Pääsykoemateriaalissahan vain jauhetaan joidenkin ihmisten mielipiteitä asioista turhan hienoilla nimillä. AARGH! Jos joku luokanopettajaopiskelija voisi vähän kertoa millaista se itse opiskelu sitten on, olisin kiitollinen...

5

787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • blääääh,bläääääääh

      Joo, open työ on kuitenkin kaikkea muuta kuin sivistysanoilla leikkimistä...Toki joku suattaapi haluta tutkijaksi eikä niinkään käytännön opetustyöhön :)
      Mielelläni kuulisin itsekin opiskelusta enemmän...

    • opettaja popettaja

      Tuosta tuskin kannattaa kantaa huolta. Jollain kirjallahan porukkaa on vain karsittava.

      Yleinen mielipide, mitä olen monelta kuullut, on:
      -OKL-opinnot ovat tosi mukavia
      -Työ ei sitten olekaan yhtä mukavaa. Useimmat eivät ole alalle tullessaan ymmärtäneet, kuinka paljon hommaa ja stressiä tulee
      1) Vanhempien kanssa yhteistyöstä, silloin kun se ei toimi. Ja tätä yhteydenpitoa on niin paljon, että työtä tekemättä ei arvaa.
      2) Kasvatustyöstä (ei niinkään opetustyöstä). Kiusaamisten selvittely, tapojen opettelu, rutiinien opettelu...

      • :)

        Kiitos, ahisti vaan ajatus et opiskelu on ihan turhanpäiväistä ulkoaopettelua.:) Ja työn stressaavuuden ymmärrän kyllä, siks en haluaiskaan et opiskeluaikanaki pitäis vaan stressata.:D


    • ö

      Tuo materiaali antaa todella väärän kuvan siitä, mitä opiskelu on. Joo, opiskellaan me pääaineena kasvatustiedettä, mutta sen lisäksi on kieliopintoja (hyvin paljon lukion tunteja muistuttavia), oppiaineiden didaktiikkaa, harjoitteluita, muita hyödyttäviä opintoja... ja näitä tehdään luentoina, ryhmäopisekeluna (edelleen hyvin paljon, kuten lukiossa) ja tietysti kotihommina. En sanoisi, että opiskelu on millään tavalla puuduttavaa, vaan nimenomaan tosi monipuolista ja sitä tehdään niin monella tapaa. Joskus suunnitellaan opetusmateriaaleja, joskus tehdään itse vaikka villasukat, koska sitä kautta sitä oppii. Päntätään me myös lisää niitä sivistyssanoja ja muiden lauseita, mutta niistä oppii karsimaan ylimääräiset pois ja keskittymään olennaiseen.

      VAKAVA-koe mittaa ainoastaan sitä pystytkö omaksumaan tekstiä ja periaatteessa osoitat siinä, että sovellut opiskelijaksi, joka pärjää niissä kirjakuulusteiluissa. Kuitenkaan se koko opiskelu ei todellakaan ole sitä.

      • valmistunut

        Hyvä puoli LO-opinnoissa on se, että ehtii tehdä samalla kaikkea muutakin. Eli opiskeluun ei mene ihan hirveästi aikaa ja vaivaa. Stadin OKL:ssä ei tosiaan tartte tentteihin paljoa lukea. Harjoittelut ja sivuaineet kandi ja gradu on antoisimmat jutut. Muuten peruskurssit esim. reaaliaineista on aika köykäisiä. Jos haluaa varmoja töitä niin kannattaa valita sivuaineeksi: tekninen työ (myös tytöt!!), liikunta ja erityispedagogiikka. LO virkoihin on stadissa ainakin hakijoita 100 per virka, joten kandee varautua siihen, että vakipaikka ei ihan heti irtoa ja sivuaineet ja laajat opinnot on ne millä kilpaillaan! Ja on helppo lukea paljon, kun tuo on aika köykäinen kokonaisuus muuten. Itse kuulun niihin, jotka eivät sijoittuneet työelämään. Ei jaksa & motivoi, opiskelen siis lisää muualla. Sijaisuuksista saa ihan hyvän liksan: 26e/h (tai tarkemmin 45min. välkkä) , ei tartte montaa tuntia viikossa tehdä =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1695
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1538
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1421
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1261
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      91
      1201
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1064
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1035
    Aihe