VARIANSSI

Keskihajontavarianss

Tästä oli toisessa ketjussa juttua, muta kysytään nyt tässä erikseen.

Mitä tarkoitetaan pokerislangissa "varianssi" termillä?
Jos joku termin ymmärtävä voisi kertoa sen esim. parilla esimerkillä. Ja ennen kaikkea, mitä se tarkoittaa.

Lainaan tässä yhtö esimerkkiä: "Koetappa sitä tuplien jälkeen pöydänvaihto taktiikkaa mun mielestä se tasoittaa varianssia"
Mitä tässä itseasiassa neuvotaan? Vaihtamaan pöytää, jotaa uusien tuplien toistuminen olisi prosentuaalisesti parempi?

4

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfeees

      Heh :D No ei paljoa pöydän vaihdot auta.

      Ajattele että ruletissa voi tulla 30 kertaa putkeen punainen, ei ole mahdotonta. Kun tällainen samankaltainen kummallinen tapahtuma tapahtuu pokeripöydässä, niin voit hävitä 30 kertaa putkeen vaikka sulla olisi aina preflopissa paremmat laput.

      Tää on sitä varianssia ja kuuluu pokeriin.

    • lue itse
    • Näin meillä

      Se lainaus toisesta ketjusta oli minulta. Varianssin tarkoituksen lienee kävit jo tuolta lukemassa joten siitä ei sen enempää.

      Varianssin eli keskihajonnan pienentämiseen on keinoja.

      Esim 1
      Jos pelaat NL1000 tai sitten NL100x10pöytää niin tottakai sinun 1000e ei pompi niin pahasti suuntaan jos toiseen jos käytät sen saman rahasumman 10 pöydässä. Yhdessä pöydässä häviät kerran AA lla ja se oli siinä 10 pöydässä häviät kerran AA lla ja sinulla on silti se 900 jäljellä kassasta.

      Esim 2
      Jos pelaat vajaalla sisäänostolla ja olet tottunut siihen pelaamiseen niin liian suuri rahamäärä pöydässä saa sinut pelillisesti sekaisin. Eli et osaa pelata suuralla stackila. Hajontaan taas tämä liittyy seuraavasti. Eli jos NL100 tasolla olet ostanut itsesi sisään 50 taalalla ja saat nostettua itsesi 100 taalaan voit myös sen 100 taalaa hävitä. Jos vaihdat pöytää ja laitat sen saman 50 taalaa pöytään et voi hävitä kuin 50 taalaa. Eli keskihajonta pienenee. Siis tässä tosiaan yhdistetään hajonnan pienentyminen ja se että pienellä ja isolla stackilla pelaaminen poikkeaa toisistaan.

      Esim 3
      Sittareissa sinulla on sama 1000 taalaa kassassa jos pelaat yhden tuhannen taalan sittarin tai sitten 30 pienempää yksi yksittäinen käsi ei vaikuta sinun kassaan niin suuresti.

      Ihan siis simppeliä kassanhallintaa.

      • Tietomiekkonen

        Mitää varianssia ei ole edes olemassa! Se on uhkapeliä ylläpitävän alamaailman keksintö!

        Nettipokeri on erittäin salakavala ja raadollinen maailma, jossa huijaukset ovat arkipäivää.

        Pian joku pokerifani tulee itkemään, että puhun puppua, mutta näin ei ole.

        Olen itsekin kova pelaamaan tuota pelien kuningasta, vaikka tiedänkin usean muun tahon tapaan, että nettipokeri on mafian uusin aluevaltaus.

        Mafiat pyörittävät suurinta osaa nettipokerihuoneista veroparatiiseista käsin, koska nettipokeria ei valvota oikeastaan mitenkään, kun taas oikeita Casinoita valvotaan nykyään niin hyvin ettei 50-70 -luvun mafiakähmintä ole enää edes juurikaan mahdollista.

        Nettipokeri on hieno, mutta salakavala laji!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1131
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      727
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      567
    Aihe