omenapuu

lady lady

pihassamme on vanha omenapuu. hanki nousee talvisin korkealle ja jänikset syövät oksia. miten tämän voisi estää? pitääkö puita olla yleensä kaksi pihassa? meillä on vain yksi ja ajattelin ostaa toisenkin, mutta paikan keksiminen on tosi vaikeaa. pihassa on osaksi kalliota, mikä rajoittaa syvälle kaivamista. on myöskin vaikea ajatella pitkällä tähtäimellä kasvupaikkaa, kun puusta varmaan tulee joskus tosi suuri. haittaako puiden iso ikäero? en myöskään tiedä mitä "merkkiä" tuo puu on.

auttakaa kaupunkilaista :/

2

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hflflfluyf

      yrittää aidata jänisverkolla puusi. Laita myös myyräsuojat puusi ympärille ennen lumien tuloa.

      Riippuen omenapuu lajikkeesta pitääkö puullesi olla pölyttäjä. Jos olet saanut puusta jo omenoita, silloin et tarvitse toista puuta ainakaan pölyttämään. Jos tuntuu ettei puusi tee omenoita, sinun tapauksessani on ehkä parasta latvusvartaa puuhusi muutama pölyttäjä lajike. Varttamien voi tehdä itsekkin, tai jos paikkakunnallasi on taimistoja sieltä varmaan löytyy varttamistaitoinen puutarhuri.

      Ikäerolla ei ole mitään väliä.

      Jos haluat tietään puusi "merkin", ota yhteyttä vaikka Hirvensalmen taimistoon. Siellä tekevät puiden tunnistusta. Hirvensalmen taimiston yhteystiedot saat googlettamalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      436
      6347
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      125
      3659
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      95
      2439
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1909
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      111
      1271
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1245
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1065
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1048
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      950
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      43
      941
    Aihe