Voiko avioehtosopimuksessa sopia avioliiton kautta saadusta sukunimestä luopumisesta avioliiton purkautuessa ?
Päteekö sopimuksevapauden periaate avioehtosopimuksissa ?
Mistä voi sopia
4
708
Vastaukset
- Keiy
Laki määrää sukunimen pitämisestä/luopumisesta,
avioehdolla tai millän muullakaan sopimuksella tai testamentilla ei saa rikkoa lakia.
Kaikkea muuta voi määrätä. - reunaehto.
pidä omaa nimeäsi oletan, että olet nainen.Avioehtosopimuksessa turvataan oma omaisuus ja tulevat perinnöt.Kun eroot sulla on oikeus hakea tyttönimesi takaisin eikä se edes maksa mitään.
Maistraatti on paikka jossa nimen voi vaihtaa.- Ukko asialla
Mistä ihmeestä oletat että kysyjä on nainen?? Minusta on itsestään selvää että hän on mies, joka pelkää että vaimo ottaa hänen nimensä kun menevät naimisiin, ja sitten jos ero tulee, niin akka pitääkin mieheltään saamansa sukunimen! Olisi kai tuolle miehelle jostain syystä erityisen kauhea ajatus.
Ja nyt haluaa avioehdon, joissa nainen lupaa että jos ero tulee, niin luopuu mieheltä saamastaan sukunimestä.
Ei, avioehdossa ei voi sopia tuollaisesta.
Älä mene naimisiin jos se sukunimesi on saatana niin hirveän varjeltava asia! - ei nimi miestä pahen
Ukko asialla kirjoitti:
Mistä ihmeestä oletat että kysyjä on nainen?? Minusta on itsestään selvää että hän on mies, joka pelkää että vaimo ottaa hänen nimensä kun menevät naimisiin, ja sitten jos ero tulee, niin akka pitääkin mieheltään saamansa sukunimen! Olisi kai tuolle miehelle jostain syystä erityisen kauhea ajatus.
Ja nyt haluaa avioehdon, joissa nainen lupaa että jos ero tulee, niin luopuu mieheltä saamastaan sukunimestä.
Ei, avioehdossa ei voi sopia tuollaisesta.
Älä mene naimisiin jos se sukunimesi on saatana niin hirveän varjeltava asia!mies voi ottaa naisensa sukunimen nykyisen lain mukaan, niin sillon miehen sukunimi ei kulu.;D ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse654444Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky983697Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083331Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211896Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871129- 88861
- 49821
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.105817Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23774