Renault 19 startti

Rellu19^^

Eli Mulla on Renault 19, 1,7 ja vuosimallia -90. Ogelmaksi on muodostunut startti, solenoidi juuttuu vähän väliä. Startaa vasta kun solenoidiin kopauttaa. Ostin uuden startin joka toimi hetken moitteetomasti mutta sama vika jatkuu(kopauttamalla toimii). Vanhalla startilla solenoidi juuttui alksu harvoin mutta pikkuhiljaa lähes joka käynnistyksellä.

Olen mitannut arvot akun jännite oli 12,40 ja solenoidille akulta menevä suoravirta on 12,39. Olen myös vetänyt lisämaadoituksen sartilta koneen runkoon ja ei auta.


Otin uuden startin irti ja hain vaihossa toisen samanlaisen startin.

Voihan se olla tietenkin mahdollista että uudessakin startissa on solenoidi vika.

Onko kellään muulla vastaavaa kokemusta ja jos on niin millä on saanut startin rauhoittumaan?

1

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viallinen on tainnut

      On tainnut sattua viallinen startti sulle varaosaliikkeestä aina silloin tällöinhän on näitä viallisia varaosia jotka jo takuuaikana rikkoutuvat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3870
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3652
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      109
      3495
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      64
      2871
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      73
      2706
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2241
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      53
      1504
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1155
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1142
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1138
    Aihe