nyt on kaksi viikkoa aikaa kun pitäisi mennä kertauksiin santahaminaan. nyt neuvoja kaivataan että miten tässä vielä kerkiää saamaan vapautuksen. metsään en mene edes viikoksi, se on varma.
kuinka helposti terveyskeskuslääkäri kirjoittaa lääkärintodistuksen jos jotain vaivaa valittaa?
jos ei lääkärintodistus auta niin kerkeääkö reservistä eroamaan vielä esim. viikko ennen kertauksia?
kaksi viikkoa
5
2114
Vastaukset 5
- Reserviläinen xxx
Lääkärit ei nykyään helpolla todistusta kirjoita, joilla vapaudut kertausharjoituksesta. Tuossakin on rimaa nostettu viime vuosina aika reippaasti. Suosittelen menemään reippaasti sinne kertausharjoituksiin, sillä ei ne ole niin ikäviä reissuja kuin armeija-aikana.
Alkuun olette kasarmilla ja sitten loppupuolella menette ehkä metsään pariksi päiväksi. Todennäisesti siellä on uudet tyypit kertaamassa, joten vanhat tupakaverit voi olla vähissä. Kun kävin itse kertaamassa, niin oli vain yksi vanha tuttu siellä. Sekin meni ihan eri porukkaan mihin minä.
Minuakin tympäisi lähteä kertaamaan monen vuoden siviilissä olon jälkeen, mutta homma meni mukavasti, kun kapparit oli todella ystävällisiä ja neuvoivat kaikessa. Ei siellä ole samanlainen totinen meininkin kuin armeija-aikana oli.
Tsemppiä sulle! Mene vaan rohkeasti kertaamaan ja aika menee todella nopeasti kun pääset perille. Kertausharjoituksen jälkeen naurat itsellesi, kun jännitit turhaan tuota reissua. - Ressuvaan
Jos nimimerkki "Jone" sua huolestuttaa huono kunto tai ylipaino mitä reservissä on tullut, niin älä huolehdi. Lähes kaikilla ressuilla on samat ongelmat ja huolet. Kertauharjoituksessa tuo on otettu huomioon, ja siksi siellä kaikki tapahtuu paljon rauhallisemmin kuin armeijassa. Ei nuo reservin kertausharjoitukset ole pahoja reissuja, vaan päin vastoin.
- SIVARI _
Paskaa jauhat. Kertauksisssa tetsataan sen viikon aikana helvetisti. Moni kaveri on ollut pari viikkoa sairiksella kertauksien jälkeen kun on ollut paikat paskana.
EN SUOSITTELE! - Ressuvaan
SIVARI _ kirjoitti:
Paskaa jauhat. Kertauksisssa tetsataan sen viikon aikana helvetisti. Moni kaveri on ollut pari viikkoa sairiksella kertauksien jälkeen kun on ollut paikat paskana.
EN SUOSITTELE!Heh! Nimimerkkisi kertoo kaiken; "Sivari"!
- SIVARI _
Ressuvaan kirjoitti:
Heh! Nimimerkkisi kertoo kaiken; "Sivari"!
Sota on rikos ihmiskuntaa vastaan.
T : Ylpeä Sivari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1491215Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1191038Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset214780En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58765- 63725
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä25716- 135696
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57622- 44621
Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss58554