POLIISIT TEKEVÄT SAMALLATAVALLA VERO JA TALOUSRIKOKSIA KUTEN MUUTKIN IHMISET. Suomessa eletään vieläkin aikaa jossa poliisi rikoksista kertominen on joku tabu.
Tosiseikka on kuitenkin, satoja wincapita sijoittajia on jo vetänyt tekemänsä rikosilmoituksen pois ja perumalla samalla korvausvaatimuksensa.
Syyksi poliisi arvelee capitalaisten hvän puolustusrintaman sekä lukuisten viranomaisten mukana olon sijoitustoiminnassa, myös poliisien.
""Yhdeksi syyksi on arvoioitu myös polisin epävakaa tila."" Poliisirikoksia kun on paljastunut jo kiihtyvätä tahtia ja harvase päivä.
Tämä kaikki luonnollisesti alentaa wincapita oikeudenkäynteihin lähtemistä.
On se vaan kumma kun poliisiylitarkastaja Jouni Välkin itsemurhaan johtavat syyt salattiin, samoin ex-poliisiylijohtaja Markku Salmisen kohtalo.
Tosiseikka on kuitenkin, satoja wincapita sijoittajia on jo vetänyt tekemänsä rikosilmoituksen pois ja perumalla samalla korvausvaatimuksensa.
Syyksi poliisi arvelee capitalaisten hvän puolustusrintaman sekä lukuisten viranomaisten mukana olon sijoitustoiminnassa, myös poliisien.
""Yhdeksi syyksi on arvoioitu myös polisin epävakaa tila."" Poliisirikoksia kun on paljastunut jo kiihtyvätä tahtia ja harvase päivä.
Tämä kaikki luonnollisesti alentaa wincapita oikeudenkäynteihin lähtemistä.
On se vaan kumma kun poliisiylitarkastaja Jouni Välkin itsemurhaan johtavat syyt salattiin, samoin ex-poliisiylijohtaja Markku Salmisen kohtalo.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Iltalehti raportoi muutama päivä sitten näyttävässä artikkelissaan.
Toimiessaan poliisi yhdistysten rahastonhoitajana poliisi kavalsi varoja yhteensä 48.000 euroa. Kukaan ei tarkalleen tiedä kuinka suureksi summa vielä kasvaa.
Myös toisen yhdistyksen tililtä poliisi varasti rahaa kahteen otteeseen jo vuonna 2008. Peitelläkseen jälkiään hän väärensi tiliotteita.
Kuinka paljon näitä mahtaa olla vielä piilossa???
Näitä samanlaisia tapauksia on satoja poliisihallinnossa, vain murto-osa tulee julkisuuteen.
omalta yhdistykseltä.
vai vieläkö ih..
omiltakin.
rauhaan.
http://eok.fi/eok/index.php?option=com_content&task=view&id=377&Itemid=65
takavarikoitujen rahojen kohtaloa Suomessa?
Ei tutki, ei. Sinihaalarinen virkarikollinen kantaa rahat pois mustassa muovisäkissä, ei anna kuittia ja katoaa Thaimaan hiekkarannoille lipittämään drinksuja. Niitä, joissa on hassu sateenvarjo.
Mitä muuta halusit tietää?
saavat tehdä väärennöksiä?
hyvin sanoit
uutisia.
Rupeapa poliisiksi, kun kerran haluat koskemattomuuden omaavaksi suurrikolliseksi ;P
osittain herännyt näihin poliisirikoksiin. Jokaviikko paljastii joku rikos. Suurin/valtaosa poliisien tekemistä talousrikoksista painetaan villaisella.
Toivottavasti tämä loppuu.
Miten nämä viestit liittyvät siihen, että noin 10.000 suomalaisen Wincapitaan sijoittamat rahat ovat kateissa.
Tapasin tänään ystäväni, jolta on katosi 20.000 EUR. Hän ei syyttänyt siitä polisia, vaan lähinnä itseään ja moitti hänelle satuja ja tarinoita kertonutta sponsoriaan.
Minullekin tuota tarjottiin, mutta kieltäydyin koska mielestäni toiminta oli epäselvää ja salamyhkäistä.
Tämä tapahtui kesällä 2006.
Poliisiko ne rahat vei? Miksi ja miten? Millä todennäköisyydellä poliisi on mielestänne tämän tapauksen
tausta-arkkitehti? Eivätkö Hannu Kailajärvi ja kumppanit ole tehneet mitään väärää? Eikö heillä ole
syytä vastata noihin kysymyksiin.
Mistä ne rahat tulivat? Tölkeistä ja pulloistako, niinkuin joku täällä väittää? Vaiko salaisista valuuttakauppalähteistä ulkomailta?
Hubaisaa porukkaa olette....
Väitettiinkö tuossa poliisin tehneen jotain Wincapitassa? Onko tämä palsta muuttunut yksinomaan Win-palstaksi, vai miten kommenttisi liittyy edelläoleviin?
Et sitten ilmeisesti osaa lukea tai sitten et lukenut ensimmäistä postausta?
capitassakin, mutta niin on hämärää kun poliisisijoittajia ei rangaista saaduista voitoista joita he saivat wincapitasta. Laki ei sama.
... pitää pitää huoli siitä, että myös clubissa hyörineet poliisit ja isokenkäiset saavat ansionsa mukaan. Jos niin ei tunnu tapahtuvan, niin alatte tiputella nimiä ja kysymään heidän voittojensa perään. Ettekö mukamas uskalla. Kyllä uskallatte, koska olette uskaltaneet lähteä harmaaseen talouteenkin mukaan. Mikä teitä sitten pidättelee?
Tollanen nillittäminen ja niiskuttaminen on lapsellista. Se tuntuu vähän samalta, jos kakara pillittä ja itkee siitä, että naapurin kakaralla on sitä ja tätä ja tuota, mutta mulla ei koskaan.
Niin pitkään, kun joku tolleen vinkuu, eikä tuo nimiä esille, sen sanomiset voi heittää romukoppaan.
Ja mitaan ette voi...
molemmin puolin.
Poliiseista on soluttautunut WinCapitaan aivan tarkoituksella ? Näinhän parhaiten saadaan tietoa WC organisaatiosta . Tällaista olen kuullut .
vielä pientä. Poliisirikollisuus ei näy aina kansalaisille.
... niin sehän selviää, kun nostatte isoon haloon asiasta. Mä en ainakaan kattois vierestä, jos kaveri saa ison tuomion ja jonkun viranomaisen tai muuten vaan isokenkäsen töpeksimiset samasta kusetuksesta painettas villasella. Kyllä nostaisin äläkän, jos huomaisin moista tapahtuvan.
Se on ihan teistä itsestänne kiinni. Jos haluatte hissutella, niin se on teidän asianne, mutta sitten teidän on tyydyttävä vaan olemaan hiljaa ja kärsiä muidenkin puolesta.
Ja mitaan ette voi...
A ja B luokan kansalaisiin.
krp:hän ne sivut pisti kiinni ja on takavarikoinut ihmisten omaisuudet ja sulkenut tilit laittomasti,aiheuttanut itsemurhia ja konkursseja HUOM ! ensimmäistäkään tuomiota ei ole annettu,
mennyt jo yli kaksi vuotta,ymmärrättekö minkälainen rikosvyyhti pelkästään tästä toiminnasta kaatuu
krp:n päälle ja kuinka paljon siitä tulee krp:lle korvausmaksuja,kunhan EIT alkaa mätkiin tuomioita,niitä
on viety jo sinne aika paljon,joten veronmaksajat tässä tulee oleen vielä lujilla,mutta krp:n hemmot
vaan jatkaa rötöstelyjä samaan malliin ???????????????????????????
asiavirheitä tuossa tekstissäsi. Tai ei ihan pieniäkään.
"krp:hän ne sivut pisti kiinni ja on takavarikoinut ihmisten omaisuudet ja sulkenut tilit laittomasti"
- Ei KRP ole takavarikoinut omaisuutta tai sulkenut tilejä. Kyllä se on ihan tuomioistuin joka sen tekee. On joillakuilla ollut onneton oikeusavustaja mukana takavarikko-oikeudenkäynneissä, kun antaa tuomioistuinten tehdä laittomuuksia.
takavarikko-oikeudenkäynneissä
Takavarikko on max.4 kuukautta,ja sitä ei ole lain mukaan mahdollista jatkaa,jos krp ei saa asiaa
selvitettyä 4 kuukauden aikana niin takavarikko raukee,mutta tämä mulkku rautaharavahan on lain
ylä puolella ja häntä ei laki kuulemma koske joten tästä asiasta tullaan myös käymään aika monet
käräjät ja taas valtio maksaa korvauksia lisää........ siinä yksi esim.
epätarkkuuksia, tai sitten yrität taas sumutuskusettaa. Oikeasti laissa sanotaan "Tuomioistuin saa tutkinnanjohtajan tai syyttäjän edellä tarkoitettuna määräaikana tekemästä pyynnöstä pidentää tätä aikaa enintään neljällä kuukaudella kerrallaan."
Nyt olet syyttänyt Rautavaa ihan aiheettomasti, ole hyvä ja esitä anteeksipyyntö. Niin KRP:kin tekee tehtyään virheitä.
kuulusteluihin rikoksesta epäilyn asemassa.
Poliisi meni liian pitkälle?
Ilkka Kanervaa kuulustellaan rikoksesta epäillyn asemassa Nova Groupin talousjutussa. Nyt olisi kuulusteluohjeet Kanervalle tarpeen, ettei puhuisi itseään pussiin. On oltava tarkkana kuulusteluissa koska poliisi voi vaihtaa myös asian todistajan aseman rikoksesta epäilyn asemaan jo kuulustelun aikana. Tämä saattoi olla viimeinen tempaus poliisilta. Astuvat isokenkäisten varpaille.
Suurimmaksi osaksi kansalaiset jäävät kuulusteluissa kiinni, koska eivät tiedä kuulustelutekniikasta juuri mitään. On muistettava että poliiseja on vuosia koulutettu kuulusteluihin ja taktiikka kuvioihin. Kaikki minkä he/poliisit tekevät kuulustelun aikana on todella tarkkaan harkittua. Suurin osa suomalaisista ei tätä edes tiedä.
Yleensä poliisi pyrkii saamaan kuulusteltavan kiinni nopeasti antamatta tälle juuri aikaa valmistella vastinetta kuulusteluissa. Samaan aikaan poliisi on voinut valmistautua jo usean kuukauden ajan kyseiseen kuulustelutapahtumaan.Joten samalta viivalta ei lähdetä.
Meillä on onneksi tutut/sukulaiset krp:ssä jotka kertoivat näistä salatuista menetelmistä. Parhaassa tapauksessa syytönkin ihminen saadaan näyttämään rikolliselta.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/03/1088586
Suomessa poliisi on todella luotettava paitsi joidenkin foliohattujen mielestä. Sorry vaan.
Taidat kommentista päätellen olla itse foliohattu...?
Tämä Kanerva?
Suomessa poliisi on todella luotettava paitsi joidenkin foliohattujen mielestä. Sorry vaan.
sehän on nähty, kun lukee viime aikojen uutisia,melkein joka viikko joku paskalakki ,siis poliisi on tehnyt
jonkun rikoksen tai epäillään ,mutta tuomiot ovat laidastaan alle kaikkien normien ?
Capita tutkinnasta se seikka yhtään wincapita oikeudenkäyntiä ei ole edes saatu alkutaipaleelle. Aikaa on ollut vuosia.
Itse hyödyin wincapitasata yli 400.000 euroa ja rahani olen siirtänyt jo ulkomaille. En edes veroilmoitukseen ilmoittanut. Ennätin sentään lopettaa tilini ja siirtää rahani sukulaisteni kautta turvaan.
Olen yksi sadasta suurempia voittoja saanut henkilö joka tajusi toimia näin. Siirrosta jo turvalinen aikamatka.
Myös kolme poliisikaveriani teki saman tempun. Itse en tiedä tarkkaan kuinka paljon viranomais sijoittajia on mutta epäilen heitä olleen useita kymmeniä.
Tämä kirjoitus tulee anonyymi palvelimen takaa, joten lokitiedostoa ei näy.
jäi selvittämättä
Vai miksi viittaat talousrikoksiin?
mutta kukaan ei tee mitään?
Muut ei voi puuttua.
Jahas. mutta oletko huomannut että on WC:ssäkin jopa rehellisiäkin ihmisiä. Joten tasan menee.
Iltalehti sanoo... Buuuaah!! Täydelllinen pellelehti. Siellä ei esitetä eikä edes pyritä esittämään aisioita totuudellisesti.
Olisko päätoimittaja ollut mukana ?
Ovat niin ollet hiljaa tässä Suomen suurimmassa rikoksessa, 2300 rikosilmoitusta ja vajaat 40.000.000,00 € khävinnyt Hannun takataskuun tai tupeen alle...
EOK:n virallisen linjan mukaan täysin rehellinen hypnoosiin perustuva ainutlaatuinen rahantekorobotti.
Siitäs saitte muropojut:
http://nettihuijaukset.blogspot.com/search/label/eok
iltalehti on siitä erikoinen lehti,kun se saa tietoa joka on määrätty salaiseksi oikeudenkäynnissä,mutta
siihen löytyy selitys,joku appelsiini toimii syyttäjänä WinCapita jutussa ja hänen vaimo on iltalehden
toimituksessa töissä ,SIIS KYSYNKIN MITEN TÄMÄ ON MAHDOLLISTA "OIKEUSVALTIOSSA" jota suomi ei ole
kyllä ollut enään pitkään aikaan ,tuskin koskaan ,kun lueskelee noita valtaeliitin ja krp:n,supon sun
muiden virkamiesrikollisten tempauksia täällä suomi nimisessä pohjois-koreassa ?????????
mansikanviljelijöitä,-
tällä aloituksella.
viranomaissijoittajien määrän, koska olen Marco ja minulla oli pääsy serverille
poliisisijoittajia oli kaiken kaikkiaan 2.326 kappaletta, lisäksi mukana oli 53 ministeriä ja 6 presidenttiä (eri maista), mainittakoon silti että mansikanviljelijöitä oli eniten eli 8.211 (tosin lasken nyt kaikki "marjanpoimijat" tuohon ryhmään)
Etten kyllä minäkään ihmettele että tutkinta kestää!
silminnäkijä ohjelman. Kertoi poliisirikollisuudesta.
ei ole tietoakaan
http://atuubi.yle.fi/node/7511
Missä?
poliisirikokset painetaan villaisella
Jos ne painetaan villaisella, miten sinä olet saanut niistä tiedon? Kaikille on tässä tapauksessa sama laki!
Kovin hiljaista
että uskoo poliisiin.
http://www.kariuoticonsulting.fi/blog
ja tapahtuu
oikeusvaltiossa on jo huolestuttava piirre.