Kuinka kauan Viro elää täysin Suomen ja suomalaisten elättinä? Eikö maa voisi vihdoin itsenäistyä myös taloudellisesti ja lopettaa Suomen elättinä elämisen?
Viron Suomen elättinä
8
340
Vastaukset
- Vanha juttu
Perustelut ja viittaukset, kiitos!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8494455 - soomlane
tyhmyydelle voi vain nauraa, että oikein tänne kirjoittelemaan ryhtyy..hehheh.
- parane peagi
Eestlasted toetavad oma maksudega muuhulgas vaimsete häiretega soomlasi ravimite ja invaliidsuspensioni näol. Võta see leevendav tablett..
- Avaasilmiäsi
Jos vielä muistatte niin kaksikymmentä (20) vuotta sitten meiltä vietiin Viroon jonkin verran humanitaarista apua kun yhteiskunnan rakenteet rajusti muuttuivat.
Pian toiminta kuitenkin muuttui vastikkeelliseksi kaupankäynniksi, ei tässä nykytilanteessa kumpikaan ole toisen elättinä. Virolaiset käyvät meitä arkisissa töissä auttelemassa ja me myyskentelemme mikäli pystymme sinne mitä siellä tarvitaan markkinahinnoilla. - warum?
Avaasilmiäsi kirjoitti:
Jos vielä muistatte niin kaksikymmentä (20) vuotta sitten meiltä vietiin Viroon jonkin verran humanitaarista apua kun yhteiskunnan rakenteet rajusti muuttuivat.
Pian toiminta kuitenkin muuttui vastikkeelliseksi kaupankäynniksi, ei tässä nykytilanteessa kumpikaan ole toisen elättinä. Virolaiset käyvät meitä arkisissa töissä auttelemassa ja me myyskentelemme mikäli pystymme sinne mitä siellä tarvitaan markkinahinnoilla.Miksi eivät sitten maksa veroja?
- totu
warum? kirjoitti:
Miksi eivät sitten maksa veroja?
Kenesatä sä puhut? Palkasta menee 23%, vuoden lopusta meni 39% ja nyt tuli verolappu, että vieläki täytyy maksaa 1150 e.
- oh yeah!
Selline kommentaar:
¤¤¤ viro ja virolaiset perheellinen yrittäjä6.10.2009 21:08 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8494455
juu virolaiset tekee kyllä työtä,pimeesti ja paljon halvemaalla kuin suomalaiset,työnantajat ottavat mielellään kun saavat enemmän rahaa,ja mitä tulee suomalaisiin työntekijöihin niin tuhannet ja taas tuhannet miehet ja miksei naisetkin ovat työttömiä ja valtio maksaa korvaukset mutta mistä kun ei tule verorahoja virolaisilta.ihme touhua.kyl vituttaa¤¤¤
Et siis tuhanded ja tuhanded soomlased on ilma tööta, sest Soome tööandjad kasutavad ”pimedat” tööjõudu Eestist?
Küsiksin kohe – kus on seaduste jälgijad? Kes on selles süüdi?
Ja lisaksin, et kogu jutt on haige inimese kirjutatud. Mis YRITTÄJÄ see tobu olla tahab?- Kulkukauppias69v
Paljon näyttää olevan turhaa yleistämistä. Totta on, että Virossa toimii tuhansia suomalaisia talousrikollisia, kotimaassa liiketoimintakieltoon joutuneita. He kai sitten ovat opastaneet virolaisiakin verojen kiertoon ja muuhun kikkailuun.
Viro ja Tallinna ovat meille kuitenkin yksi askel lähemmäksi maailman markkinoita, vielä kun saataisiin hyvä rahtiyhteys, vaikkapa tunneli meren alitse ja nopeampi rata kohti keski-Eurooppaa, niin emme olisi niin eristyksissä muista ja alttiina häiriöille.
Siispä yrittäkää edistää kaikkea yhteistyötä etelänaapurin kanssa, yhdessä kaksi pientä pärjäilee paremmin.
Joskus parikymmentä vuotta sitten kun uudet mahdollisuudet avautuivat, kuvittelin että kielipuolella syntyisi jonkinlainen Helsingin-Tallinan slangi, hauska sekoitus, mutta en ole sellaista huomannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä242465- 911004
- 58871
- 66845
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26827Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6797Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37790Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.63762Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75684Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu131678