pariisi

helmi

Olen suunnittelemassa matkaa pariisiin ystäväni kanssa. Mikähän mahtaa olla halvin matkatoimisto? Pariisin jo kokeneet kertokaa missä kannattaa käydä ja nähdä ja joitain hyviä vinkkejä matkalle. Suunnitelmissa on olla siellä 3-4 päivää!

5

2789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tytti

      halvinta on EHDOTOMASTI tämä: netistä etsit googlesta hakusanalla hotels in paris hyvän hotellin ja saat sen pAAAAAALJON halvemmalla kuin antaisit matkatoimiston tehdä sen. Sitten käyt esimerkiksi tilaamassa SAS lennot Pariisiin. Pääset paljon halvemmalla (kokemusta on)!!!
      Metroa kannattaa opetella käyttämään - sillä pääsee melkein minne vain. Olen käynyt kolmisen kertaa Pariisissa ja aina vaan jää jotain näkemättä. on se niin ihana kaupunki! ( hyvä yöelämä)

    • turseti

      www.turquoise.co.uk/Paris/
      Kokeile myös Ryanair lennot
      Tietysti Seine-jokiristeily ja Eiffel, Louvre ja Sacre Cour Montmartrella ja taiteilijoiden aukio. Euroopan suurin kirpputori (antiikkitori) pohjois-Pariisissa. ym. ym.
      Siinä alkuun, edes viikossa ei ehdi nähdä kovin paljoa.
      Hotellin sijainnilla ei ole paljon merkitystä kunhan metroasema vain on lähellä. Taskuun metrokartta ja menoksi, lippuja saa kaikilta asemilta. Ruokapaikan valinnassa saattaa tulla yllätyksiä.
      Suomalaiset eurokolikot on kysyttyä tavaraa Pariisissa.

    • tytti

      Olen itse lähdössä käymään 4 päiväksi Pariisiin ja halvin vaihtoehto oli, että laivalla tukholmaan (kansipaikka alennetulla hinnalla esim. opisk.alennus n. 17€) Sitten skavstan lentokentälle n.100km tukholmasta josta kulkee junia/busseja tunnin välein ja hinta 10€. Ryanairilta lentoliput pariisiin n.22€ sisältäen verot. Pariisin lentokentältä Paris Beauvais:ilta n.tunnin matka pariisiin ja Ryanairin bussit kulkee ja hinta on 10€.
      Sitten olette tietenkin etukäteen varanneet Pariisista hostellin. Hostelleissa yleensä max 3 yötä. Käy kattomassa hihostels.com ja sieltä pariisin hostelleja. Max 20€ yö. onnea!

      • 19551989

        itsekkin olisin suuntaamassa pariisiin ja nyt olisi kysymys, että miten noita kansipaikkoja voi tilata olin omasta mielestäni näkevinäni että kansipaikkaa ei saa muuta kun välillä turku- ahvenanmaa, ei turku- tukholma... :/


    • Traveleri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe