brrraain

Mitäs olette mieltä Tuukan 8v! haastattelusta?
Aika huvittava minusta.
No harmittaahan se ettei voi syödä liivate-karkkeja mutta onneksi kasvissyöjä saa proteiineja ja vitamiineja.
Anna mun kaikki kestää.
Siinä on Tuukka raukka pesty molemmista päistä vaippa iästä lähtien.Mutta huippujuttu on:)

http://www.animalia.fi/animalia-toimii/animalia-lehti/kasvissyönti-on-huippujuttu
7388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

uutisissa oli juttua eräästä väitöskirjan aiheesta, siinä arveltiin lihansyönnin voivan loppua seuraavan viidenkymmene vuoden aikana. Onneksi itse piintyneenä lihansyöjänä olen jo ylittänyt 50v:n iän. Näin ollen en sitä päivää onneksi näe, mutta kysehän on vain mihin ihminen on tottunut. Totta on varmaan se, että näillä leveysasteilla joutuu kasvissyöjä perehtymään tarkkaan ruokavalioonsa saadakseen kaikkea tarvitsemaansa, mutta muuta vikaa asiassa ei mielestäni ole. Jokainen tavallaan, minä poika syön antaumauksella lihaa, kerta metsästäjänä sitä hirvihommissa sinne kertyy yllin kyllin. Kaupasta ei ole lihaa juuri tarvinnut ostaa, jokapäivä on lihaa syötävä jotta kerkiää pakkasen tyhjentää seuraavaan syksyyn. Kalapäiviä saisi kyllä olla meillä enemmänkin ja sellainen kasvissyönti päiväkin voisi olla ihan kivaa vaihtelua tuohon ainaiseen lihansyöntiin.

Äänestä
  • Raskasta ruumiillista ulkotyötä tekevät, esim, ( rakennusmiehet, metsurit, ym), Jaksaisivat pelkällä kasvisravinnolla painaa urakalla hommia. Suomen talvi on senverran ankara, että energiaa palaa. Kala on hyvää ja terveellistä, kasviksiakin saa olla, mutta lihan voimalla jätkät porskuttaa. Sisä ja istuma työläiset ovat asia erikseen.

    Äänestä

  • Raksa-jätkä kirjoitti:

    Raskasta ruumiillista ulkotyötä tekevät, esim, ( rakennusmiehet, metsurit, ym), Jaksaisivat pelkällä kasvisravinnolla painaa urakalla hommia. Suomen talvi on senverran ankara, että energiaa palaa. Kala on hyvää ja terveellistä, kasviksiakin saa olla, mutta lihan voimalla jätkät porskuttaa. Sisä ja istuma työläiset ovat asia erikseen.

    Jos on vaikea uskoa niin kokeile itse. Itse pärjään laktovegetaristi-dieetillä raskaissakin ulkohommissa. Ja sitten on tietysti nämä kaverit erikseen:

    http://www.vegaaniurheilijat.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=2

    Äänestä



noiden pennuille olisi siis pitänyt kunnallisessa päiväkodissa järjestää ihan omat ruuat...tällaisella kasvatuksellahan niitä saadaan tehtyä viherfanaatikkoja jotka sitten myöhemmällä iällä pitävät itseään muita parempana ja työntävät näkemyksiään joka kohtaan ja niiden mukaan pitäisi toimia koko yhteiskunnan.

Äänestä
  • Vähän niinkuin pillukarvojen sheivaus. Entinen luomutyyli onkin poikkeavuutta ja perverssiyttä. Sama periaate tässäkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


waaaash kirjoitti:

Mitäs olette mieltä Tuukan 8v! haastattelusta?
Aika huvittava minusta.
No harmittaahan se ettei voi syödä liivate-karkkeja mutta onneksi kasvissyöjä saa proteiineja ja vitamiineja.
Anna mun kaikki kestää.
Siinä on Tuukka raukka pesty molemmista päistä vaippa iästä lähtien.Mutta huippujuttu on:)

http://www.animalia.fi/animalia-toimii/animalia-lehti/kasvissyönti-on-huippujuttu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu