Suunnitelmissa on mennä Jyväskylään opiskelemaan fysiikkaa. Lukion menin läpi koulun lainalaskimella, mutta nyt olisi varmaan aika ostaa oma. Mitään neuvoja tai ehdotuksia?
Laskin fysiikkaan?
3
472
Vastaukset
- voisi ajatella -
Niin Fysiikka ei ole yhtälöiden ratkomista joten siksi ei tarvitse ostaa varmaan Grafiikka laskinta mutta jos itseään haluaa viihdytää tekemällä Vectoreita .
Fysiikka on paljolti muunosten muuntamista termo-aika-matka-tilavuus-energia vakioita kuten esm, painovoima, valon nopeus, kiihtyvyys, mol. massa jne .
Näitä suora muunnos ominaisuuksia voi etsiä ja varmaan löytää esm. - 16+5
Peruslaskin riittää. Graafinen tai ei, ei väliä. Vaativampia mallinnuksia tehdään tietokoneilla omilla ohjelmillaan. Ylihienoilla laskimilla, jotka osaavat vaikka mitä, ei tämän vuoksi oikeassa maailmassa ole käyttöä.
Fysiikkaa olen Jkl:ssä aineopinnot suorittanut, joten tiedän, toisin kuin edellinen "yksikkömuuntaja"- 16+5
Graafisissa laskimissa on sellainen hermoja säästävä etu, että pitkän lausekkeen voi kirjoittaa kerralla ruudulle.
Sitten jos jotain näppäilee väärin, lausekkeen saa suoraan näkyviin peruuttamalla ja kaikkea ei tarvitse kirjoittaa uudestaan.
Siinä mielessä jokin perusgraafinen on ihan hyvä. TI-86 vai mikä niillä nykyään on perusmalli. Muut merkit ovat käytännössä aivan yhtä hyviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152856
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1292780En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791796Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371352Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va671351- 471108
- 991011
- 109876
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6843- 46833