Kuinka kauan Viro elää täysin Suomen ja suomalaisten elättinä? Eikö maa voisi vihdoin itsenäistyä myös taloudellisesti ja lopettaa Suomen elättinä elämisen?
Viron Suomen elättinä
8
365
Vastaukset
- Vanha juttu
Perustelut ja viittaukset, kiitos!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8494455 - soomlane
tyhmyydelle voi vain nauraa, että oikein tänne kirjoittelemaan ryhtyy..hehheh.
- parane peagi
Eestlasted toetavad oma maksudega muuhulgas vaimsete häiretega soomlasi ravimite ja invaliidsuspensioni näol. Võta see leevendav tablett..
- Avaasilmiäsi
Jos vielä muistatte niin kaksikymmentä (20) vuotta sitten meiltä vietiin Viroon jonkin verran humanitaarista apua kun yhteiskunnan rakenteet rajusti muuttuivat.
Pian toiminta kuitenkin muuttui vastikkeelliseksi kaupankäynniksi, ei tässä nykytilanteessa kumpikaan ole toisen elättinä. Virolaiset käyvät meitä arkisissa töissä auttelemassa ja me myyskentelemme mikäli pystymme sinne mitä siellä tarvitaan markkinahinnoilla. - warum?
Avaasilmiäsi kirjoitti:
Jos vielä muistatte niin kaksikymmentä (20) vuotta sitten meiltä vietiin Viroon jonkin verran humanitaarista apua kun yhteiskunnan rakenteet rajusti muuttuivat.
Pian toiminta kuitenkin muuttui vastikkeelliseksi kaupankäynniksi, ei tässä nykytilanteessa kumpikaan ole toisen elättinä. Virolaiset käyvät meitä arkisissa töissä auttelemassa ja me myyskentelemme mikäli pystymme sinne mitä siellä tarvitaan markkinahinnoilla.Miksi eivät sitten maksa veroja?
- totu
warum? kirjoitti:
Miksi eivät sitten maksa veroja?
Kenesatä sä puhut? Palkasta menee 23%, vuoden lopusta meni 39% ja nyt tuli verolappu, että vieläki täytyy maksaa 1150 e.
- oh yeah!
Selline kommentaar:
¤¤¤ viro ja virolaiset perheellinen yrittäjä6.10.2009 21:08 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8494455
juu virolaiset tekee kyllä työtä,pimeesti ja paljon halvemaalla kuin suomalaiset,työnantajat ottavat mielellään kun saavat enemmän rahaa,ja mitä tulee suomalaisiin työntekijöihin niin tuhannet ja taas tuhannet miehet ja miksei naisetkin ovat työttömiä ja valtio maksaa korvaukset mutta mistä kun ei tule verorahoja virolaisilta.ihme touhua.kyl vituttaa¤¤¤
Et siis tuhanded ja tuhanded soomlased on ilma tööta, sest Soome tööandjad kasutavad ”pimedat” tööjõudu Eestist?
Küsiksin kohe – kus on seaduste jälgijad? Kes on selles süüdi?
Ja lisaksin, et kogu jutt on haige inimese kirjutatud. Mis YRITTÄJÄ see tobu olla tahab?- Kulkukauppias69v
Paljon näyttää olevan turhaa yleistämistä. Totta on, että Virossa toimii tuhansia suomalaisia talousrikollisia, kotimaassa liiketoimintakieltoon joutuneita. He kai sitten ovat opastaneet virolaisiakin verojen kiertoon ja muuhun kikkailuun.
Viro ja Tallinna ovat meille kuitenkin yksi askel lähemmäksi maailman markkinoita, vielä kun saataisiin hyvä rahtiyhteys, vaikkapa tunneli meren alitse ja nopeampi rata kohti keski-Eurooppaa, niin emme olisi niin eristyksissä muista ja alttiina häiriöille.
Siispä yrittäkää edistää kaikkea yhteistyötä etelänaapurin kanssa, yhdessä kaksi pientä pärjäilee paremmin.
Joskus parikymmentä vuotta sitten kun uudet mahdollisuudet avautuivat, kuvittelin että kielipuolella syntyisi jonkinlainen Helsingin-Tallinan slangi, hauska sekoitus, mutta en ole sellaista huomannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain35010220Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve112922Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2852306Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1222086Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U381873SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1001669Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1411633- 1471557
Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin721385Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931046