vuorimänty

kuusimäntypuu

Ostin itselleni asunnon syksyllä ja pihakäytävän vieressä kasvaa vuorimänty, se on vanha, koska oksat ovat käsivarren vahvuisia ja alimmat oksat ovat puolen metrin korkeudessa ja juuri n. 35-40 cm ympärysmitaltaan. Nyt runsaslumisen talven aikana oksat taipuivat pihaielle tukkien sen melkein kokonaan.Korkeutta sillä on n.150 cm. Miten leikkaan mäntyä? Juurestako käsivarren vahvuiset oksat poikki ja nyppiä niitä muita kasvustoja hillitäkseni männyn kasvua? Tosi rumasti se nyt on taipunut ja kasvanut muodostaan, ja kesäällä se on varmaan vielä kauheampi. Miten sitä pitäisi leikata, että siitä saisi kauniin?
Kiitti avusta:))

2

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • O-mukulakiurunkannus

      Eipä taida paljon leikkely auttaa, parasta on opetella elämään sen kanssa. Sanot, että oksat ja runko ovat taipuneet tosi rumasti, mutta ota huomioon, että kauneus on katsojan silmässä. ;-) Jos haluaa vuorimännystä tuuhean, sen saman vuoden kasvaimia typistetään joskus kesän mittaan esimerkiksi puoleen pituudestaan. Vanhempien vuosikasvaimien tai oksien pätkiminen ei yleensä tuuheuta mäntyä, sillä se ei osaa siitä tehdä uusia vuosikasvaimia.

      Jos et kestä katsella vuorimännyn muotoja sellaisenaan, istuta sen juurelle kärhöä tai jotain muuta oman mielesi mukaista köynnöstä. Varsinkin kärhö kerää kyllä kaiken huomion itseensä ja männyn mahdollisesti rumistakin muodoista tulee mielenkiintoisen näköinen kiipeilyteline kärhölle.

      • kuusimäntypuu

        Kiitti vastauksesta!Ajattelinkin istuttaa sen juureen jotain, mutta kärhöhän ruskistuu kamalaksi syksyn tullen? Voiko ne alasleikata syksyllä? Toinen huoleni oli sen männyn kasvu siihen kulkutielle ja talven aikana polku siirtyi toisellapuolen olevan kukkamaan päälle,en halua tallata kukkamaata tuon männyn takia eli voiko tuota vuorimäntyä oksia taikka poistaa jonkun isommankin oksanhaaran surutta? Ne oksat jotka ylettyy polulle pitää karsia kuitenkin jollakin tavoin, tappamatta vuorimäntyä kuitenkaan. Miten sen teen? Oksa poikki? Pitääkö tynkää suojata? tms.

        Tiedosta olisin kiitollinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      21
      2021
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      66
      1797
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1563
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      485
      1429
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1424
    7. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1217
    8. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1079
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      72
      1058
    10. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      21
      957
    Aihe