Otsikossa se olennainen olikin. Käytössä TW-EA501 adsl modeemi. Olen aukottanut sen dc:n ja utorrentin käyttöä varten. Normaalissa käytössä netti pelaa hyvin ja katkeaa todella harvoin, mutta kun tämän aukon kautta lataan utorrentilla tai dc:llä niin netti katkeaa usein. Varsinkin silloin kun on korkea latausnopeus.
Boksi on ollut jo kauan (alusta asti sama ongelma), mutta en ole asialle mitään tehnyt kun tämä on vanhempieni kone enkä tätä aktiivisesti käytä. Ongelmana lienee juurikin NAT, koska vanhemmalla telewellin boksilla, jossa NAT:a ei ollut, lataaminen toimi mainiosti. Voisiko tämän ongelman poistaa jollain päivityksillä vai onko laite yksinkertaisesti vain susi ?
Netti katkeaa kovalla kuormalla
4
819
Vastaukset
- --------------------
Yleensä natatut adsl-modeemit jaksaa 8/1 nopeuksiin saakka. Natin saa kyllä pois mutta jos kyseessä ei ole oma laitteesi, jättäisin sen päälle.
- myusikko
deeceen ja utorrentin käyttö on ollut laitonta vuodesta 2005 lähtien, parempi kuin lopetat laittomat puuhasi ja ostat levysi, elokuvasi ja ohjelmistosi rahalla.
- 45tdhj
puhut paskaa. vertaisverkkoja VOI KÄYTTÄÄ muuhunkin kuin laittomuuksiin.
- Skujjaaaaaa
Hei,
Tuo on aivan normaalia. Modeemista loppuu yksinkertaisesti prosessoriteho kun yhtäaikaisia tcp/ip yhteyksiä on niin paljon että NAT laittaa koko modeemin kyykkyyn.
Ratkaisukin on olemassa; siltaa modeemi niin pätkintä loppuu siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622512Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899727Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.507677Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va936459SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906176Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m625767Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,535259Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot505175HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204832Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074519