Nyt on vaihdettu toinen puoli akvaariosta hiekkaan ja se puoli on kyllä paljon paremman näköinen kuin tuo sorapuoli! Ja varmaan akvaario näyttää isommaltakin sitten. Tyhmä ku en ole aiemmin vaihtanut. :) Täällä neuvottiin vaihtamaan toinen puoli parin päivän päästä eli huominen olisi liian äkkiä? Olisi vaan kiva saada akvaario äkkiä kokonaan uusiksi. :) Kantojakin on paljon, onko niissä minkä verran niitä hyviä bakteereita? Entä onnistuuko huominen vaihto sillai, että laittaisin jonkun verran sukkahousuissa sitä vanhaa soraa tuonne? Ja jos huomenna onnistuisi vaihto sukkisten kans, nii mikä olisi riittävä määrä soraa?
Paljon hienompi!!
3
206
Vastaukset
- Tulipyrstö0
Voit vaihtaa vaikka tänään, koska sulla on paljon kantoja ja kasveja (=pintaa jossa on bakuja).
Varmuuden vuoksi, älä ruoki kaloja pariin päivään, siten kuormitus jää vähemmälle.
Äläkä karsi nyt kasveja paljon, koska niidenkin pinnoilla on bakuja. Poistoon menevät kasvit voit jättää vaikka kellumaan, niistä voit valita lisäkasveja, jos näyttää liian tyhjältä sitten kun koko pohja on hiekkaa.
Lannoita kasvit pohjalannoitteella vasta kun akvaario näyttää mieleiseltäsi, jotta lannoite on juuri siellä missä kasvitkin, lannoitepurkissa olevan ohjeen mukaisesti. Nestelannoitteen laittaisin vasta kun suodattimet on puhdistettu, suodattimien puhdistus mielellään heti kun vesi on kirkastunut, biologinen suodatinosa vain kevyesti ja suodatinpytty tyhjäksi (ei paineella vaan kevyesti hiekka pois pohjalta).- "sora-hiekaksi"
Nyt olen vaihtanut loputkin hiekat soraksi, laitanko heti kierteiset tuonne vai myöhemmin? Kannattaako nyt joka päivä mitata vesiarvot ja missä vaiheessa vaihdan vettä, esim. mikä on nitriitin määrä, jotta alan vedenvaihtoon? Vesi tod. näk. on jo kirkasta huomen aamulla, joten pesenkö jo silloin suodattimet? Eilen ja tänään kalat ovat paastolla, jos sitten huomenna antais niille varovasti ruokaa?
- Tulipyrstö0
"sora-hiekaksi" kirjoitti:
Nyt olen vaihtanut loputkin hiekat soraksi, laitanko heti kierteiset tuonne vai myöhemmin? Kannattaako nyt joka päivä mitata vesiarvot ja missä vaiheessa vaihdan vettä, esim. mikä on nitriitin määrä, jotta alan vedenvaihtoon? Vesi tod. näk. on jo kirkasta huomen aamulla, joten pesenkö jo silloin suodattimet? Eilen ja tänään kalat ovat paastolla, jos sitten huomenna antais niille varovasti ruokaa?
Jos nitrittiä ilmenee niin heti vaihtamaan vettä. Nitriitiarvoa ei saa päästää nousemaan periaatteessa ollenkaan. Nitriitti arvon mittaaminen on tärkeintä ja nitraatin arvo ei varmaankaan pääse nousemaan liian korkealle, koska joudut (mahdollisen nitriitin takia) vaihtamaan vettä 2 - 3 päivän välein noin 50%.
Eli ylimääräisiä vedenvaihtoja niin kauan kun nitriittiä ilmenee.
Veden vaihdon ja pohjan lappoamisen vot tehdä vaikka heti kun pöly on laskeutunut pohjalle.
Samalla nitriiti- ja nitraattiarvot laskee. Suodattimien huoltoa ei kannata tehdä vielää, jotta mahdollisimman paljon bakuja saadaan käyttöön. Bakujen määrän väheneminen soran mukana ja sorasta tullut lika kuormittaa akvaariota huomattavasti, siksi on syytä toimia varovasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831601Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661252Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64827Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811- 40797
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771