ongelmia...

????

onko teillä kokemuksia/vinkkejä seuraavaan ongelmaan...eli: mulla on 5½ workkinarttu ja sen 9kk vanha narttu pentu... välillä ne ottavat aika kovasti yhteen, yhteenotot muistuttaa lähinnä laittomia koira tappeluita :( ne ei tappele omia aikojaan vaan esim. keristä tai pallosta jos sellasta heittää... Tuntuu että pentu on vahvempi eli vanhempi jää alakynteen... Pitäiskö niden antaa tapella jotta tulis arvo maailma selväks vai estää pentua tappelemasta? muutenkin pentu on tarkka kaikista tavaroista, vanhempi saa ottaa leluja/luita/sitä ei saa silittää saati pitää sylissä...Pentu tulee ottaan lelut ja luut ittelleen ja tunkee syliin jos vanhempi on sylissä... onko tekemätön paikka? olisiko viisainta etsiä pennulle uusi koti vielä kun se on tuon ikäinen vai saisiko siihen mitään keinoa? muuttuuko iän saatossa? eihän sekään ole mistään kotoisin että vanhempi koira joutuu olemaan koko ajan varuillaan ettei suututa pentua tai ettei saa koskan leikkiä millään....

4

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi hemmetti vieköön

      anneta tapalle, nehän tappaa toisensa. Sinä olet lauman johtaja, sinä määräät miten teillä eletään, nyt kuriin ne koirat.

    • sfgfghk

      sinä olet lauman johtaja joka pitää yllä lauman järjestystä..ei tappellua ollenkaan vaan koirien annetaan olla keskenään ja jos jompikumpi provoilee komennetaan heti..yksinään ei saa jättää kaksistaan ennen kuin on todella varma ettei tappele. Nuoremman pitää kunnioittaa vanhempaa koiraa ja sinä voit tukea sen arvoasemaa..eli vanhempi syö ensin ja sitten pentu jne. leluja ei saa vahtia. jos lelu vapaa sen saa ottaa jos suussa niin ei. jne..

      eristäminen ei hyvä vaan komennettava vain järjestelmällisesti sitä joka haastaa riitaa.

      jos annat koirien tapella asiat menee pahemmaksi ja tappelun tarkoitus on ajaatoinenn pois eikä sovitella arvojärjestystä..joskus ehkä mutta nollatoleranssi oltava täysin ja eleillä saa vahvuutensa etsiä ei hampailla.

      • hjkkl

        lisäys tuo lopussa kuulosti että saa provoilla toiselle siis ei tietenkään...vaan arvojärjestys muodostuu ajan kanssa..mutta tasapainoisesti ja huomaamattomammin, tappelulla ei tule kavereita.. :)


    • hjskd8

      Meillä on ollut samoja ongelmia. Rauhoitettiin tilannetta niin, että jätettiin minimiin kaikki riehumisleikit, pallonheitot ym. jotka aiheuttavat riehumista. Tilalle rauhoittavia luittenpureskeluhetkiä ja muuta aivotyötä. Välillä lenkitetään eri aikaan, jos samaan aikaan ovat lenkillä vältetään viimeiseen asti takaa-ajokohtauksia. Kyllähän koirat takkuaa keskenään, mutta tuntuu, että pentu ottaa valtaa koko perheestä. Kuten tuossa joku mainitsi, pentu on "alempiarvoinen". Pidä lelut jemmassa ja anna koirien leikkiä vain hetki ja ota lelut pois. Sinä olet pomo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      243
      45306
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      185
      10838
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      33
      1563
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe