Todettiin 2-tyypin diabetes viime kesänä. Yllätyin nyt, kun lääkäri määräsi kolesteroliääkkeen (simvastatin 40mg). Hän perusteli kolesterolilääkityksen aloittamista sillä, että lähisuvussani on sydän- ja verisuonitauteja (isä kuoli alle 50-vuotiaana sydäninfarktiin, ja ldl-kolesteroli pitäisi olla riskiryhmillä pienempi. Olen 54 v enkä polta (isäni poltti paljon). ja olen painoa saanut viime kesästä alas 12 kg ja painoindeksini on nyt 27. Tällä hetkellä käytän Metforem 750 mg, 2 2/vrk. Arveluttaa lääkevastaisena ihmisenä aloittaa vielä kolesterolilääkkeidenkin popsimisen. Lisäksi sain Primaspan 100 mg verenohennuslääkkeen. ihmetytti kun hän ehdotteli jo verenpainelääkityksenkin aloitusta vaikka arvot ovat mielestäni hyvät. Tässä viimeisimpiä arvoja 116/68, 122/67, 126/67. Aloitanko suosiolla lääkerumban vai mitä tässä pitäisi tehdä? Ohessa labra-arvojani.
fp-Gluk 6.4
fp-kol 4.6
fp-kol-HDL 1.40
fp-kol-LDL 2.82
fp-Trigly 1.01
fp-Gluk 6.4
fp-kol 4.6
fp-kol-HDL 1.40
fp-kol-LDL 2.82
fp-Trigly 1.01
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://timoyla.wordpress.com/2009/10/27/laakarin-kirjoittama-kriittinen-katsaus/
ja aloita vhh-elämäntapa--pääset kaikista vaivoistasi: nimimerkki KOKENUT JA AVUN SAANNUT !
Verenpaineen arvosi ovat hyvät. Ovatko nuo arvot itse mittaamiasi ja lääkärin mittaamissa on ollut valkotakkiefekti nostamassa arvoja? Et mielestäni tarvitse verenpainelääkkeitä.
Rasva-arvosi ovat mielestäni hyvät. HDL on korkea ja Trigly matala. Nuo ovat tärkeimmät asiat. Koska Trigly on noin hyvää, tarkoittaa se käytännössä, että LDL koostuu pääosin isoista vaarattomista partikkeleista. Suomessa on paha, että rutiineihin ei kuulu LDL;n tarkempaa erittelyä. Itse en söisi kolesterolilääkkeitä noilla arvoilla.
Pieni annos aspiriinia päivässä määrätään rutiininomaisesti ainakin kakkostyypin diabeetikoille tukkeentumisten estoon. On varmaan hyödyllinen, jos ei kärsi verenvuoto-ongelmista.
Sanoisin kuten 2012 samoin, että en missään tapauksessa noilla arvoilla söisi mitään kolesterolilääkettä. Arvosi ovat hyvät.
Minusta sinun LDL on korkea diabeetikolle. Se kun pitäisi diabeetikolla olla alle 2 ja mieluummin jopa alle 1,8. Trigly on minulla alle 0,6 ja LDL alle 2 ! Pieni annos kol.lääkettä LDL:n alentamiseksi ei ehkä olisi pahitteeksi.
Kannattaa lueskella keskustelua muuallakin, vaikkapa seuraavassa paljonkin erilaisia kokemuksia:
http://www.etlehti.fi/keskustelu/2672/ketju/kolesterolilaakkeet
Kiitos linkistä.
Kiitos linkistä.
Nuo ET-lehden kommentit koskevat ensisijassa terveiden ihmisten kokemuksia. Diabeetikolla on tiukemmat raja-arvot korkeamman riskin vuoksi.
Huomattakoon että tämä ketju on aloitettu 6 vuotta sitten joten tilanne on nykyään erilainen.
Kysymys on siis mitä sivun aiheeseen kuuluvaa perusteltua tietoa sivun perusidiootti ilmiantaja.nro.yksi on koskaan kirjoittanut.
Vastaus : Ei yhtään mitään vaan hän haluaa diabeetikon jatkavan sairautensa hoitamista täysin väärällä ja vääräksi todistetulla ravinnolla. Tosi raukka joka ei edes uskalla kirjoittaa omalla nimellään.
Minut tietää kaikki kuka minä olen. Ja jollei tiedä niin googlaamalla selviää.
Jatka samaan malliin tollo, pidetään porukalla kirjoitukseni ylhäällä jos sivulle sattuisi eksymään joku jolla ei ole samaa aivovammaa kuin sinulla.