Netti katkeaa kovalla kuormalla

Aloittajajajaj

Otsikossa se olennainen olikin. Käytössä TW-EA501 adsl modeemi. Olen aukottanut sen dc:n ja utorrentin käyttöä varten. Normaalissa käytössä netti pelaa hyvin ja katkeaa todella harvoin, mutta kun tämän aukon kautta lataan utorrentilla tai dc:llä niin netti katkeaa usein. Varsinkin silloin kun on korkea latausnopeus.

Boksi on ollut jo kauan (alusta asti sama ongelma), mutta en ole asialle mitään tehnyt kun tämä on vanhempieni kone enkä tätä aktiivisesti käytä. Ongelmana lienee juurikin NAT, koska vanhemmalla telewellin boksilla, jossa NAT:a ei ollut, lataaminen toimi mainiosti. Voisiko tämän ongelman poistaa jollain päivityksillä vai onko laite yksinkertaisesti vain susi ?

4

834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --------------------

      Yleensä natatut adsl-modeemit jaksaa 8/1 nopeuksiin saakka. Natin saa kyllä pois mutta jos kyseessä ei ole oma laitteesi, jättäisin sen päälle.

    • myusikko

      deeceen ja utorrentin käyttö on ollut laitonta vuodesta 2005 lähtien, parempi kuin lopetat laittomat puuhasi ja ostat levysi, elokuvasi ja ohjelmistosi rahalla.

      • 45tdhj

        puhut paskaa. vertaisverkkoja VOI KÄYTTÄÄ muuhunkin kuin laittomuuksiin.


    • Skujjaaaaaa

      Hei,

      Tuo on aivan normaalia. Modeemista loppuu yksinkertaisesti prosessoriteho kun yhtäaikaisia tcp/ip yhteyksiä on niin paljon että NAT laittaa koko modeemin kyykkyyn.

      Ratkaisukin on olemassa; siltaa modeemi niin pätkintä loppuu siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      232
      3404
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      2955
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      27
      2538
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      22
      2500
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      78
      2021
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1879
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1845
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1692
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1043
    Aihe