Kokoomusnuorten tj Eero Tikka ei ole tärkeä eläin!
Eläinkunnan alhainen veto kokoomus-pyrkyriltä. Tämä Tikka-eläin halusi
ilmeisesti päästä otsikoihin hinnalla millä hyvänsä.
Olisi mieluummin kirjoittanut totuudenmukaisesti: Tikka-niminen ääliö ei ole tärkeä eläin.
"Saimaannorppa ei ole tärkeä eläin" ??
13
397
Vastaukset
- zum wohl
Tikka on periaatteessa oikeassa. Kuitenkin hänen mielipiteensä on turha, koska norpat kuolevat joka tapauksessa sukupuuttoon kaikista suojeluyrityksistä huolimatta.
Toisaalta kannattiko tällaista esittää vaalien lähetessä? Norpat kun ovat niin söpöjä. Jyrki voisi vähän tyrkkiä näitä nuoria kuumapäitä. Heidän ei pidä tyrkkiä norppia, liito-oravia, mamuja tai homoja.- Norpan ystävä
Tabuihin ei pidä edes pyrkyripoliitikon koskea.
Vanhoja jätkiä viiksekkäitä on suojeltava.
Se on pikkurahaa verrattaessa vaikka Iken synttärijuhliin
eli vaalilahjuksiin meneviin ziljooniin. - naputtaa kovaa
Jyrkin tyrkkimisillä ei ole mitään arvoa, tehoa päinvastoin. Kenenköhän pitäsisi tyrkkiä ja ketä?
- iken,,,,,
Norpan ystävä kirjoitti:
Tabuihin ei pidä edes pyrkyripoliitikon koskea.
Vanhoja jätkiä viiksekkäitä on suojeltava.
Se on pikkurahaa verrattaessa vaikka Iken synttärijuhliin
eli vaalilahjuksiin meneviin ziljooniin.> Se on pikkurahaa verrattaessa vaikka Iken synttärijuhliin
eli vaalilahjuksiin meneviin ziljooniin. >
Iken juhlat maksoivat 17000 €, Muutama norpan keinopesä maksaa 100000 € vuosi.
- olet tärkeä,
kun et ole enää tärkeä edes yh-huoraäidillesikään ?
- ihan hul..ja !!!
ilmeisesti luonnonsuojeluun tarkoitetut rahat pitäisi antaa kokoomuksen kassaan.Kokoomus on perkele kokkare puolue,joka suojelee rikkaitten omaisuutta ja köyhät maksaa.
- uusi norppafani
http://www.kuvalauta.fi/b/src/126986350693.jpg
Taidan olla tämän norpan puolella.- tussi
Hahahaaa, ei tainnut oikein onnistua tämä liike Kokoomukselta!!! http://ottomatias.posterous.com/avoin-kirje-kokoomuksen-puoluetoimistoon
oon täysin samaa mieltä.käsittämättömiä lausuntoja tältä kokoomus jepeltä.tää nykyinen hallitus on kykemätön tekemään tärkeitä päätöksiä,eli aika olis virkamieshallituksen,polittiset fossiilit vaihtoon.
- Iso Iivari
Ei ole tämä Tikka mitenkään fiksu mies! Leikilläänkään ei pitäisi lähteä niin arvokkaan meille jääneen harvinaisuuden kuin Saimaan norpan tappamisajatuksella kirjoittelemaan, ja jos tosissaan on poika sanomansa tarkoittanut, säälittää hänen puolestaan. Ymmärrys on hänet jättänyt.
Puolue on saanut oman rasitteensa, valitettavasti. - puuhun
Luonto vetää tikan
eli hirsipuuhun! Saimaan norppa on satakertaa tärkeämpi suojelukohde, kuin yksikään suomen soista, tai esim. valkoselkätikka tai edes liito-orava, joiden elinpiiri ei ole yhtä rajoitettu ja lajia ajatellen yhtä riskialtis.
Nyt saavutettu verkkokalastus kielto tai "vapaaehtoinen" rajoitus ei ole kuitenkaan mikään tae millekkään, sillä nuo isännät joiden vesialuieden sisällä norppa pääosin pesii, ovat kuitenkin kaikessa ylimielisyydessään ja piittamattomuudessaan hallitsematon taho. Kuka heitä loppujen lopuksi oikeasti kykenee valvomaan? Ylipäätään vesialueet pitäisi olla vain ja ainoastaan valtion määräysvallan alla, sillä kuinka voidaan mitata muuttuva alue siten että sen omistusoikeus joka on saatu satunnaisten valintojen kautta, voidaan määritellä.
Ns. manttaalijakokunnat ja niiden määräysvalta on suuri ongelma, todelliselle norpan suojelulle.
NORPPAA EI OLE MUUALLA KUIN SAIMAALLA!
http://www.sarkanniemi.fi/akatemiat/saimaannorppa_2.html
Ajattele mikä on tärkeää, ajattelematon Nakke Nakuttaja (Tikka) vai ajateltava Saimaan Norppa!
- justjst
just
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321