Lisäenergian tarve huijausta?

shokkihoitoa

Hallitus ja suuret energiayhtiöt ovat yksissä tuumin rakentamassa Suomeen lisää ydinvoimaloita. Molempien argumentteina on sähkön kulutuksen voimakas kasvu lähitulevaisuudessa.
Mutta esim. alkuvuonna sähkönkulutus on talven ennätyspakkasista huolimatta tippunut yli 8% vuoden takaisista lukemista. Lisäenergian tarvetta myös perustellaan kotitalouksien lisääntyvällä sähkölaite hankinnoilla ja teollisuuden kasvavalla tarpeella.
Onko laskelmissa otettu huomioon tekniikan kehitystä ollenkaan? Vaikka suomalaiset hankkisivat kotiinsa uutta elektroniikkaa vanhan tilalle on huomioitava uusien sähkölaitteiden energiankulutuksen tippuvan vuosittain jopa 20% vauhdilla. Esimerkiksi uuden led-energiansäästö tv:n sähkönkulutus on käytännössä olematon verrattuna 90-luvun virtasyöppöihin, jääkaapeista puhumattakaan. Kotien valaistus siirtyy energiansäästölamppuihin ja ledeihin joiden kulutus on alle kymmenesosa perinteisestä hehkulampusta. Rakennusmääräykset tiukkenevat energiatehokkaimmiksi ja lämmityskustannukset muutamassa vuodessa puolittuvat nykyisistä luvuista.
Lisäenergian tarvetta perustellaan usein ensimmäiseksi talouden kasvulla eli teollisuuden tarpeilla. Onko Suomessa perustettu 70-luvun tyylistä uutta savupiipputeollisuutta viimevuosina? Mikä on tämä uusi business-suunta joka tulee Suomessa syömään parin ydinvoimalan tuotokset? Yritysmaailmaa hiukan seuranneena teollisuuslaitokset ovat pienentäneet vuosittain kulutustaan Suomessa ja perinteiset isot teollisia tuotteita valmistavat laitokset on siirretty halvan työvoiman maihin (Kauko-itä, Intia etc).

Voisiko Wattenfallin energia-asiantuntija hiukan avata tätä "energiantarvetta" tavalliselle maalikolle jonka oma sähkönkulutus on vuosittain pienentynyt mutta lasku on kasvanut?

5

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maallikon mietteitä

      Olen myös ihmetellyt tätä lisäydinvoiman pakonomaista edistämistä kun samanaikaisesti teollisuutta ajetaan kovaa kyytiä alaspäin. Poliitikkoihin kohdistuva lobbaus kulissien takana on varmasti todella merkittävää.

      Maallikkona ajatellen sähkön kulutusta voisi ehkä kasvattaa jollain aikavälillä bensakäyttöisten liikennevälineiden muuttuminen sähköllä toimiviksi. Sinnepäin kehitys näyttäisi olevan menossa.

      Merkittävin tekijä usean lisäydinvoimalan takana on tietenkin raha, eli sähköyhtiöiden tuotto-odotukset. Kaikkien ydinvoimaloiden mukana Suomeen syntyy niin merkittävä sähkön ylituotanto, että sitä varten kannattaa pitkällä aikavälillä investoida sähkön vientilinjojen rakentamiseen ulkomaille. Linjojen rakentamisen maksavat tietysti suomalaiset sähkölaskuissaan. Kun vienti saadaan vetämään, mitä tästä seuraa? Koska ulkomailla sähkön hinta on Suomea korkeammalla tasolla, kaikki liikenevä sähkö kannattaa viedä sinne. Tästä seuraa tietenkin se, että Suomessa sähkön hinta täytyy nostaa samalle, korkeammalle tasolle. Harhaluulo on siis se, että lisääntyvä tuotanto mahdollisesti alentaisi sähkön hintaa, päinvastoin.

      • ei yhtään liikaa

        Siinä olet oikeassa että sähkön siirtoon ei ole yhteyksiä, joten nykyistä suuremmasta viennistä puhuminen on pelkkää huulten heiluttelua.

        Keskieuroopassa kuluttaja maksaa sähköstä koerkeampaa hintaa mutta se korkea hinta muodostuu veroista. Ei sillä tuottaja saa yhtään parempaa hintaa kuin täällä, joten siksi niitä linjoja ei ole rakennettu kun siihen ei ole mitään intoa sähköyhtiöiden puolelta.

        Me TARVITSEMME kolme uutta ydinvoimalaa. Yksi korvaa venäjän tuonnin, toinen korvaa vanhenevia laitoksia ja vasta se kolmas on lisääntyvää kulutusta varten.


    • kulutus kasvaa

      Sähkönkulutus ei ole vähenemässä, mutta laitokset vanhenee ja vanhetuvia pitäisi korvata uusilla. Hiililaitosten tilalle olisi järkevää rakentaa uusiutuviin ja ydinvoimaan perustuvia, jotta saadaan saasteet vähemmäksi.

      Asuntojen lämmitykseen käytetyn energian määrä ei ole mainittavasti kasvanu enää viiteenkymmeneen vuoteen, koska uusi rekennuskanta on niin paljon paremmin eristettyä kuin käytöstä poistuvat vanhat rötisköt.

      Mutta sähkön kulutus kasvaa ja jos liikenne saadaan öljystä sähköön, niin siitä se vasta piikki tulee.

      Telkkarit ovatkin aika hyvä esimerkki kulutuksen lisääntymisestä VAIKKA tekniikka kehittyy, vanha 25 tuumainen putkitelkkari kulutti paljon vähemmän sähköä kuin 37 tuumainen LCD.

      Meilläkin on viisi tietokonetta, pelikonsoli, kolme telkkaria, kolme digiboksia, kotiteatteri, kaksi DVD-sooititna ja vielä yksi VHS-videokin, musiikin soittovälineitä on niin paljon etten jaksa edes luetella.

      Lapsuuden kodissa oli 30 vuotta sitten sterot, VHS, kaksi telkkaria ja yksi commandore 64.

      Kummassakohan kuluin enemmän sähköä viihdelaitteisiin?

      Ehdotan että kun sähköstä tulee pulaa, niin niiden katkominen aloitetaan kehä I:sen sisäpuolelta, sillä siellähän nämä viehepiipertäjät ja muut oikeasta elämästä vieraantueneet pitää kortteeria.

    • Vattenfall_asiantuntija

      Kiitos mielenkiintoisesta kysymyksestä.
      Sain oheisen vastauksen Vattenfall Sähköntuotannosta:

      "Ensinnäkin tiedoksi se, että Vattenfall ei ole mukana yhdessäkään Suomeen lupaa hakeneista ydinvoimahankkeista.
      Myös Vattenfallin käsityksen mukaan sähköstä uhkaa päinvastoin tulla ylitarjontaa Pohjoismaissa. Tämä johtuu paitsi suurista ydin- ja tuulivoiman rakennussuunnitelmista, myös kysyntäarvioiden alenemisesta. Uusiutuvan energian tuotantoa on kuitenkin lisättävä merkittävästi EU:n sitovien maakohtaisten tavoitteiden vuoksi, joiden saavuttamisessa ydinvoima ei auta. Päästötön ydinvoima on erinomainen tapa tuottaa pääosa ympärivuotisesta sähköntarpeesta."

      Terveisin, Airi Laakkonen,
      Vattenfallin energia-asiantuntija

    • Cumulus nimbulus

      Onko "ukkosenjohdattimet" edelleen v. 2010 UUSI energiamuoto Suomessa...Suomi-salama1?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      193
      4260
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1966
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1617
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1333
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1317
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      929
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      24
      883
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      869
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      808
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe