Eli vanha ainakin 6 vuotta vanha pesukone, ZANUSSI TL-974c, alkoi temppuilemaan aivan yht äkkiä..
Eli aloittaa pesuohjelman ottamalla vettä mutta jatkaa tätä veden ottamista koo ajan kunnes vettä alkaa tulla poistoletkun kautta. Jatkaa tätä niin kauan kuin vain virrat on päällä. Samoin välillä voi olla niin että ottaa vettä ja pysähtyy eikä tee mitään.
Nukkasihti puhdistettu pesukoneen alaosasta. Kokeiltu käyttää 90 asteessa puhdistaakseen, mutta eihän tuo onnistu. Mitä vippas konsteja olisi?
Opiskelijana ei ole vielä varaa ainakaan uutta ostaa, koraajat unohtakaa hintojen takia..
Eli aloittaa pesuohjelman ottamalla vettä mutta jatkaa tätä veden ottamista koo ajan kunnes vettä alkaa tulla poistoletkun kautta. Jatkaa tätä niin kauan kuin vain virrat on päällä. Samoin välillä voi olla niin että ottaa vettä ja pysähtyy eikä tee mitään.
Nukkasihti puhdistettu pesukoneen alaosasta. Kokeiltu käyttää 90 asteessa puhdistaakseen, mutta eihän tuo onnistu. Mitä vippas konsteja olisi?
Opiskelijana ei ole vielä varaa ainakaan uutta ostaa, koraajat unohtakaa hintojen takia..
Vastaukset 8
Vanhimmat
jos ohjelmakytkin antaa käskyjä niin vika on mangneettiventtiilissä,tai sitten ohjema valitsin on rikki
sellainenkin laite, kuin vedenpinnan tunnistusanturi, mutta yleisin syy häiriöihin on ohjelointiyksikön rikkoontuminen ja sen voi vaan vaihtaa uuteen. Jos osaat etsiä vian ja korjata koneen, niin sen pitää onnistua ilman näitä kyselyitäkin.
höh,
voihan sitä aina kysyä ilman sarkastisia vastauksia.. Voihan vika olla joku yleinen "tyyppivika" tai jokin poppaskonstti jolla ainakin hetkeksi taas saisi toimimaan. Ohjelmointiyksikkö on todennäköinen vika, koska enää ei ohjelmavalitsin liiku mihkään..
Pitänyt olla sarkasmia... tahallista, täällähän yleisiä neuvoja ovat senkaltaiset, kuin "osta uus" tai "sinulla on väärä merkki"
Jos jotain poppakonsteja olisi, niin ne vian laadut pitäisi itse yhtälailla tiedostaa, päätellä, korjata, ennenkuin alkaa jonkun antaman poppakonstiohjeen mukaan yrittämään, ei sekään silloin onnistu.
Se ohjelmointiyksikön sekoaminenhan se yleensä kaikki viat aiheuttaa, on pääteltävissä.
Uuden hintaa voipi kysellä jostain yleis huoltoliikkeestä ja vaihtaa itse, jos ei ole suhteettoman kallis, ne lukemattomat johdotkin on liittimillä yhdistetty, muussa tapauksessa johtojärjestyksen sekoaminen on piste hommalle.
Varteenotettava vaihtoehto on myös, kuten tuolla edelläkin sanottiin, pinnankorkeusmittarin virhe. Ohjelma ei etene, koska kone ei ole mielestään saanut kylliksi vettä. Poistopumpun käynnistää joku suojatoiminta, jottei kone ala tulvimaan.
Jos kone alkaa ottamaan vettä, niin silloinhan ohjelma on edennyt, joten ohjelmakello käy.
Jos kone ei ota vettä, kun ohjelma on käsin kierretty stoppiin, mutta alkaa ottamaan vettä ohjelman alussa, niin silloinhan magneettiventtiili toimii kuten pitääkin.
Voinhan tässä lämpimikseni selostaa yhden poppakonstin, jonka tein, tosin erimerkkiselle koneelle.
Kone lakkasi pesemästä, kun otin ohjelmointiyksikön pois ja tutkin, niin totesin, että toinen sen pienistä verkkovirralla toimivista käyttömoottoreista oli sökö, käämitys oli palanut.
Koska 220 voltin käämi sisälsi valtavan määrän hiuksen ohutta kuparilankaa, korvasin sen 0,3 mm langalla, sitä tosin ei mahdu käämirunkoon riittävästi, joten 220 volttia oli muunnettava pienellä muuntajalla 9 voltiksi.
Kone kasaan ja se toimi loistavasti kolmisen vuotta, kunnes ohjelmointi rikkoontui lopullisesti.
Kun jossain laitteessa on verkkovirta, ei kenellekkään voi antaa ohjeita mm. laitteiden tutkimiseen niiden ollessa jännitteellisiä, valtakunnanverkossa kun riittää puhtia varomattoman nitistämiseen.
sama ongelma täällä, ja ihan sama kone myös, eli luultavasti tyyppivika
Heh, yksi kohtalotoveri! No mun koneeni jäi osiksi kylpyhuoneen lattialle kunnes luovutin ja annoin olla.. Eli koskaan en saanut selville mikä mahtoi todellinen ongelma olla. Ja koska kone oli lahja kaverilta päätin suosiolla unohtaa korjaamisen!