Suomi allekirj.monikultt.

sopimuksen-.,

SUOMI ON ALLEKIRJOITTANUT UNESCON MONIKULTTUURELLISUUS SOPIMUKSEN...MITÄHÄN SIIHENKIN MAHTAA KUULUA...EI MITÄÄN HYVÄÄ AINAKAAN SUOMEN KANNALTA.

Taajamamerkit muutetaan monikulttuurisemmiksi

Turun Sanomat 1.4 2010 02:27:10

Tieviranomaiset ovat nyt ryhtyneet vaihtamaan taajama-alueiden alkamisesta ja päättymisestä kertovia liikennemerkkejä uusiin.

Työt ajoitettiin tietoisesti samaan yhteyteen kuin talvinopeusrajoituksista kertovien merkkien vaihto.

– Homma kestää viikon verran. Saisi sen tietysti nopeamminkin, mutta routavahingot vaativat väkeä kiireellisempiin hommiin, sanoo työnjohtaja Jukka-Pekka Välimaa .

Taajamamerkeissä oleva kuva muuttuu, koska Suomi on Unescon monikulttuurisuussopimuksen allekirjoittajana sitoutunut käyttämään liikennemerkeissään ja tienviitoissaan uskonnollisesti ja kulttuurisesti neutraaleja symboleita.

Taajamamerkissä oleva kaupungin siluettikuva on tähän asti sisältänyt suipon mustan kolmion, joka on yleisesti mielletty kristilliseksi kirkoksi. Tämä on herättänyt vastustusta islamilaisissa maissa

9

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samalla viivalla

      Sopimuksen mukaan isomahaisia kaljapäissään öykkäröiviä perussuomalaisia pitää kohdella sosiaalihuollossa tasapäisesti maahanmuuttajien kanssa.

      • muslimi-.,

        Voi halal-teurastaa sut....sellanen lukutaidoton 20-kymppinen somali.


      • Oksennus lentää
        muslimi-., kirjoitti:

        Voi halal-teurastaa sut....sellanen lukutaidoton 20-kymppinen somali.

        Lukemaansa ymmärtämätön 20-kymppinen perskänninen ei kun perussuolamalainen.


      • rautaako?
        muslimi-., kirjoitti:

        Voi halal-teurastaa sut....sellanen lukutaidoton 20-kymppinen somali.

        ...sikoja halalteurasta, tietenkään. Jos teurastavat jollain toisella kontilla niin ainakaan eivät syö.


    • rautaako?

      Torremoliinossa paikalliset eivät enää saa nyrpistää nenää meidän ryyppäjäisiin. Sitä kai tämä tarkoittaa.

      • monttu rajalle

        Minareettimusiikki pitää lopettaa muslimimaissa, jotta kristityt maahanmuuttajat ei vaivaannu.


      • rautaako?
        monttu rajalle kirjoitti:

        Minareettimusiikki pitää lopettaa muslimimaissa, jotta kristityt maahanmuuttajat ei vaivaannu.

        ...me olemme lopettaneet sianlihan syönnin, ryyppäämisen, syömisen päiväsaikaa ramadanin aikana. Niin ja tyystin lopettaneet muslimien panettelun ja islamin häpäisemisen kaikenlaisilla törkykertomuksilla sen olemuksesta ja valheellisesti väitetystä pedofilisesta luonteesta.


      • monttu rajalle kirjoitti:

        Minareettimusiikki pitää lopettaa muslimimaissa, jotta kristityt maahanmuuttajat ei vaivaannu.

        ...ainakin minun korviini eksoottista ja minut hyvälle tuulelle saavaa kuultavaa, kuten vaikka rai-musiikki, jota toivoisin enemmän Suomenkin radiosta.


    • Isänmaanystävä

      Tuohan oli Turun Sanomien aprillipila.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3460
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2524
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1997
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      57
      1938
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      16
      1911
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      54
      1831
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1583
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1498
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      13
      1224
    Aihe