Apua tarvitaan ajatimen valinnassa. Lomareissuja ajatellen olis kätevää, jos valot toimisi ajastimella, mutta en ole vielä löytänyt toimivaa mallia. Kolme eri ajastinta testattu ja lopettavat toimimisen ekasta sähkökatkosta (eivätkä älyä lähteä toimimaan edes väärässä rytmissä) ja katoksia on varmasti kesällä enemmän kuin näin talvella. Onko olemassa toimivaa ja mistä voi hommata?
Valojen ajastin?
4
839
Vastaukset
- asdfghjkljhg
Itse käytän näitä halpahallien muutaman euron ajastimia. Ei mitään ongelmia. "Elektronisista" en tiedä, mutta mekaaniset toimii sähköjen pätkimisistä huolimatta. Tietysti ne jätättää, jos sähköt on poikki.
- fish KING
... sama täällä mutta ihan halvimpia en osta, niiden kello mekanismi ei välttämättä aina ole tarpeeksi vuorokausi tarkka, yleensä jätättävät mutta oikeastaan sillä ei ole merkitystä koska ainoastaan sillä on merkitystä kuinka kauan kasvit saavat valoa päivässä, sähkökatkoista huolimatta, kellon voi sitten laittaa taas oikeaan aikaan kun palailee lomilta.
Mulla on ajastettu kellot päälle niin kuin itse hyödyn parhaiten kalojen seuraamisesta mutta kuitenkin kasvien armoilla, valot päällä vähintään 6h/vrk. Aamulla meillä menee valot päälle vasta kymmenen paikkeilla jotta ei tartte heräillä valosaan ;) .. valot sammuvat taas puolen päivän aikaan... kukaan ei niitä kaloja silloin kerkiä tarkkailemaan... ja menevät taas päälle kun tullaan töistä jne. neljän maissa ja ovat päällä koko illan kunnes sammuvat taas kymmenen aikaan. Tuo on riittävä valo määrä kasveille kun käytän lisäksi hyvälaatuisia kasvilannoitteita, Satekia pääosin. - aqvaless
fish KING kirjoitti:
... sama täällä mutta ihan halvimpia en osta, niiden kello mekanismi ei välttämättä aina ole tarpeeksi vuorokausi tarkka, yleensä jätättävät mutta oikeastaan sillä ei ole merkitystä koska ainoastaan sillä on merkitystä kuinka kauan kasvit saavat valoa päivässä, sähkökatkoista huolimatta, kellon voi sitten laittaa taas oikeaan aikaan kun palailee lomilta.
Mulla on ajastettu kellot päälle niin kuin itse hyödyn parhaiten kalojen seuraamisesta mutta kuitenkin kasvien armoilla, valot päällä vähintään 6h/vrk. Aamulla meillä menee valot päälle vasta kymmenen paikkeilla jotta ei tartte heräillä valosaan ;) .. valot sammuvat taas puolen päivän aikaan... kukaan ei niitä kaloja silloin kerkiä tarkkailemaan... ja menevät taas päälle kun tullaan töistä jne. neljän maissa ja ovat päällä koko illan kunnes sammuvat taas kymmenen aikaan. Tuo on riittävä valo määrä kasveille kun käytän lisäksi hyvälaatuisia kasvilannoitteita, Satekia pääosin.Ok, kiitoksia. Olen testannut yhden sellaisen "nystyrä"-mallin ja kaksi elektronista. Se nystyrä alkoi pitää ihme roklatusta sähkökatkon jälkeen ja en uskaltanut sen antaa olla. Taidanpa kaivella sen esille ja testata vielä sen uudelleen.
Vielä tuosta ajasta; onko valot liian kauan päällä, jos ajastettu 12h valot päällä? Pitäiskö aikaa lyhentää? - fish KING
aqvaless kirjoitti:
Ok, kiitoksia. Olen testannut yhden sellaisen "nystyrä"-mallin ja kaksi elektronista. Se nystyrä alkoi pitää ihme roklatusta sähkökatkon jälkeen ja en uskaltanut sen antaa olla. Taidanpa kaivella sen esille ja testata vielä sen uudelleen.
Vielä tuosta ajasta; onko valot liian kauan päällä, jos ajastettu 12h valot päällä? Pitäiskö aikaa lyhentää?Miten kasvit ja akva voivat?-
- tuleeko levää
- kuihtuuko kasvit
jos ei, valon määrä on ok, itse pitäisin tossa kymmenen tunnin tienoilla ja vielä muutaman tunnin "pirlvistä" ajan jaksoa iltapäivällä kun kukaan ei ole akvaa seuraamassa (olette töissä).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533906KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar912320Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451982- 221773
- 281516
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261511- 151172
- 311118
- 1091074
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791032