Ostimme Hermeliinin poikasen (2kk) miten sen ruokkiminen tarkkaan ottaen menee. Pellettiä ja heinaa syö kuin hullu ja salaatinlehdet menevät.. onko sitä salaatinlehteä puoli desiä? mikä on sen pääruoka päivässä?
Kuinka paljon kani tarvitsee vuorokaudessa unta?
Tämä suloisuus juoksentelee kokoajan ympäri huushollia innoissaan ja on todella sosiaalinen.
Hermeliinin hoito
14
1526
Vastaukset
- Hermeliini2kk
ps. ostaisimme myös kanin mökin :)
- johaug
salattia pari lehteä, tosin ei suositella koska heikentää karvan laatua. Pääruoka on heinä ja vesi. Kani tarvitsee päivässä n.8 tuntia, riippuu eläimen unen tarpeesta. Toisilla on suurempi, toisilla pienempi.
- 16+20
Anna sille porkkanaa,minun kani ainakin tykkää siitä. Älä anna salaattia paljon kerrallaan kanillesi, sen maha voi mennä ruikulle, itse en anna salaattia ollenkaan kanilleni.
Hae kesällä ulkoa heinää ja voikukkaa kanillesi,mutta ei kovin paljon kerrallaan, äläkä kerää tien vierestä koska siellä heinät on autojen pakokaasujen saastuttamia.
Itse kasvatan kanilleni kauran versoja ikkunalaudalla syksyllä,talvella ja keväällä, kun pihalta ei vielä löydy viherravintoa.
Pellettiä ja kuivaa heinää aina tarjolla ja tietysti vettä.
Minun kani ottaa pitkät päiväunet, on vilkkaimmillaan aamulla ja illalla. Yöllä nukkuu häkissään, välillä herää syömään. - tania78
Ennen ostoa tietysti pitäisi ottaa selvää ruoista jne muista tärkeistä jutuista.... esim: sairausoireista...
Käväiseppä : http://www.kaniyhdistys.com/www/ - anni3333333
..........OSTIN ITEKKI HERMELIININ VIIMEVIIKOL NE ON OIKEEST SÖPÖI :)
mut en ainakaa anna salaattia ollenkaan mun kanille . hei kaikki minä e ymmärrä minun luppakorva pupuni on ruikulla enkä tiedä mikäsillä on voisittako auttaa terveisi meijers
- Mine
Annatko sille salaattia? ja jos se on just muuttanu kotiin ja annat sille jotain kosteeta ravintoa voi tuloksena olla ripuli. Anna sille nyt sit lähinnä vettä ja heinää. eläinlääkärille sit muuten :)
- Herme<3
Joo salaattia ei kannata antaa, koska se muodostaa kaasuja vatsaan ja kanit ei osaa piereskellä ni se on sille kanille tosi ikävää. Lehtisalaattia voi antaa juuri ja juuri maistettavaksi. Meidän kani tykkää tosi paljon omenista :)
- Sedä
Kyllä salaattia saa antaa, kaalia sen sijaan ei kannata juurikin kaasujen takia. Kohtuudella kuitenkin, kuten kaikkea tuoretta että maha kestää.
- Mine
Just näin :)
Meilläki on Hermeliini Jyri, tuli eile. Ei mittää salaattia aiota antaa ettei ee oo just ripuli. Kaneiha kuolee nuorena ripulii. Mut porkkanaa ja kurkkua sit jossai kohtaa.
- Helpmis
Olen hankkimassa hermeliiniä kannataako se? Onko se kauhean vaikea hoitoinen?
- heekkupyllymme
Ei mulla on ollu jo parivuotta ihana poikamme :) se tulee luokseni kutsumalla sitä ja annan herkun
- Rotua etsimässä
heekkupyllymme kirjoitti:
Ei mulla on ollu jo parivuotta ihana poikamme :) se tulee luokseni kutsumalla sitä ja annan herkun
Etsitään meidän perheele kania tai kaneja haluttais kani joka tykkäis olla sylissä ja semmonen voisi pitää ulkona ympäri vuoden mutta kyllä hän se pääsisi sisälekkin pääsis.sen pitäis olla reipas kani jonka kanssa voisi harrastaa esim. Agilityä.Leijonaharja vai hermeliä voisko kumpaakaa pitää ulkona ympäri vuoden?
Rotua etsimässä kirjoitti:
Etsitään meidän perheele kania tai kaneja haluttais kani joka tykkäis olla sylissä ja semmonen voisi pitää ulkona ympäri vuoden mutta kyllä hän se pääsisi sisälekkin pääsis.sen pitäis olla reipas kani jonka kanssa voisi harrastaa esim. Agilityä.Leijonaharja vai hermeliä voisko kumpaakaa pitää ulkona ympäri vuoden?
Mieluummin joku hieman isompi rotu, mutta jos ulkohäkki on oikeasti kunnolla lämmitetty, niin kääpiökin pärjää. Mutta ne on huomattavasti herkempiä paleltumaan.
Kaniagilityä ei kauheasti harrasteta, kanihyppyä sen sijaan enemmän :P Useimmat hyppijät ovat kääpiöluppia tai kääpiölupparisteytyksiä mutta mikä tahansa rotu voi pärjätä, ja se riippuu enemmän kanin tempperamentista kuin rodusta. Veikkaan että ihan isoimpia (esim. ranskanluppa) ei hirveesti kiinnosta hyppiä... Mut nekin voi sit toki opetella vaikka temppuja :)
Ekana kanina kivoja ja ystävällisiä on esim. kääpiöluppa, ranskanluppa, hollantilainen ja leijonanharjas, mutta muihinkin kannattaa tutustua ja kysellä niiden kasvattajilta että teille sopivin löytyy. Kanit ei ylipäätään juurikaan tykkää olla sylissä. Mun kääpiöluppa tykkää istuskella vieressä siliteltävänä, ja joskus kiipeää itsekin syliin, mutta se vihaa nostamista yli kaiken :P
Ulkokaniksi mieluiten aina kaksi kania!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2456097Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k314506Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,242562Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E3122306Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast501505Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1781444Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611349Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1331277- 351054
- 1751021