joka päivä särkee pää

wertyhu

Mulla on ollut nyt pidemmän aikaa jo niin että jossain vaiheessa päivää se pää alkaa särkeä.
En osaa sanoa tarkalleen että kauan, mutta ainakin monta kuukautta.
Olen jo alkanut tottua kipuun, koska se on niin joka päiväistä.
Mutta välillä sattuu niin paljon etten pysty muuta kuin nukkua.
Särkylääkkeet eivät auta itselläni ollenkaan, joten on yhtä tyhjän kanssa jos popsin niitä.

Haluaisin tietää mistä tämä outo päänsärky johtuu? Noin vain alkanut ja se että se on jokapäiväistä,
kyllä se häiritsee sosiaalista elämää ja sitä jaksanko keskittyä töihin.
En jaksa enää samalla tavalla olla aktiivinen koska särky vie paljon energiaa, jonka takia nukun usein monen
tunnin päiväunet.

Ainoat lääkkeet mitä tällä hetkellä syön, on e-pillerit, joita olen syönyt reilun vuoden.
Lääkäri itse sanoi että epäilee oireiden johtuvan niistä, mutta suostui kuitenkin vaihtamaan merkkiä.
Ja aloitan uudet viikon päästä.
Mutta jos päänsärky jatkuu niidenkin vaihtamisen jälkeen, niin mitä silloin kannattaisi tehdä?
Pitäisikö mennä johonki jatkotutkimuksiin?
Ainoa asia mikä pyörii mielessä on aivokasvain, ja haluaisin vain tietää miten tämän voisi sulkea pois vaihtoehdoista?
Onhan päänsärylle monta muutakin syytä, mutta en vain keksi mitä ne voisi olla, olen kuitenkin perusterve nuori nainen muutoin.

En nyt tiedä mitä muuta kertoisin?

12

3500

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otan osaa!

      Minulla on myös samanlainen päänsärky ollut vuosikausia. Se on kertakaikkiaan helvetillistä. Mitkään lääkkeet eivät auta. Itse en saa nukuttua silloin, pitää vaan tuskissaan pyöriä pitkin nurkkia.
      Minulla on muutama vuosi sitten pää kuvattu, mutta syytä ei löytynyt. Ikäväähän näissä on se, että lääkärit eivät aina edes ota tosissaan päänsärkyä, tai siltä ainakin tuntuu. Ehkä he ajattelevat, että ainahan sitä päätä pikkuisen kolottaa vähän joka ihmisellä. Mutta kun se ei ole pikkuista - se on perkeleellistä!
      Se invalidisoi elämää melko tehokkaasti.
      Silloin kun tunnet päänsäryn alkavan, ota kunnollinen määrä särkylääkettä. Mikään yksi burana ei auta hittojakaan! Pahentaa vaan tilannetta. Jos päänsärky pääsee oikein niskanpäälle, sitä ei lopeta mikään.
      Kyllähän sinun pääsi pitäisi tutkia. Pyri neurologin vastaanotolle ja kuvaukseen.
      Onko sinulla tutkittu silmät (tarvitsetko laseja, onko mahdollisesti silmänpohjasairauksia)?
      Onko hampaasi kunnossa? Purenta?
      Entä poskiontelot?
      Nämä kaikki on minulta tutkittu, mutta itselläni niistä ei vikaa löytynyt.
      Minulla on usein aamuisin oksettava olo. Neurologi sanoi, että tuollaiset aamuyön oksennuskohtaukset viittaisivat aivokasvaimeen, mutta kun sitä ei ollut.
      Toivottavasti saat apua!

      • Otan osaa!

        Jäi edellisestä:
        Voihan syy olla niissä e-pillereissä. Itselläni ei ole niitä.


      • aloittaja_______

        Silmät on tutkittu, lasit ja piilarit minulla on käytössä kun katson tvtä/ajan autoa jne.
        Hampaani ovat täydelliset (jos niin voi sanoa) niissä siis ei ole ollut koskaan yhtään mitään vikaa.
        Eikä kyllä poskionteloissakaan.

        On päiviä jolloin tuntuu että pää räjähtää, ja on päiviä kuin se vain ärsyttävän pienesti särkee.
        Tälläkin hetkellä ohimoissa on pientä jomotusta.

        Poikaystäväni hieroo päätäni melkein päivittäin, koska se on ainoa tapa mikä hieman lieventää kipua, mutta
        senkään vaikutus ei kestä pitkään.

        Ongelmana on myös se että keskiselkäni on täysin jumissa, sekin vihloo ihan kokoajan, enkä tiedä mistä sekään johtuu, en ehkä liiku tarpeeksi? Mikä voi olla mahdollista koska olen ollut niin paljon sairaana etten ole uskaltanut ottaa riskiä.


      • Anonyymi

        Tämä ne ei ota sitö tosissaan ne vaa on sillee joo mmm aaha joo no kannattaa juoda, moikka! :)


    • elämäni parhaat 80 e

      Hei hyvä kohtalotoverini!
      Päänsärkyni on ollut hyvin moninainen. Jo alle kymmenvuotiaana muistan kärsineeni ärsyttävästä pistävästä päänsärystä. Murrosiässä alkoi jännityspäänsäryn lisäksi migreeni. Saatoin kärsiä muutamia päiviä peräkkäinkin päänsärystä. Joskus auttoi pieni alkoholiannos, joskus päikkärit, joskus Burana, joskus Disperin, joskus taas yksi migreenin täsmälääke ja joskus toinen. Joskus auttoi ulkoilu, joskus se pahensi oloa, sama kahvin kanssa. Vuonna 1998 sain purentakiskon, josta ei ollut apua. Vuonna 2001 huomasin, että ikkuna auki nukkuminen auttoi sellaiseen päänsärkyyn, joka alkoi jo heti aamusta. Tosin ei sekään ole takuuvarma tapa. Nukun silti vieläkin ikkuna auki.

      Luulin silti erottavani j.p.-säryn ja migreenin toisistaan, mutta vuonna 2002 huomasinkin, etten tiennyt enää kumpi päänsärky minulla oli. Tuntui, että se olisi ollut migreeniä, kun se yhtenä päivänä alkoi. Mutta se jatkuikin päivästä toiseen. Sitten tulin raskaaksi enkä tiennyt, miten olisin särkyyn puuttunut. Lääkäri tosin antoi luvan syödä 3 x 800 mg Buranaa, kun hän kuuli, että hakkasin päätäni seinään (siis oikeasti), mutta siitäkään ei ollut apua. Lisäksi kaikki kuittasivat päänsärkyni hormonipäänsärkynä, vaikka se oli alkanut jo ennen lapsen hedelmöityspäivää. Ensimmäinen särytön päivä oli vasta jokin aika lapseni syntymän jälkeen. Pahin jakso alkoi kuitenkin vasta sen jälkeen, ja tällä kertaa särky kesti melkein jokapäiväisenä puolitoista vuotta.

      Elämäni paras satsaus oli mennä 2005 Päänsärkykeskukseen. Olin todella vähävarainen mutta myös murtumispisteessä. Olin keskittymiskyvytön, minua huimasi, kipukynnykseni oli selvästi laskenut, olin itkuinen ja suorastaan itsetuhoinen. Neurologi epäili ensimmäisenä, että olen lääkekierteessä eli kärsin lääkepäänsärystä. Onneksi hän ei juuttunut luuloihinsa. Hän piti erittäin ihmeellisenä, etten ollut koskaan saanut estolääkitystä päänsärkyyni. Myöskään verenpainettani ei ollut koskaan mitattu. Se olikin aika korkea. Alettiin kokeilemalla Stemetiliä ja Atacandia (verenpainelääke). Seuraavaksi piti siirtyä Botox-ruiskeisiin, sillä kasvojeni ja pään alueen lihakseni olivat todella kipeät. Menin ostamaan lääkkeet ja otin ensimmäisen Stemetilin. Noin kymmenen minuutin kuluttua huomasin, että päänsärkyni oli poissa. Voit kuvitella, että itkin ilosta. Sain syödä Stemetiliä noin puolitoista vuotta, verenpainelääkkeet minulla on vieläkin käytössä. Lääkäri kutsui tulosta supervasteeksi:) Joskus on päänsärkypäiviä, joskus jopa viikko. Koskaan ei taaskaan tiedä, mikä auttaa milloinkin, mutta jaksan, koska uskon säryn kuitenkin loppuvan. Arvostan jokaista päänsärytöntä päivää suunnattomasti ja muistan aina kiitollisena lääkäriäni!!

      Ja mikä olikaan diagnoosi: kroonistunut migreeni.

      • Otan osaa!

        Minäkin epäilin jossain vaiheessa lääkepäänsärkyä. Olin kaikista kivuista huolimatta sitten ilman lääkkeitä määrätyn ajan. Ei auttanut mitään!
        Minä sain myös aikanaan migreenilääkkeitä ja ne olivat pirun kalliita. En saanut niistä minkäänlaista apua. Olen kuitenkin netistä huomannut Hortonin päänsärystä kirjoitetun ja tuo särky muistuttaa omaani monessa suhteessa. En vain tiedä, kuinka pääsisin tutkimuksiin sellaiselle neurologille, joka tämän sairauden tuntisi hyvin. Oma neurologini ei ottanut asiaan kantaa.
        Neurologi Aki Hietaharju on kuulemma ammattilainen tämän Hortonin suhteen. Olen vuosia sitten käynyt hänen vastaanotollaan, mutta silloin en ollut kuullutkaan Hortonin päänsärystä.
        On tämä ikävä vaiva, mutta hienoa, että joku on sentään saanut apuakin vaivaansa.


    • as.

      "Haluaisin tietää mistä tämä outo päänsärky johtuu?"

      Ei kuitenkaan haluaisi.

    • Krisuli_

      Olen nyt 22-vuotias ja koko elämäni ajan päätäni on särkenyt suhteellisen usein. Noin vuosi sitten aloin kuitenkin saamaan myös migreenikohtauksia jotka päättyivät oksenteluun. Viime vuoden lopulla minulla oli tuommoinen migreenikohtaus, jonka jälkeen päätäni särki useita viikkoja joka päivä enenmmän tai vähemmän. Pääsin neurologille ja hän käski myös lopettamaan kaikki buranat sun muut, koska ne eivät mitenkään tehonnneet ja vaarana oli juurikin tuo lääkesärky. Neurologi määräsi minulle sitten muutaman kuukauden annoksen migreenin estolääkettä, beetasalpaajaa, jolla onneksi parissa viikossa saatiin särkykierre katki. Ihan mahtava tunne, kun päänsärky loppui ja pysyi poissa parikin viikkoa. Nyt päätäni särkee taas vähän useammin ja olenkin saanut uuden reseptin pitkävaikutteisempaan estolääkitykseen. Katsotaan kuinka tehoaa. Minun tapauksessani e-pillereillä ei ole ollut vaikutusta särkyyn, mutta senhän saa selville vain kokeilemalla. Itse olen ainakin kovin tyytyväinen kunnalliselta terveydenhuollolta saamaani apuun, neurologillekin pääsin suht nopeasti. Tsemppiä!

    • mutsi x 3

      jos päänsärkysi diagnosoidaan migreeniksi, siihen on olemassa täsmälääkitys (kipukohtauksiin) ja myös estolääkitys. Perheessämme kaksi lasta syö migreeninestoon lastenneurologin määräämää lääkettä. Vaihtoehtoina oli propral (joka käytössä ja toimii) sekä epilepsialääke pienellä annoksella.

      Tärkeintä on siis ensin selvittää kivun syy ja sen jälkeen hoitaa se.

      • Pupita Nokkonen

        Siis jätä velvollisuutesi,itsetuntusi ja anna aurasi levätä.


      • Kokemusta,,,
        Pupita Nokkonen kirjoitti:

        Siis jätä velvollisuutesi,itsetuntusi ja anna aurasi levätä.

        Natriumglutamaatti aiheuttaa toisille migreeniä (marinoitu liha, makkaroissa, leikkeissä, monissa pikaruuissa ja kiinalaisissa ylenpalttisesti), samoin jotkut muut lisäaineet.
        Energiajuomien nauttiminen kannattaa heti lopettaa.

        Myös hajusteisiin voidaan oireilla päänsäryllä. Esimerkiksi se seikka, että aamupäänsärky poistuu kun on yön ikkuna auki, selittyy yksinkertaisesti sillä että silloin vapautuu siitä kammottavasti tuoksupilvestä, jossa monet nuoret naiset ja miehetkin elävät.
        Monet elävät suuressa hajualtistuksessa ja kodit suorastaan haisevat kemikaleille!Deodorantit, hiussuihkeet, vartalogeeli.voiteet, hajustetut vessat, hajustetut pyykinpesuaineet jne jne.

        Hajualtistukseen turtuu itse. Sitten vain ihmetellään viattomasti miten päätä särkee! Monet pitävät vielä lemmikkieläimiä siinä jatkuvassa hajukoktailissa, ja ihmettelevät kun kärsivät eläimet oireilevat mm. ihottumilla!


    • Anonyymi

      Mulla on tismallee sama ei auta mitkää särkylääkkeet nyt kannattaa varaa aika yksityiselle ja täyttää päänsärky päiväkirjaa sellasen saa netistä tulostettuu haulla, päänsärky päiväkirja.
      Mulla ne epäilee siis migreenii ja niskojen jumissa olemista eli jännitys päänsärkyä, Meen 2vk päästä aivokuvauksii eili magneetti kuvauksii, toivotaan että olen terve.... Ja toivotaan että sinäkin olet! 🤩 Iloista loppukevättä💗

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 67
      1315
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe