Kissani ei syö mitään muuta kuin kuivaruokaa, märkäruoka ei kelpaa ollenkaan. Kuivaruoista ei tämä hyväksi kehuttu uusi Purina One kelpaa - ruokaa "kaavitaan" piiloon. En ymmärrä, mikä siinä nyt on niin erilaista verrattuna muihin kuivaruokiin. Bilanx ja vanha Purina maistuvat erityisesti, ns. aivan halpisruokia ei edes maisteta ja nyt tämä uusi Purina menee nirsoillen.
Onko muuten muita kissoja, jotka eivät syö märkäruokaa (purkkiruoka, silakat..)? Ja kyllä, kaikkeni olen tehnyt ja kaikenlaista maistattanut pennusta saakka. Onneksi sentään vettä juodaan runsaasti, ettei tule munuaisten vajaatoimintaa.
Meillä ei syödä
8
526
Vastaukset
- <<<<
Jos päättävät jotain niin päätä ei saa kääntymään millään.
Ennen kuolevat vaikka nälkään.
Meidän katilla on halpa maku, Laz katin häränliha-murot vain kelpaa.
Olen ostanut eläinkaupasta, tilannut ulkomailta, mutta kun ei niin ei.
Sei mikrossa haudutettuna käy, kaikkea mahdollista olen kokeillut, hukkaan heitettyä rahaa ja vaivaa.
Hiiret ovat kissan luontaista ravintoa, mökillä käydessä syö niitä, tänä vuonna vain ei hiiriä ja myyriä ole, ainakaan meidän kulmilla.
Kissa on jo vanha, mutta ikäisekseen ketterä ja hyväkuntoinen.
Madotan säännöllisesti, muuta lääkitystä ei ole tarvinnut. Meilläkin kissat lopettaneet tyystin märkäruoan, kala ei ole kelvannut koskaan olen yrittänyt vaikka millä lailla niin ei. Noita Purinoita vain ahmivat. On niilläkin ruokia joita ei syö ollenkaan, esim Lazin kuivaruoka. Ehkä niillä on niinkuin ihmisillä, että jotkut maistuvat ja toisia ei saa alas millään.
- Mjaus
kissalleni maistuu Mjaun kosteat ruoat ja kuppi tyhjeneekin hetkessä. Kaikki kyseisen merkin kosteat ruoat kelpaavat paitsi pateet eivät maistu lainkaan.
- memala
meillä nyt ei ole nirsoja kissoja.Pörri syö ihan kaikkee kissanruokaa,Sennikin syö jos ei muuta laita.Tätä Purina kuivaruokaa molemmat ovat syöneet ihan kiitettävästi.Viikossa menee molemmille kissoille 800g kuivaaruokaa.
Tämä testijuttu oli kyllä oikein miellyttävä,oppi vähän taas enemmän tuntemaan omia kissoja,vaikka luulin jo tunteneeni heitä täysin,mutta aina tulee jotain pientä uutta. - emulle
Meillä nuo MJAUt kastikeella ja hyytelöllä menee hetkessä. Vaihteluksi tarjoan kyllä Purinan eri kosteita ja eläinkaupan pikkupurkkeja, ettei maut käy liian yksitoikkoisiksi.
- cat women
meillä 4 vuotias brittikissa, ei syö kun royal canin kuivaruokaa, nyt hivenen maistoi tätä.
Eläinlääkäri sanoi että jos vettä juo pelkkä kuivaruoka käy! - kissa tietää kyl
Suurin osa eläintenruuista on teurasjätettä, ja märkäruoka haisee sille itselleen, kuivaruoka ei. Siksi moni kissa syö mieluummin ruokansa kuivana. Kuivaruuassa maistuu eniten se päälle valutettu rasva, jolla siitä rakennetaan maistuvampaa. (Tälläkin palstalla oli tuo mielenkiintoinen viesti teollisesta eläintenruuasta, mutta seriffi on yllättäen ;-) sen poistanut.. käy lukemassa kissanruokinta-palstalta, jos kiinnostaa!)
Jos raksut laittaa pois ja tarjoaa märkäruokaa, niin kyllä kissa yleensä ennenpitkää alkaa syömään muutakin. Raksu on sillä tavalla helppo nami, että jos sitä on tarjolla, muuta ei mene. Jos on varaa, kannattaa aloittaa märkäruokaan tutustuminen vaikka Almo Naturesta, Feline Portasta tai Applawsista, ne eivät ole teurasjätettä vaan lihaa.
Jos annat pelkkää raksua, kannattaisi lukea sen tuoteselostetta aika tarkkaan, nämä Purinat yms ovat todella huonolaatuista tavaraa. Orijen, Acana, Applaws, Power of Nature ja Almo Nature ovat sellaisia merkkejä, jossa teollisuusjätteen määrä on minimissä, pelkkää lihaproteiinia eikä ollenkaan viljaa. - Heh!
Meidän Urri kanssa, jos on Purinaa kupissa, alkaa kuopia lattiaa samalla tavalla kuin se pihalla lasten hiekkalaatikolla peittelee kakkapökälettään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321