Aloitin Champix-lääkityksen viisi viikkoa sitten. Olen polttanut kohta 20 vuotta ja kokeillut lopettaa useasti huonolla menestyksellä. Nyt Champixin avulla olen ollut kuukauden polttamatta enkä edes pystyisi polttamaan vaikka haluaisin.
Parina ekana päivän sain sivuoireena pieniä hikoilu ja kuumuus kohtauksia. Nämä kuitenkin menivät nopeasti ohi. Unielämä on ollut levotonta alusta asti. Nyt tuntuu kuitenkin että lääkityksen jatkuessa nukkuminen käy koko ajan vaikeammaksi. Vaikka olisin päivisin väsynyt, en vain saa unta. Viime yönä nukahdin joskus viiden aikaan je kello herätti kahdeksalta. Joka yö ei ole ollut yhtä vaikea, mutta ongelma tuntuu pahenevan. Tämä tietysti vaikuttaa kaikkeen.
Olen myös ollut muutaman kerran ulkona, ja minulta on mennyt muisti ihan kokonaan ja olen haastanut riitaa ihmisten kanssa. Tämä ei ole yhtään normaalia, sillä olen yleensä todella rauhallinen ihminen. Nyt en uskalla ottaa yhtään alkoholia lääkityksen aikana.
Suomalaisilla keskustelupalstoilla ihmisten kokemukset ovat lääkkeestä lähinnä positiivisia. Mutta kun googletin aiheesta englanniksi, tuli vastaan lukuisia artikkeleita ja keskusteluita erilaisista ongelmista. Yhdysvalloissa Pfizeriä vastaan ollaan nostamassa lukuisia oikeusjuttuja. Ongelmia ovat olleet itsemurha-alttius, muuttunut käytös ja muut mielenterveyshäiriöt.
Olen todella iloinen ja ylpeä että olen ollut näin kauan polttamatta, mutta unettomuus alkaa tehdä aika hermostuneeksi.
Onko kellää muulla vastaavia kokemuksia?
Champix & unettomuus
Marlboro Light
1
1022
Vastaukset
- Anonyymi00001
On vanha postaus, mutta vastaan silti. Kokolailla prikulleen samaa ongelmaa täällä. Kokolailla kohta 6viikkoa syönyt lääkettä. Tupakka ei mielessäkään. Alusta asti unia ja nyt noin viikon mennyt unettomuuden puolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222828Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A101942Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.531787Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671779Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971703Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211684Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.701450Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001245Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta121208Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311198