Kissani ei syö mitään muuta kuin kuivaruokaa, märkäruoka ei kelpaa ollenkaan. Kuivaruoista ei tämä hyväksi kehuttu uusi Purina One kelpaa - ruokaa "kaavitaan" piiloon. En ymmärrä, mikä siinä nyt on niin erilaista verrattuna muihin kuivaruokiin. Bilanx ja vanha Purina maistuvat erityisesti, ns. aivan halpisruokia ei edes maisteta ja nyt tämä uusi Purina menee nirsoillen.
Onko muuten muita kissoja, jotka eivät syö märkäruokaa (purkkiruoka, silakat..)? Ja kyllä, kaikkeni olen tehnyt ja kaikenlaista maistattanut pennusta saakka. Onneksi sentään vettä juodaan runsaasti, ettei tule munuaisten vajaatoimintaa.
Meillä ei syödä
8
580
Vastaukset
- <<<<
Jos päättävät jotain niin päätä ei saa kääntymään millään.
Ennen kuolevat vaikka nälkään.
Meidän katilla on halpa maku, Laz katin häränliha-murot vain kelpaa.
Olen ostanut eläinkaupasta, tilannut ulkomailta, mutta kun ei niin ei.
Sei mikrossa haudutettuna käy, kaikkea mahdollista olen kokeillut, hukkaan heitettyä rahaa ja vaivaa.
Hiiret ovat kissan luontaista ravintoa, mökillä käydessä syö niitä, tänä vuonna vain ei hiiriä ja myyriä ole, ainakaan meidän kulmilla.
Kissa on jo vanha, mutta ikäisekseen ketterä ja hyväkuntoinen.
Madotan säännöllisesti, muuta lääkitystä ei ole tarvinnut. Meilläkin kissat lopettaneet tyystin märkäruoan, kala ei ole kelvannut koskaan olen yrittänyt vaikka millä lailla niin ei. Noita Purinoita vain ahmivat. On niilläkin ruokia joita ei syö ollenkaan, esim Lazin kuivaruoka. Ehkä niillä on niinkuin ihmisillä, että jotkut maistuvat ja toisia ei saa alas millään.
- Mjaus
kissalleni maistuu Mjaun kosteat ruoat ja kuppi tyhjeneekin hetkessä. Kaikki kyseisen merkin kosteat ruoat kelpaavat paitsi pateet eivät maistu lainkaan.
- memala
meillä nyt ei ole nirsoja kissoja.Pörri syö ihan kaikkee kissanruokaa,Sennikin syö jos ei muuta laita.Tätä Purina kuivaruokaa molemmat ovat syöneet ihan kiitettävästi.Viikossa menee molemmille kissoille 800g kuivaaruokaa.
Tämä testijuttu oli kyllä oikein miellyttävä,oppi vähän taas enemmän tuntemaan omia kissoja,vaikka luulin jo tunteneeni heitä täysin,mutta aina tulee jotain pientä uutta. - emulle
Meillä nuo MJAUt kastikeella ja hyytelöllä menee hetkessä. Vaihteluksi tarjoan kyllä Purinan eri kosteita ja eläinkaupan pikkupurkkeja, ettei maut käy liian yksitoikkoisiksi.
- cat women
meillä 4 vuotias brittikissa, ei syö kun royal canin kuivaruokaa, nyt hivenen maistoi tätä.
Eläinlääkäri sanoi että jos vettä juo pelkkä kuivaruoka käy! - kissa tietää kyl
Suurin osa eläintenruuista on teurasjätettä, ja märkäruoka haisee sille itselleen, kuivaruoka ei. Siksi moni kissa syö mieluummin ruokansa kuivana. Kuivaruuassa maistuu eniten se päälle valutettu rasva, jolla siitä rakennetaan maistuvampaa. (Tälläkin palstalla oli tuo mielenkiintoinen viesti teollisesta eläintenruuasta, mutta seriffi on yllättäen ;-) sen poistanut.. käy lukemassa kissanruokinta-palstalta, jos kiinnostaa!)
Jos raksut laittaa pois ja tarjoaa märkäruokaa, niin kyllä kissa yleensä ennenpitkää alkaa syömään muutakin. Raksu on sillä tavalla helppo nami, että jos sitä on tarjolla, muuta ei mene. Jos on varaa, kannattaa aloittaa märkäruokaan tutustuminen vaikka Almo Naturesta, Feline Portasta tai Applawsista, ne eivät ole teurasjätettä vaan lihaa.
Jos annat pelkkää raksua, kannattaisi lukea sen tuoteselostetta aika tarkkaan, nämä Purinat yms ovat todella huonolaatuista tavaraa. Orijen, Acana, Applaws, Power of Nature ja Almo Nature ovat sellaisia merkkejä, jossa teollisuusjätteen määrä on minimissä, pelkkää lihaproteiinia eikä ollenkaan viljaa. - Heh!
Meidän Urri kanssa, jos on Purinaa kupissa, alkaa kuopia lattiaa samalla tavalla kuin se pihalla lasten hiekkalaatikolla peittelee kakkapökälettään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1856533Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto965449Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1243421Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2433295Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat862398Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32125Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191776Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val481721Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi471614- 981376